IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо Путин не иска да врътне кранчето на газа за Европа?

Москва няма интерес да спре да продава природен газ на най-големия си клиент, Украйна също не спира транзита, а Европа продължава да купува

11:42 | 14.03.22 г. 15
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

За първи път от години на руския енергиен сектор са наложени санкции от Запада - САЩ и Великобритания спират покупката на руски петрол, а ЕС започва да работи за намаляване на сериозната си зависимост от руския природен газ в следващите години.

Ситуацията в момента до голяма степен е патова - Русия продължава да продава газ, Украйна да транзитира, а Европа - да купува.

Като цяло Старият континент е силно зависим от доставките на изкопаеми горива, а Русия осигурява около 40% от потребения газ в региона. По данни на Международната агенция за енергетика през 2021 г. руската "Газпром" е доставила около 155 млрд. куб. метра газ за европейските си клиенти. Дори сега по време на военната операция в Украйна доставките на руския природен газ към Европа не са засегнати и всички клиенти съобщават, че задълженията по дългосрочните договори се изпълняват.

Руският природен газ тече през газопроводи през територията на Украйна и други източни държави и руският президент Владимир Путин може лесно да наложи собствени санкции към Европа, спирайки кранчето. Но не го прави, защото на Русия повече от всякога сега са ù нужни средствата от продажбата на газа.

Страната е изправена пред убийствени за икономиката санкции и въпреки бодрите обещания, че може да преживее и без Coca-Cola и McDonald`s, Москва е във война и са ù нужни средства. А Европа е най-големият пазар на руския "Газпром" - износът към Китай например е в размер на около 10 млрд. куб. метра през миналата година. 

В началото на февруари Русия и Китай подписаха споразумение за увеличаване на доставките на газ до 48 млрд. куб. метра годишно, но за целта първо трябва да бъдат изградени нужните за това трасета и очакванията са, че това ще стане до края на това десетилетие.

В края на миналата година Владимир Путин дори скръцна със зъби на сателита си Беларус, когато Лукашенко заплаши, че ще спре транзита през страната си (през газопровода "Ямал") в отговор на западните санкции срещу страната му. Тогава ЕС наложи ограничителни мерки на режима в Минск заради потоците сирийски бежанци, насочвани към Полша през територията на Беларус. Във Варшава бяха категорични, че целта е дестабилизация на Полша.

Затова и на този етап газовите потоци се движат нормално и даже количествата, пренасяни през територията на Украйна, се повишават от началото на военните действия. Киев също гарантира, че няма да спира транзита на руския природен газ към Европа.

А Европа от друга страна не може да си позволи отказа от руски енергоизточници веднага. През почивните дни германският министър на икономиката Роберт Хабек призна, че позицията на ЕС съвсем не може да се нарече последователна. 

"За Европа, за НАТО, за Запада беше грешка да държим отворени вратите за Украйна и в същото време да им казваме - нямате място тук", коментира той пред FAZ и допълва, че така Киев е бил поставен "между чука и наковалнята" - от една страна насърчавана да работи за демокрация, а от друга - да не ù се позволява да се присъедини към Запада.

"Обещахме защита от Русия, но не искахме да виждаме Украйна като партньор на НАТО, осъдихме анексирането на Крим като нарушение на международното право, но построихме "Северен поток 2", искахме Украйна да се защитава - и по този начин сигурността на Европа - но моля, не с нашите оръжия", допълва още германският министър.

От миналата година Русия доставя само предварително заявените количества по дългосрочните договори. Това донесе напрежение на пазара, защото в миналото "Газпром" винаги предоставяше допълнителни количества на пазара.

В резултат на неяснотата около доставките на газ, както и от увеличеното търсене, породено от съживяването на икономиката след пандемията от коронавируса, цената се повиши съществено. На 7 март съобщенията за водени разговори за ограничаването на вноса на руските енергоизточници повишиха цената на природния газ до рекордните 345 евро за мегаватчас. За сравнение, в началото на годината търговията се извършваше на ниво под 100 евро за мегаватчас, а Европа внасяше рекордни количества втечнен газ през януари.

И макар че "Газпром" не планира да спре газа за Европа, има още една заплаха за доставките - газопроводите минават през територии, в които днес се водят военни действия. Украинският оператор на газопреносната мрежа съобщи за нарушения по националната мрежа, което е накарало страната да спре потока към редица региони в страната, оставяйки потребители без отопление.

Какво може да направи Европа, за да намали зависимостта си от руския газ?

Европейската комисия (ЕК) публикува насоки, според които до края на годината вноса на газа от Русия може да бъде съкратен с 66%. Той залага на алтернативи - увеличаване на вноса на тръбен газ от Азербайджан и други доставчици, както и втечнен газ от различни източници. Цената обаче може да се окаже съществено по-висока.

Другата стъпка е позеленяването на енергетиката - ускоряване на проекти, използващи възобновяеми енергийни източници, развитие на новите технологии, като например за производството на водород и т.н.. Това заедно с увеличаването на енергийната ефективност на сградите също ще намали нуждата от газ. 

Наблюдатели коментират, че част от потреблението може да бъде заместено от други местни енергоизточници - например от ядрени централи.

Германия например е страната, която може да опита да замести природния газ с енергия от ядрени централи. В страната в момента работят три реактора, които осигуряват 12% от потребяваната електроенергия. Но тези реактори ще бъдат извадени от експлоатация до края на годината - решението за това беше взето още през 2011 г. след инцидента във Фукушима. За да бъде удължена експлоатацията на ядрените централи в Германия, трябва да бъде променено законодателството, а вероятно подобна стъпка ще бъде блокирана от Зелените в Бундестага.

Другият вариант за германската икономика, а и не само за нея, е отлагане на затварянето на въглищните централи, за каквото настояват в Източна Европа. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

14
rate up comment 4 rate down comment 0
Solar Power
преди 2 години
Същия номер може да ни го спретнат и на нас или на Македония на Сърбия даже и на унгарското малцинство в Румъния което е над 1 милион.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 2
Solar Power
преди 2 години
Аз имам по добра теория. ЦРУ е снабдило/въоръжило разни сепаратисти от Донецк и Луганск. Те започват да тормозят населението , хората започват да се мразят и убиват. Украйна създава полиция за да пази населението от тези терористи. Русия твърди ,че терористите всъщност са полицията и накрая се скарват. Отзад прозира една тънка цел. Вкарването на Русия в една дълга партизанска война която тя няма как да спечели. До момента никой не е печелил такава война. Крайната цел е изтощение икономически, обединяване на ЕС в една цел и т.н. Русия дори и да превземе големите градове просто няма да постигне нищо като си замине и ще избухнат безредици. Ако иска да контролира това население ще и трябват 500 хиляди администрация. Е разбира се има и вариант да прати 40 милиона украинци в Сибир и да ги избие, но не вярвам да се случи. Та като се върнем на моята теория в крайна сметка това сме го виждали през 80-те. Война в Афганистан, Буран (1 трилион долара), срив на петрола = фалит на СССР. Сега някои тук ще кажат да ама петрола отива нагоре ? Той и през 80-те отиде нагоре , но като стане много скъп следва замиране/намаляне на икономическата дейност / рецесия и след рецесия следва срива. Така,че това е според мен плана и е въпрос на време да се случи. Тук голямата загадка за мен е как се остави Путин да го хлъзнат така ?!?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 4
ing5rov
преди 2 години
"...даже количествата, пренасяни през територията на Украйна, се повишават от началото на военните действия. Киев също гарантира, че няма да спира транзита на руския природен газ към Европа." ... това само потвърждава тезата , че Украйна е просто марионетка в ръцете на америка ... нима ако не беше тъй , нямаше първи да бъдат вдигнати във въздуха тръбите на "врага"...?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
Новината е вярна и тя означава, че част от руските газодолари се ВРЪЩАТ обратно в България, превърнати в руски пенсии в евро- те ще се харчат в НАШАТА държава България, а не в русия за финансиране на руската агресивна война в Украйна, което е отлична новина. новатв- ''НОИ: Изплащането на руските пенсии в България е планирано 14 март 2022 10:38...Нареждането на сумите на пенсиите се осъществява към Република България от руския пенсионен фонд в евро...За четвъртото тримесечие на 2021 г. от ПФРФ бе изпратена платежна ведомост, в която са включени руските пенсии на 5 465 лица за сумата от 872 826, 86 евро, равни на 1 707 100,96 лв.''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 5
Alex Silver
преди 2 години
Защо Путин не иска да врътне кранчето на газа за Европа? === Ами той не искаше да влиза и в Укрия, ама го принудиха. Сега и това ще го принудят да направи. По света газия бол, стига сме хрантутили диктаторите. Да спира каквото си ще. Целият прогресивен свят е против него. (Сещам се за "Работническо дело")
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 4
Solar Power
преди 2 години
Путл ер няма полезен ход за да излезне чист от тази авантюра в която беше подхлъзнат от САЩ. Може би ако бързо направят мир и се изтегли ще бъде най-доброто за ЦЕЛИЯ свят което може да бъде направено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 4
evlogi
преди 2 години
Бе не иска.Иска сигурно, ама не може..Зер е запасал чифте пищови на гол тумбак и работата не е на добре..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 4
Solar Power
преди 2 години
Ами той ще спре :) Има време ! Не бърза, не иска нова октомврийска революция и нов Ленин на мястото на *** лер. Освен това огромна част от руския народ изобщо не е насясно какво се случва и не е нужно да бъде наказван допълнително.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 3
Solar Power
преди 2 години
О забравих :) Днес руския пенсионен фонд е потвърдил ,че ще изплаща пенсиите на руснаците които живеят извън Русия например в България. Пенсиония фонд е в ЕВРО :) Хахахах
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 2
0pk
преди 2 години
Е как защо? Ми щото чака ЕС сам да спре да купува. Щом има пазар и му плащат, защо да спира кранчето? :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още