IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сега е моментът за разширяване на санкциите срещу Русия

Само пълното енергийно ембарго ще има необходимото икономическо и психологическо въздействие върху вземането на решения от Кремъл

12:24 | 29.05.22 г. 34
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

След нахлуването на Русия в Източна Украйна и анексирането на Крим през 2014 г. Западът приложи набор от санкции, за да накаже Москва и да възпре по-нататъшната й агресия. Но висши руски служители и членове на техните семейства продължиха да посещават западните страни, да учат в университети и да крият пари там. Руската „бензиностанция“ остана отворена за бизнес, като най-мощният й лобист - Герхард Шрьодер - натискаше за завършването на „Северен поток 2“. Осем години по-късно Путин отново нахлу в Украйна, но в много по-голям мащаб. По-раншните санкции не бяха достатъчни, за да предотвратят тази втора инвазия, пише за Financial Times Андрий Йермак, началник на кабинета на украинския президент Володимир Зеленски. 

В отговор САЩ, ЕС, Обединеното кралство, Канада и други страни отново се обърнаха към икономическите санкции, за да се опитат да спрат войната на Русия срещу Украйна, наред с предоставянето на военна и хуманитарна помощ. Ще променят ли този път санкциите изчисленията на Кремъл? Не, освен ако съюзниците и партньорите на Украйна не отидат по-далеч и не приложат строгите мерки, които ще подкопаят способността на Русия да финансира своята война.

Украйна вече получи широка подкрепа от правителствата на САЩ и Европа. Това в крайна сметка може да гарантира, че тя ще надделее в конфликта. Но победата няма да дойде утре, нито без още кръвопролития и загуба на живот. След доказателствата за зверства срещу невъоръжени украински цивилни, включително жени и деца, е ясно, че светът трябва да побърза да приложи ефективни санкции срещу Русия.

Първо, Западът трябва да вземе на прицел финансирането на войната чрез пълно ембарго върху руския износ на нефт и газ, включително търговията на ЕС с Русия и Беларус за петролни продукти. Транспортните компании, особено морските оператори, и застрахователните компании, които подкрепят руския износ на енергия, трябва да бъдат санкционирани. Само пълното енергийно ембарго ще има необходимото икономическо и психологическо въздействие върху вземането на решения от Кремъл.

В продължение на десетилетия Западът не обръщаше внимание на президента Владимир Путин, когато той нарушаваше международните закони и норми, нахлуваше в съседни държави и репресираше гражданското общество. Това засили вярата му, че Западът ще прости всяко прегрешение, стига газът да продължава да тече. Само пълно ембарго върху руската енергия ще покаже, че този път е различно – че Западът вече няма да толерира имперските амбиции на Русия, независимо от краткосрочната цена.

Демократичният свят също така трябва да наложи нови и да засили съществуващите финансови санкции. Те трябва да се прилагат изцяло върху всички руски банки - като се започне от Газпромбанк - и техните дъщерни дружества и фиктивни компании във и извън Русия. Вторични санкции трябва да бъдат наложени на субекти, които заобикалят този режим или по друг начин подпомагат руската агресия. Трябва да разширим контрола върху износа за Русия на стратегически важни високотехнологични продукти, особено тези, свързани с производството на нефт и газ.

Новите финансови и енергийни санкции заедно ще намалят рязко руските приходи. Но Западът също трябва да се насочи към руската държавна структура, която позволява злонамерените дейности на Кремъл и към лицата, съучастници във военните действия.

Списъкът на санкционираните трябва да бъде разширен, включвайки най-близките членове на семейството, които притежават тяхното имущество. Всички висши държавни служители над определен ранг трябва да бъдат добавени към списъка, както и ръководители на държавни предприятия, включително членовете на техните бордове, както руснаци, така и чужденци. Макар че отделни лица са съучастници във воденето на руската война в Украйна, самата система трябва да бъде демонтирана. Високопоставените западняци, които избират да помагат на руското правителство или на държавни предприятия, също трябва да бъдат държани отговорни за своите действия, както и собствениците на руски пропагандни ресурси и техните служители, които продължават да прославят войната.

И накрая, Западът трябва да търси начини да използва иззетите руски активи за възстановяването на Украйна след войната. Например, замразените резерви на руската централна банка, оценени на стотици милиарди долари, ще бъдат от решаващо значение за възстановяването след края на тази ужасна война.

Знаем, че гражданите в държавите, налагащи санкции, ще платят икономическа и социална цена. Но тя трябва да се съпостави с човешките жертви на войната и рисковете от бездействие. Ако бъде постигната, победата в Украйна на тези, които ценят свободата, ще бъде записана след 50 години в учебниците по история по целия свят. Това няма да случи с краткосрочните инфлационни ефекти от санкциите. Оставайки единен и разширявайки санкциите, така че Кремъл да бъде лишен от приходите, които използва за финансиране на войната, демократичният свят може да нанесе решителен удар на руската военна машина. В тази критична фаза от войната на Путин в Украйна моментът за разширяване на санкциите е сега.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 7
ing5rov
преди 1 година
"Сега е моментът за разширяване на санкциите срещу Русия ..." ... баси малоумното ниво дето сте стигнали ... и външния нужник ви е много , инвестора ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 7
Императорът
преди 1 година
Инвесторът, защо се чувствате длъжни да давате трибуна на всеки гнъсен укpoпски наци-психoпат, който реши да си отвори вонливата мyцуна? Тия бълнувания показват само едно - руснаците са прекалено снизходителни към тая cгaн. Все са внимателни, гледат да избягват жертви, да спазват правилата на войната, да пазят инфраструктурата, великодушни дори към атакуващите ги... това го признават дори американските военни, които казват, че за пръв път виждат толкова "хуманна" война. В замяна виждаме език на омразата, пропагандни лъжи, и най-грозното, варварско отношение на укpoпите към пленени руски войници и дори към собственото им население. Ето сега - и тоя реално иска целият ЕС да извърши енергийно самоубийство, да си срине икономиката, да остави гражданите си на тъмно и студено... заради укронацистките зверове? Впрочем няма лошо да опитат... след 6 месеца ще гледаме в Тубата как урсулата, тимерманс, мишел, борел, шолц, макарон, 5ков - ВИСЯТ ПО ДЪРВЕТАТА !!!! То и сега половината европейци са гневни заради тая безумна подкрепа за укpoпитеците, представям си ако останат без топлина, светлина, хляб и работа !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 4
Oбичам България
преди 1 година
Келешников, никой не иска да унищожава Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 4
Alex Silver
преди 1 година
Немалко безумци крещят призиви за унищожаване на Русия, като забравят, че искат да унищожат една свръхядрена сила. На какво се надяват? Че те ще "унищожават", а свръхядрената сила няма да посмее да затрие "унищожителите"? Доста тъъпичко предположение. Старият хитрец Хенри Кисинджър предупреди, че украинският въпрос трябва да се реши час по-скоро, защото може да довете до Термоядрена война. След нея от гейропейските "унищожители" ще остане само пепел и стъклени висулки. Реалната война не е като тази на дивана пред компютъра. Май искат да го разберат по трудния начин. Който оцелее, разбира се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още