IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пластмасовите сламки ще изчезнат от коктейлите през 2021 г.

Продуктите за еднократна употреба от пластмаса образуват 70% от морските отпадъци

11:01 | 25.10.18 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

От 2021 г. на пазара на Европейския съюз (ЕС) ще бъде забранена продажбата на пластмасови изделия за еднократна употреба като чинии, прибори, сламки, дръжки за балони и клечки за уши. Това реши Европейският парламент в сряда.

Тези продукти образуват 70% от морските отпадъци.

Според законодателното предложение от 2021 г. в списъка на забранените пластмаси на пазара на ЕС влизат оксо-разградими пластмасови продукти като опаковки, както и съдове от експандиран полистирен за доставки на храна.

Използването на редица други продукти, за които не съществуват алтернативи, трябва да бъде намалено с поне 25% от държавите членки до 2025 г. Това включва кутиите за еднократна употреба за бургери, сандвичи, плодове, зеленчуци, десерти или сладолед. Държавите членки трябва да предложат национален план за насърчаване на използването на продукти, подходящи за многократна употреба, за повторна употреба и за рециклиране.

Други пластмаси като бутилките за напитки ще трябва да се събират разделно. До 2025 г. 90% от тях трябва да са подходящи за рециклиране. 

Евродепутатите одобриха мерки, които засягат отпадъците от тютюневи изделия и по-специално цигарените филтри, съдържащи пластмаса. Те ще трябва да се намалят с 50% до 2025 г. и с 80% до 2030 г.

Един единствен цигарен фас е достатъчен да замърси от 500 до 1000 литра вода и когато се изхвърли на пътя, са нужни 12 години, за да се разгради напълно. Това е  вторият най-често срещан пластмасов замърсител.

Държавите членки трябва също да гарантират, че поне 50% от изгубените или изоставени риболовни приспособления, съдържащи пластмаса, се събират всяка година. Поставената цел за рециклирането им е най-малко 15% до 2025 г.

Страните на ЕС ще трябва да гарантират, че производителите на тютюневи изделия ще покриват разходите за събиране на отпадъците от тези продукти, както и последващите разходи за превоз, обработка и събиране на отпадъците. Същото се отнася и за производителите на риболовни съоръжения, които трябва да участват в процеса на рециклиране. 

Разходите за екологични щети, дължащи се на замърсяването с пластмаси в Европа, се оценяват на 22 милиарда евро до 2030 г., коментира докладчикът Фредерик Рийс (АЛДЕ, Белгия). По думите му гласуването проправя пътя към бъдещата амбициозна директива.

„Според някои прогнози до 2050 г. ще има повече пластмасови отпадъци отколкото риба в океаните, ако не предприемем спешни мерки“, каза Андрей Ковачев (ЕНП, България).

„Прекомерната употреба на пластмасови изделия води до присъствието на микропластмаси във водата и почвите. 85% от замърсителите в моретата и океаните са пластмаси. Доброволните акции по събиране на отпадъци са похвални, но за съжаление това не е устойчив модел на справяне с проблема“, смята Момчил Неков (С&Д, България).

Докладът на Фредерик Рийс беше приет с 571 гласа „за“, срещу 53 гласа „против“ и 43 „въздържал се“. Парламентът ще започне преговори със Съвета, след като европейските министри приемат своята позиция по законодателното предложение.

Според Европейската комисия повече от 80% от отпадъците по плажовете са от пластмаса. Посочените продукти в забраната покриват 70% от всички морски отпадъци. Поради бавното си разграждане пластмасата се натрупва в моретата, океаните и плажовете в ЕС и по света. Пластмасови остатъци са открити в морските обитатели - тюлени, китове, морски костенурки и птици, в рибата и ракообразните, следователно и в хранителната верига на човека.

Пластмасите са удобен, приспособим, полезен и икономически ценен материал, но те трябва да бъдат по-добре използвани, повторно използвани и рециклирани. Когато те се изхвърлят, икономическото въздействие на пластмасата обхваща не само изгубената икономическа стойност на материала, но и разходите за почистване и причинява загуби на туризма, риболова и корабоплаването.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 0
neverland
преди 5 години
*лъжичка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 2
neverland
преди 5 години
Ше цокам от чашата, нема дертове. Ама кафето с какво ще се разбърква? а) с пръстаб) с дървена пръчицав) ше си носим метална лъжишка завързана с въженце(за да не се губи и пада) във вътрешния джоб :)А храната на крак с какви прибори ше се яде? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
8
rate up comment 4 rate down comment 0
zelka007
преди 5 години
сравнително просто е решението но не е популярно :)))десетократно увеличение на такса *** ...десетократно увеличение на таксата за депониране ...и ти гарантирам , че сам ще "отсееш" нещата носещи ти десетократен разход ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 0
majnata
преди 5 години
ше цокаш от чашата , нищо нема да ти стане ...дедо ти само от сламки е пил ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 1
khao
преди 5 години
то и аз искам много неща, но когато вредят на всички някак си си длъжен да се съобразиш ако си нормален човек де ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 5
neverland
преди 5 години
Въпросът е да заменят сламките, чинийките и чашките с такива от друг материал, а не просто да изчезнат от рафтовете. Защото аз съм краен потребител и си искам подобни пособия, пък вече как ще си ги отсяват те от целия куп *** си е тяхна работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 3
majnata
преди 5 години
То пък кой ли рециклира у нас ... и колко ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 0
das
преди 5 години
Прав си, но по-добре късно, отколкото никога.Досега управляващите си затваряха очите и отчитаха че едни 50-60% от пластмасите се рециклират, а реално с тези продукти които се произвеждат това е невъзможно. Има продукти които са невъзможни за рециклиране, като например популярните у нас bag in box за вино. Е това е краен ***, многослойно фолио, забранено в цивилизованите държави, но у нас върви като топъл хляб щото не ни дреме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 2
majnata
преди 5 години
Слислено друг път ... до 2021 знаеш ли колко планини от *** още ше се натрупат !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още