IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

За повечето хора капитализмът носи повече вреди, отколкото блага

Анкетата е проведена сред над 34 000 души в 28 държави, от западните либерални демокрации като САЩ и Франция до тези, базирани на различен модел като Китай и Русия

20:08 | 20.01.20 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Повечето хора по света вярват, че капитализмът в сегашната му форма нанася повече вреда, отколкото полза, показва проучване, чийто резултати бяха оповестени в навечерието на срещата на бизнес и политическите лидери в Давос, предава Ройтерс.

Тази година беше първата, в която „Edelman Trust Barometer“- проучване, което в продължение на две десетилетия анкетира десетки хиляди хора за доверието им в основните институции - се опита да разбере как се възприема самият капитализъм.

Авторите на допитването посочиха, че по-ранните анкети, показващи нарастващо чувство за неравенство, са ги накарали да се запитат дали гражданите сега започват да имат по-фундаментални съмнения относно ползата от „капитализма на Запада“.

„Отговорът е да“, каза Дейвид Берсъф, водещ изследовател в проучването, произведено от американската комуникационна компания Edelman.

„Хората се питат на това ниво дали това, което имаме днес, и светът, в който живеем днес, е оптималния вариант, за добро бъдеще.“

Анкетата е проведена сред над 34 000 души в 28 държави, от западните либерални демокрации като САЩ и Франция до тези, базирани на различен модел като Китай и Русия. Според резултатите като 56% са съгласни, че „капитализмът, който съществува днес, носи повече вреда, отколкото полза в света".

Проучването се провежда ежегодно от 2000 г. насам, за да се изследват теориите на политолога Франсис Фукуяма, който след краха на комунизма заяви, че либералната капиталистическа демокрация представлява „края на историята“.

Оттогава този извод се оспорва от критиците, които аргументират позициите си с фактори като нарастващото влияние на Китай, разпространението на автократични лидери, търговския протекционизъм и влошаващото се неравенство след световната финансова криза в периода между 2007 и 2008 г.

На национално равнище липсата на доверие в капитализма е най-висока в Тайланд и Индия съответно със 75% и 74%, а във Франция показателят отчита 69%. Мнозинството преобладава в други азиатски, европейски, заливни, африкански и латиноамерикански държави.

Само в Австралия, Канада, Съединените щати, Южна Корея, Хонконг и Япония мнозинството не са съгласни с твърдението, че капитализмът в момента нанася повече вреда, отколкото полза.

Проучването потвърждава вече познат набор от тревоги, вариращи от притесненията за темпото на технологичния прогрес и несигурността на работните места, до недоверието към медиите и усещането, че националните правителства не отговарят на предизвикателствата на днешния ден.

В рамките на данните има различия, като азиатците са по-оптимистични по отношение на икономическите си перспективи от останалите анкетирани в целия свят. Забелязва се и нарастващо разцепление в нагласите според статуса, като заможните и образованите са по-склонни да имат вяра в капитализма.

От особен интерес за корпоративните лидери, които се събират в Давос през тази седмица, може да се окаже констатацията, че доверието в бизнеса надвишава това в правителствата и че 92% от служителите казват, че изпълнителните директори трябва да имат силна позиция по наболелите социални и етични въпроси.

"Бизнесът запълва празнотата, оставена от популистките и правителствата, отказващи сътрудничеството", заяви изпълнителният директор на Edelman Ричард Еделман. „Вече бизнесът не можа да е просто бизнес, с изключителен фокус върху възвращаемостта на акционерите.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 20 rate down comment 7
data
преди 4 години
:) на 1% им е финансирането , пък ти може претакаш зелето колко си искаш , но фактите са си факти и странно експанзията на германските вериги съвпадна с печатането от което 80 % получават германски и френски фирми . Може да продължаваш с мантрите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 11
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Гледай, като твърдиш нещо, прави връзка и влагай смисъл.За да "вземе топлонспечатани евра" от ЕЦБ, трябва да има 2 условия. ПЪРВО Лидл да е публична компания, а тя е частна (собственост на частната Шварц групе) и ВТОРО, в случай че е публична, правителството да реши да я спасява в случай на опасност от фалит (а Лидл е доста далеч от това в момента). Изисква се логика, не само приказки кое издишало и какви "Олеснения" имало.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 6
data
преди 4 години
Имам преки наблюдения с един парцел на Лилд - та купиха го преди 10 г , после оцениха че пазара е малък и тръгнаха да го продават (табелата стоя 3 г ) , НО в момента в който започна "кризара" и т.н. количествени олеснения - си построиха магазина и той сега работи а всичко останали в града едвам оцеляват
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 18 rate down comment 5
data
преди 4 години
Ти или случайно или нарочно изтърва нишката . Та докато корпорации като лидл , била и т.н. (има ги във всички браншове) получават финансиране под нивото на инфлацията оди ги чакай да *** . А и твоята теза издиша щот тия дет ги чакат да ритнат камбаната ще се покойници много преди тях
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Много "групи хора" са се уредили да създават пари, това са централните банки, които масово емитират пари в момента, с които се субсидират различни пера. Обаче, тези нови пари ги плащаме всички ние, чрез инфлация и намаляване на покупателната ни способност. Това не е капитализъм, а легален начин правителствата да си плащат произволите с нашите пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 16
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Така са разсъждавали и като се е появил влака и изял бизнеса на дилижансите, но, това, драги ми, се нарича прогрес, а не капитализъм. Капитализма следва прогреса и го подкрепя чрез инвестиции. И на Лидълите в сегашния им вид ще им дойде края. И това не е трагедия, всеки бизнес има възход и залез. Естественият подбор движи еволюцията и затова подобно прикриване на кризата, както е в момента е вредно, защото тогава икономиката се чисти от загнилото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 36 rate down comment 7
data
преди 4 години
То това да не си преписал от някой учебник ? Щот да ти обадя кво става в моя бранш - идва Лидл и с топли ойро напечатани от ЕЦБ отваря 100 магазина в Бг и евава майката на всички квартални магазинета , обаче с тях евава майката и на всичките дребни производители дт ги снабдява и който и по 100 часа на седмица да бачкат пак няма как да стигнат до витрините на веригата щот веригата работи само с големи производители . Та толкоз за лозУнгите ти за капитализма
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 26 rate down comment 2
Боян
преди 4 години
Принципно си прав, но с едно важно уточнение, една група от хора, са се уредили да създават пари с които изкупуват всичко. Хоп една кризичка като спрат кранчето и изкупуват всичко на безценица и после печалби до небесата. А това повярвай ми няма нищо общо с капитализма. Та вярно е, че нещата за много хора не са зле и ако учиш и не те мързи може да си живееш добре. Но притеснява ме че няма да е още дълго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 11
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Една голяма част от хората си мислят, че не трябва да се чете и да се учи, за да се прогресира, мислят си, че спестяването, инвестирането и работата по 70 часа на седмица е само за балъците, а за бизнес просто ти трябва да си тарикат и късметлия, та същата тази група, която ще ти извади от 10 кладенеца вода защо нещо няма да стане, дава оценка на капитализма??! Хаха! Всъщност всички оплаквания винаги са били резултат от едно основно нещо - хората не обичат да мислят, че те самите са си виновни за провалите си, а някой друг им е виновен. И между другото тичат за поредния бърз кредит, с който да си купят айфон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 25 rate down comment 1
data
преди 4 години
по скоро извода е че хората не са доволни от корпоративизма :) и като погледнеш в кой страни са доволни ти става ясно защо - тия страни са собственици на глобалните корпорации
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още