Над половината от потребителите в големите икономики не са увеличили спестяванията си по време на пандемията, показва допитване, цитирано от Bloomberg.
Проучването в 18 страни, проведено от YouGov, опровергава твърдението, че домакинствата имат предпазна мрежа срещу задълбочаващата се криза с издръжката на живот.
YouGov съобщава, че 51% от анкетираните не са увеличили спестяванията си по време на пандемията. Делът е най-нисък в Германия с 39%, а в Италия е едва 40 на сто. САЩ, Великобритания и Канада също са с резултати под 50%.
Спестявания
В допитването са участвали 20 хил. пълнолетни граждани от 18 страни и то попарва надеждите, че големите спестявания на домакинствата в света ще им помогнат да издържат на ускоряващата се инфлация. Вместо това анкетата обрисува неравна картина на финансите, която потенциално открива пътя към задълбочаване на неравенството в идните месеци.
Допитването на YouGov показва още, че хората, които все пак са натрупали спестявания, рядко харчат за луксозни стоки. От хората, които са спестили пари, около половината успяват да задържат допълнителните си средства. Над една четвърт са похарчили парите за сметки или други покупки от основна необходимост.
Спестявания
Само 13 на сто са ги използвали, за да финансират ваканции и обществени събития след вдигането на ограниченията, а 19% са прибегнали до парите за подобрения в дома или смяна на жилището.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Пазарът на труда у нас: Туризмът и търговията водят, производството се събужда
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния