Европа сега работи в нова парадигма, при която на Украйна трябва да бъде предложена „специална пътека“ към интеграция. Това коментира премиерът на Словакия Едуард Хегер в интервю за Politico.eu.
Словашкият лидер изразява съжаление за бомбардировките на Русия над цивилни в Украйна и настоява за създаване на нов тип път към членство в ЕС, особено за Киев.
Украинският президент Владимир Зеленски отправи публичен призив през почивните дни за присъединяването на страната към ЕС. По думите му сега е „решаващ момент“ за вземане на решение за членството на Украйна, след като руският президент Владимир Путин нареди нахлуване в страната в четвъртък, 24 февруари.
Словакия, която има обща граница с Украйна, се застъпва сериозно за този призив.
„В четвъртък сутринта се събудихме в нов свят“, коментира Хегер. Европа, според словашкия лидер, сега трябва да даде на Киев „сигнал“.
„Те се борят за себе си, борят се за нас – борят се за свободата. Трябва да осъзнаем, че те защитават нашата система, нашите ценности и ние трябва да бъдем заедно с тях. Така че няма време да се колебаем по този въпрос“, посочва той.
Словашкият премиер заяви, че трябва да се възприеме нов подход към европейската интеграция, когато става въпрос за Украйна. Трябва да има "напълно нова писта" за страна, която е преминала през война и "иска да бъде част от Европа", коментира той.
Този подход може да включва и помощ за възстановяването на Украйна, казва още Хегер.
Словашкият лидер подчертава, че Украйна ще има нужда от огромни инвестиции, за да се възстанови, тъй като Русия обстрелва критична инфраструктура.
В същото време словашкият лидер каза, че страната му е отворена за обсъждане на по-нататъшни санкции срещу Русия. „Трябва да бъдем отворени да говорим за всичко, което ще спре Путин“, допълва той.
През почивните дни Хегер одобри нова помощ за Украйна, включително боеприпаси. Той предложи също така евентуални мирни преговори да се водят в столицата Братислава.
По думите му „непосредственият приоритет е да има мир в Украйна“.
„Украйна е една от нас и ние ги искаме в ЕС“, коментира пред Euro News председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен. Тя обаче не дава индикации, че ще бъде взето решение за бързо присъединяване.
Всичко за войната в Украйна четете тук


Осуетиха опит за палеж на кола във Варна
Рекордьор: Хванаха шофьор с 5,35 промила алкохол във Велики Преслав
Правят ревю на автентични народни носии във Варна
Всеки шести слънцезащитен продукт е с потенциално рисков състав
Добричлия заведе млада дама на романтична среща в хотел и я обра
Геополитическата премия може да задържи петрола по-скъп и след кризата
Какво е бъдещето на ЕС: Федерация или група на суверенни нации? Попитахме експертите
Скортино: Очакваме стратегия за термоядрения синтез от ЕС
Скортино: За човечеството най-важни сега са AI и енергията
Скортино: Искаме моделът да работи в края на 2027г
Осем неща в автомобила, без които може да минем
Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на „Цариградско шосе“
Луксозен SUV на Zeekr се заключи веднага щом напусна Китай
Защо опитни шофьори крият коркова тапа в купето през лятото
Volkswagen призова ЕС да побърза с митата на китайските плъг-ин хибриди
Путин: Русия е способна да се противопостави на всички враждебни действия
Столичната община обяви конкурс за главен архитект
В Приморско ще проверяват сигнал за мъртви делфини, искат и аутопсия
Откриха тялото на на издирвания Крум Евфремов
Промяна в позициите: ЕС има нов източник на главоболия в лицето на Румен Радев