Цената на газа от Русия ще бъде намалена. „Газпром“ днес ни върна подписан договор с най-голямото намаление на цената на природния газ, което е с над 40%. Това обяви днес на извънредна пресконференция премиерът Бойко Борисов в Министерския съвет за цената на газа.
Премиерът определи това като символичен подарък и подчерта, че диверсификацията и конкуренцията реално показват как падат цените на „синьото гориво“, съобщава Дарик радио.
Бойко Борисов обясни, че са водени дълги преговори с руската страна. Благодари и за подкрепата от Европейския съюз.
"Не случайно днес на Трети март ни върнаха договора подписан. Има символика. Със стара дата ще възстановим над 160 млн. лв. И ще консумират газ с над 40% по-евтин. Добре свършена работа", каза Борисов.
Той подчерта, че това е най-голямото намаление за всички държави, ползващи руски газ.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че е постигнато безпрецедентно намаление на цените на природния газ, което ще направи българската икономика по-конкурентна. Тя отбеляза и важната роля на Европейската комисия в този процес. „Благодарение на намесата на ЕК можем да се похвалим с този отличен резултат“, каза енергийният министър.
По време на брифинга бе съобщено още, че „Газпром“ ще възстанови суми на „Булгаргаз“, платени за вече доставения природен газ.
„Очакваната цена, която ще бъде предложена, е калкулирана на база актуална информация за петролните продукти и курса на долара към 2 март. Може да има и леко отклонение в едната или другата посока. Постигнатото намаление е най-голямото в дългогодишните търговски взаимоотношения между „Газпром“ и „Булгаргаз“. То ще има значителен ефект върху топлофикационните дружества и българската икономика. Новата ценова формула ще се прилага ретроактивно, считано от 5 август 2019 г. Тогава „Булгаргаз“ официално поиска от „Газпром“ предоговаряне на условията на договора по отношение на цената. Прилагането на новия ценови механизъм ще доведе до разлики в доставните цени, считано от 5 август до 29 февруари 2020 г.”, каза ръководителят на "Булгаргаз" Николай Павлов


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 3 години Колко точен коментар! Точно така се получава, само една забележка - ЕС сама си дръпна килимчето под краката. И вдигна цената на газа до небесата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години добър ден за Българската демокрация!нека благодарим отново на братския европейски съюз, че ни защити от руския ботуш и неговите представители тук! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Истината е, че кратуната ти кънти яко на кухо.А сега по темата - бг подписала договор за доставка на газ до 2022 от газпром на какво и на каква цена?Ами на спот цена към август по текущи цени уж -40%.Цените се определят месец за месец. Туй означава, че газпром утре може да вдигне цените не с 40, а с 400%. lng-то с неговите миризливи 17% незнам точно с колко ще мръдне цената, но знам, че най-късно следващата зима газпром ще сваля по три кожи наведнъж при това по либерално пазарните правила на ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Защо сте такива неграмотници копейниците?!Ама пък и аз защо питам, то ако бяхте грамотни и бяхте чели, нямаше да сте копейници.Сега по въпроса, г-н беСпорно, американците като говорят английски, то англичани ли са? Или мексиканосите са испанци?! Истината е много проста, царят е дошъл за нова губерния и за да атакува проливите, а войната е изнесена от войници с различни националности, като бай-многобройни са били украинците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ...и това е беспорно доказано щото те , войниците , са говорили само и единствено на украински, нали? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ...и това е беспорно доказано щото те , войниците , са говорили само и единствено на украински, нали? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ...и това е беспорно доказано щото те , войниците , са говорили само и единствено на украински, нали? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Само да ти кажа, пърцуцко, че най-многочислени в царската армия, дошла тук, са били украинците.Благодариш ли им сега или е против инструктажа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ти си неграмотен, бе!"който са дошли" Леле, леле.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Повече такива освободителни от монополисти новини да има и да не са само на 3-ти март! отговор Сигнализирай за неуместен коментар