Заместник-гуверньорът на Английската централна банка (АЦБ) Бен Бродбент заяви, че централните банкери трябва ясно да обясняват как планират да реагират на промените в икономиката, но предупреди, че някои насоки може да се приемат като обещания за бъдещето, пише Ройтерс.
Миналата година АЦБ заблуди много инвеститори относно следващите си ходове за паричната политика, което мотивира банкерите да преразгледат комуникационната си стратегия.
През ноември управителят на регулатора Андрю Бейли заяви, че би могъл да си представи връщане назад към дните, когато не е имало насоки за в бъдеще.
Според Бродбент насоките имат своята стойност, тъй като ясно обясняват как АЦБ планира да реагира на постъпващите данни за икономиката. Той обаче бе скептичен относно други форми на насоки.
Опитите на централната банка да насочи очакванията за това как може да реагира в бъдеще - като публикува план за бъдещите размери на лихвите - създават риска да бъдат приемани като обещания. Те биха могли да повлияят негативно върху доверието към регулатора, когато нещата се развият по по-различен начин.
"Централните банкери винаги трябва да мислят, че посланието - и не по-малко че бъдещата политика ще зависи от развитието на инфлационните перспективи - ще бъде добре разбрано", обясни зам.-управителят на АЦБ.
Бродбент спомена и инфлацията, която според фискалните прогнози на правителството може да достигне почти 9% или над четири пъти над целевото равнище на АЦБ от 2%, а основна причина за това ще е поскъпващата енергия.
"Като голям нетен вносител на продукти и суровини е съмнително Великобритания някога да е преминавала през такъв външен удар върху брутния й вътрешен продукт", заяви Бродбент.


Вдигат с 5% възнагражденията в „Градски транспорт“ – Варна
Българинът плавно, но сигурно променя начина си на хранене и избягва глутен и лактоза
"Глупавите" телефони се завръщат триумфално в България
Историк: Навършват се 186, а не 189 години от рождението на Васил Левски
Горещниците - най-огнените дни в народния календар
3D принтирани бази и храна: Как Европа се готви за живот на Луната
Голяма цел, стратегия, мотивирани служители - рецептата за успех на бизнеса
Стармър за Бърнам, Световното и Фараж срещу Бийнфейс, част 2
Стармър за Бърнам, Световното и Фараж срещу Бийнфейс, част 1
Чанг от Zoom: Вкарваме AI във всичко, което правим
Suzuki заменя бензина с… кравешка тор
BMW и Toyota вече зареждат колите си с бензин без съдържание на петрол
Как модерните коли „мислят“ преди вас, когато натиснете газта
Xiaomi направи хибрид, които се сравнява с електромобил
Шефът на Toyota призова японските марки към обединение
Бюджетната комисия прие на второ четене законопроекта за бюджета на НЗОК
Вадим Ермолаев публично обвини службите в Украйна за опита за убийството му
Скандален клип от Пловдив: Младоженка се вози върху покрит с воал автомобил
Демерджиев се срещна с представители на администрацията и на Конгреса на САЩ