IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на жилищата в София са нараснали с двуцифрен процент първото тримесечие

Стара Загора и Русе са следващите големи градове у нас с най-висок ръст на цените на жилищните имоти

13:12 | 28.06.21 г. 10
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Цените на жилищата в София са нараснали с двуцифрен процент на годишна база през първото тримесечие на тази година, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).

Столицата е лидер в страната по най-бързо поскъпване на жилищните имоти с 11,6% на годишна база, като силно растат цените както на новите, така и на старите жилища - съответно 11,9% и 11,4%, показват данните на националната статистика. Спрямо края на миналата година жилищата в София също отчитат стабилно покачване от 4,6%.

Данни на Агенцията по вписванията от април показаха и силен ръст на броя на сделките с имоти в столицата, който достигна 13-годишен връх през първото тримесечие. Те бяха с 26,4% повече спрямо същия период на миналата година и с 18,5% над нивото през първите три месеца на 2019 г., когато жилищният пазар не беше под влиянието на коронавирусната пандемия.

Стара Загора е на второ място у нас по ръст на цените на жилищата през първото тримесечие, като те са се повишили със 7% на годишна база и с 3,4% спрямо четвъртото тримесечие на миналата година.

Русе също изпреварва останалите големи градове в страната по темп на покачване на цените на жилищните имоти. В дунавския град те са нараснали с 5,3% на годишна база, като ръстът е още по-голям при старите жилища (6,5%), докато при новите дори е отчетен спад (-0,9%). Само спрямо четвъртото тримесечие на 2020 г. жилищата в Русе са поскъпнали с 1,8%, като отново скокът се дължи на повишаването на цените на старите жилищни имоти с 2,8%, докато новите жилища отчитат аналогичен спад.

В Пловдив цените на жилищата са се повишили с 4,3% на годишна база, като и тук тенденцията е старите жилищни имоти да поскъпват силно (7,1%), докато при новите ценовите равнища остават почти непроменени (0,8%). На тримесечна база жилищата в Пловдив са поскъпнали с 1,5%.

Ситуацията с цените на жилищата в двата най-големи черноморски града у нас през първото тримесечие е била контрастна. В Бургас те са нараснали с 4,9% на годишна база, докато във Варна е регистриран спад от 0,4%. Така морската столица единствена сред шестте най-големи градове у нас отчита спад на цените на жилищата през първото тримесечие.

Според брокери на недвижими имоти спадът на цените на жилищата във Варна се дължи на промяна в типовете жилища, към които се ориентират купувачите в града. „Вследствие на високия интерес към извънградски имоти курортите около морската столица вече се превръщат в периферия на града, без да има силно изразени граници. Имотите в тези райони са на по-ниски цени спрямо централните части на Варна и това влияе върху средните цени на сделките“, коментира преди време пред Investor.bg Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на „Адрес Недвижими имоти“.

На тримесечна база обаче цените на жилищата във Варна са се повишили през първото тримесечие с 1,4%, а в Бургас е регистрирано минимално покачване от 0,9%.

Общо в страната цените на жилищата са се увеличили със 7,5% на годишна база и с 3,2% спрямо последното тримесечие на 2020 г., сочат още данните на националната статистика.

Данните на НСИ показаха стабилен ръст на цените на жилищата у нас и през пандемичната 2020 г., а миналата седмица БНБ съобщи, че към четвъртото тримесечие на миналата година цените на жилищата у нас са били само с 8,2% под върховото равнище през третото тримесечие на 2008 г., т.е. преди началото на световната финансова криза и спукването на балона на имотния пазар в страната.

Според централната банка факторите, които подкрепят търсенето на жилища, а оттам и повишаването на цените им, са растежът на кредитирането благодарение на по-ниските лихви, както и натрупаните спестявания от домакинствата и липсата на достатъчно алтернативи за тяхното инвестиране.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 7 rate down comment 0
Crux
преди 2 години
Очертава се нова 2008-а, ама доста по-тегава
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 0
NoPanic
преди 2 години
Виждам няколко противоречия брокерче:1. Ако парите се обезценяват и инфлацията не е временна, а постоянна, то лихвите скачат. Ако сегашната ситуация се запази, скокът вероятно ще е рязък.2. Заплатите как са? Защото ФЕД панелки не купува, целевата група ви е друга. Да те подсетя - доходите на хората бяха замразени/намалени през пандемията, а на хоризонта се задава нова Ковид вълна. 3. Кои са тези чуждестранни капитали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 1
mrynmryn
преди 2 години
Купувай народе, не останаха! Чудно ми е само кога ще каже "пук", ако нямаше ковид, го мислех, че ще е към 2023-та, но покрай него поизпуснаха малко парата, а тоя път лaйнoтo ще е по-голямо ми се струва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 0
abdul
преди 2 години
О нищо не си видял! Изчакай да ги видиш нощем! :-))))*** до ***.Всеки ден им е ден на Земята.. празнуват хората на загасени лампи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 1
Mirilai-lai
преди 2 години
и аз мислих да " инвестирам" 100-200-300 хил. евро...но като видях снимката и се отказах...явно някои хора пребивават в различна реалност.....развръзката не е далече..и колкото по-надути са цените- толкова по-зрелищен ще е фойерверка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 0
Naematel
преди 2 години
Абсолютен балон. Да са живи и здрави хората с ипотеките да си ги върнат следващите 20-30 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 18 rate down comment 0
redcretin
преди 2 години
И с целия моабет и брокерски слухове пак 8% под цените от .. чакай , 2008а :) 13 години на минус, честито на вечните инвеститори хахахахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 1
petrg5s
преди 2 години
Пълен абсурд ! Инфраструктура и качество на стоителството като от 5-я свят,цените като в Европа големите столици ,та чак и по-скъпо.Отделно ,само заради деографската криза до 10г СФ ще е половин Припят с цени 200евро/кв и пак няма да има кой да купува тея бетони кочини строени основно от *** с 3-ти клас и материали не 3-то ми 5-то качество
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 0
Ernan Kortes
преди 2 години
Публикувам коментара на г-жа Малина Цветкова,управител на агенция за недвижими имоти Миа Инвест ЕООД -фирмата оперира на пазара за недвижими имоти в София,Пловдив и Враца.Коментара е по повод статия на в-к Капитал за поскъпването на жилищата и горещия пазар/без съкращения/"Не пишете глупости, Капитал! Аз съм собственик на Агенция за недвижими имоти, работя и в София и в Пловдив. Навсякъде цените са надути до краен предел,много от купувачите са стресирани . Пазара върви трудно / с изключение на перачите и играчите/ . Обикновенните хора по-трудно вече решават да теглят кредити, които могат да се окажат в един момент непосилни за изплащане. Време на спекула и алчност от една страна и време на трудни решения от друга. Над 30% от жилищния фонд в София е празен!!! Ще дойде момент, когато това ще има обратен ефект, и няма да е далече!""Няма как да строиш въздушни кули и да искаш стабилна опора под краката си! Ситуацията с недвижимите имоти е извън контрол от към цени и това няма как да не се отразява на сделките! Всички гръмки изказвания за полудял пазар от към сделки е една ГОЛЯМА ЛЪЖА! Моля, колегите да бъдат честни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 8
Ivan.r
преди 2 години
Който говори за балон - балон има, но той тепърва ще се надуваТази година + 15%Догодина +202023 - 30 % и чак след това спукванеТласък даден изцяло от външни процеси, обезценка на пари, печатане на пари, евтини кредити, чуждестранни капитали търсещи инвестиции в НИ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още