Още един блок на ТЕЦ "Марица Изток 2" влиза в паралел с енергийната система, става ясно от справка в сайта на държавната централа. Така централата вече работи с половината от капацитета си - 870 мегавата. Работещите пет блока обаче не са натоварени на пълна мощност.
От Българския енергиен холдинг (БЕХ) съобщиха преди ден, че останалите три блока в централата са в планов ремонт. В летен планов ремонт са и някои от мощностите на другите централи в Маришкия басейн.
Справка в сайта на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) показва, че в последните дни потреблението намалява и товарът на системата е под 5000 мегавата в най-натоварените часове. Пикът беше на 2 август, когато в 14 часа товарът достигна рекордните за последните години 5226 мегавата.
Потреблението се покрива основно от двата работещи на пълна мощност реактора на АЕЦ "Козлодуй", които осигуряват почти 37% от товара, както и от кондензационните централи (38%) и водните централи на НЕК. Към 18 часа на 9 август тези централи осигуряваха към 90% от товара на енергийната система. В този момент износът възлизаше на 1000 мегавата, показаха още оперативните данни на ЕСО.
От БЕХ съобщиха още, че ТЕЦ "Марица Изток 2" се готви да продаде енергия в дългосрочни ангажименти и днес (10 август) на борсата се предлагат два пакета за следващите две седмици и един за септември месец.
Цената на енергийната борса в сегмента "Ден напред" с доставка 10 август достигна 265 лева за мегаватчас във вчерашната търговия. В последните дни на енергийната борса цените са едни от най-високите за Европа. Затова и по-късно днес работодателските организации ще се срещнат със служебния премиер Стефан Янев.
Преди дни от АОБР се оплакаха, че заради високата цена на електроенергията производствени мощности се затварят. Скъпата електроенергия прави неконкурентоспособна продукцията на енергийно интензивните производство, особено на фона на 50% по-ниските цени в Германия, която е основният пазар на българската тежка индустрия.
Според представители на индустрията основната причина за високата цена на електроенергията на енергийната борса е изкуствено създаден дефицит. Като решение на проблема те предложиха натоварването на ТЕЦ "Марица Изток 2" на пълна мощност, както и временно ограничаване на износа на електроенергия.
Доскоро държавната централа работеше с ограничен товар заради високата цена на квотите за въглеродни емисии, но сега ценовите равнища на Българската независима енергийна борса са устойчиво високи и ТЕЦ "Марица Изток 2" може да работи на печалба и за свободния пазар. Заради пожарите в Гърция износът почти покрива максималния капацитет на мрежата.


Йорданова: Управленската програма е с логото на „Прогресивна България", а не с държавния герб
Пулев: Вече няма риск от шоково поскъпване на цените на горивата на дребно
Не снаряд, а кух предмет плава в морето край Тюленово, не е опасен
Божанов: Трябва да видим системните проблеми за ексцесиите, а не да сочим някого с пръст
За три месеца във Варненска област са издадени разрешителни за строеж на 202 жилищни сгради
Т. Лилов: Дефицитът на НОИ е ключов и за бюджетния дефицит
В. Шаламанов: В програмата на кабинета дроновете са приоритет само в земеделието
Shein иска да настигне H&M и Inditex, Adidas губи от големия си футболен залог
Напускането на шефа на Tata оставя в несигурност инвестиции за 120 млрд. долара
Астрономи откриха нов космически обект - звезда с черна дупка
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Странно возило беше открито в Дунав
Почина eмблематичен шеф на Toyota
Пожар превърна паркинг на летище в ад
Шишков: Обходът на Кресна трябва да е готов до края на 2027 г.
Руски дрон порази пътнически влак, двама загинаха
Шкварек за Евровизия: Бургас е най-чистият град у нас, а София е гето
Сигнал за боен снаряд край морето, оказа се кух предмет
Божанов: Властта принизява убийството в Пловдив до битов инцидент