IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Новата Студена война ще е по-мрачна и тежка

Войната в Украйна е знак за променящите се времена, в които живеем

13:40 | 28.03.22 г. 26
<p>
	<em>Снимка: Униан</em></p>

Снимка: Униан

Войната на Русия отменя много ограничения напредък, постигнат след падането на Съветския съюз по отношение на икономическата и политическата либерализация, както и свободата на печата. Тази тенденция вероятно ще продължи, докато Русия не започне да наподобява повече на Китай или дори стария Съветски съюз. Интернет трафикът е строго ограничен. Независимите медии са блокирани. Липсата на придържане към официалния разказ на правителството е криминализирана.

Близо 13 хил. руснаци са арестувани за противопоставяне на войната. ГУЛАГ на Путин вероятно ще приеме още хиляди арестанти. Въпреки това НАТО и неговите партньори продължават да действат внимателно. Предложението на Полша за изпращане на изтребители МИГ-29 в Украйна е в застой пред лицето на германската и американската предпазливост. Идеите за зона над Украйна, забранена за полети, не могат да си пробият път.

Основният страх на алианса е от ескалация на конфликта и ядрен удар. Всеки президент в ядрената ера се е сблъсквал с реалността, че ескалацията на военните действия с Русия и нейните съюзници, независимо дали в Корея, Куба, Виетнам или Афганистан, е свързана с риск от потенциална ядрена война.

Тази реалност не се е променила и виждаме какви са границите на икономическата, политическата и военната мощ на Запада. Отвъд тези граници Русия създава реалност, която Западът трудно ще преодолее. След като прекият военен ангажимент е изключен, западните политици ще се борят да намерят подходи, които успешно да обърнат политиката на Путин.

Икономическият и политически натиск обаче имат ограничена ефективност, тъй като Китай и Русия са партньори. Ако наистина влизаме в нова Студена война, трябва да помним, че първата се води между САЩ, Западна Европа и техните съюзници, от една страна, и между Русия и Китай и техните съюзници, от друга. Втора итерация на Студената война също ще изправи Запада срещу Русия и Китай, но този път Китай ще бъде главният партньор.

Сътрудничеството между Русия и Китай се основава на споделен ревизионизъм. И двете страни имат изразен интерес от подкопаване и преобръщане на сегашния международен ред, основан на американската мощ и превъзходство. В тази борба тази война би била само началото.

Въпреки че общественото отношение на Китай към инвазията на Русия в Украйна до голяма степен е неутрално, действията говорят повече от думите. Макар че западните правителства и мултинационалните компании наложиха значителни икономически санкции на Русия, Китай не го направи. Китай и Русия обявиха сделки за петрол и газ за 117,5 млрд. долара на 4 февруари, по-малко от три седмици преди инвазията.

Търговията с Китай предоставя на Русия важен икономически спасителен пояс, който ще ѝ позволи да притъпи западните санкции. Тъй като компании като Visa и Mastercard се оттеглиха от руския пазар, китайските компании за кредитни карти вероятно ще ги заместят. Китайските медии подсилват наративите на Русия за войната, като разпространяват конспирации и лъжи за Украйна и САЩ.

Така че, докато някои се съмняват във важността на Украйна за националната сигурност на САЩ или Запада като цяло, ние трябва да признаем, че войната, която се води там, е не само война за тази страна, но и знак за променящите се времена, в които живеем. Независимо от резултата от този конфликт, самият конфликт предполага, че бъдещето наистина може да бъде доста мрачно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 3 rate down comment 1
V.At.
преди 2 години
Странно, не виждам някой да не е съгласен с констатацията, че новата Студена война ще е по-мрачна и тежка. Не говоря за съдържанието. Но от друга страна всички се надпреварват да коментират Русия, а не как ще се отрази това у нас. Пак не от гледна точка на дали пие руска водка и дали кара автомобил. Досега това се отрази 1. На цените на петрол и газ. 2. На цените на селскостопавските стоки. 3. На цените на стоманата.По косвен начин това се отразява не само на производството в България, но и на производството в страни, на които ние сме основен поддоставчик. Мерките на правителството дори да са за сега ОК, то ако въпросната студена война продължи 2, 3, 5 години то икономиката ще трябва да се пренастрои. Пак да подчертая, дори и всички в хор да заклеймим Путин, той надали чете български сайтове и сигурно няма да промени политиката си, т.е. Студената война ще бъде дълга, мрачна и тежка. Много обсъждаме външната, а би трябвало и вътрешната икономическа политика в тази ситуация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 3
дядя Вова
преди 2 години
"Каквото посееш, това ще пожънеш и който сее ветрове, жъне бури.. " Браво, едно смислено изречение. Тъй, тъй, ама да започем от "Пустинна буря" от преди 15 години. Поне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 5
юрист
преди 2 години
Kaквато и да е новата Студена война, България този път е от към правилната страна на Стоманената завеса. Ще продължаваме да си купуваме и да потребяваме качествени стоки, произведени в България или в други държави от ЕС, ще продължаваме да не употребяваме никакви руски стоки за бита/ то като че ли ги има изобщо произведени/ и ще живеем нормално. Да му мислят руснаците- кой каквото сам си направи, никой друг не може да му го направи. Да си живеят в 10 в.н.е., да си ядат руските оръжия, газ и нефт- не ме интересуват. Светът продължава напред, светът продължава да се развива; след 15тина години макс светът ще е фокусиран върху квантовите компютри с размерите на днешен лаптоп, а русия ще се връща назад в историческото си развитие. Каквото посееш, това ще пожънеш и който сее ветрове, жъне бури..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 1
data
преди 2 години
Ми предходните годи санкции няма , това е тенденция от поне 5 г
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 4
ledosvetlenie
преди 2 години
Дата задаваш въпроси от които нямаш изгода - Как да ни е положително търговското салдо с Русия след като спазваме санкциите срещу нея и спряхме всякакъв износ ??? В същото време сега се вижда как западните компании спокойно са си търгували там
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 2
ledosvetlenie
преди 2 години
Мариопол около 44% се определя за руснаци и около 48% за украинци но руски като майчин език над 80% срещу по малко от 10% говорещи украински - Руските църкви са 11 срещу 3 украински - На другият полюс е Киев - Ама руснаците не бомбардирали Киев, а бомбардирали Мариопол
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
Определено ще е по-трудна от първата, но това не е повод за отказване.Преди години Кенеди беше казал за програмата Аполо, започнахме я не защото смятахме че ще е лесно,а точно защото знаехме,че ще е трудно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
А, и -да- кристалните чаши за уиски, заедно с посудата за мезенцето, не са руско производство, а или италиански кристален сервиз за уиски или кристал Бохемия- носталгична съм към него. Кафето ни също не е руско. Та - какво ще ни плашиш с ...глад- според теб, гладните хора могат ли да си позволят това, което си позволява семейството ми- качествен алхохол , сервиран в италиански или чешки кристал... И не- не се фукам, само отбелязвам кои са истинските руски крепостни селяни- българите или руснаците/ руските прок99сита;0 Нали се сещаш, че почти всички от семейният ни кръг, могат да си позволят нашия стандарт на живот, и всички са си тук- в София;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
И кой в България се интересува от руската водка, след като има Чивъс регал, Дъмпъл, Джак Даниелс и Гленфидич, а си имаме и хубава българска ракия, та руската водка е просто нещо ЧУЖДО, без което преспокойно можем да минем... И без това руската водка не върви с печени кашу, бадеми, лешници и орехи за мезе, а само с кисели краставички, от които човек може да го заболи корема...Казано накратко- в България отдавна има оригинален и качествен български и чужд алкохол, който преспокойно замества тъпата руска водка. Не знам дали схващате, но семейството ми спокойно дава 120 лева за 18 годишно гленфидич и нула лева за руска водка... Да- на много руски крепостни селяни това просто им звучи недобре;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 0
data
преди 2 години
Все искам да те питам : как ще коментираш факта че търговското ни салдо с Украйна е положително и търговския обменн ръсте а, същевременно търговското ни салдо с Русия е остро отрицателно и търговският обмен се свива ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още