Експлозия в най-големия терминал за износ на втечнен газ от САЩ поставя под риск доставките за Европа, пише Bloomberg. Това се случва в ключов момент, когато страните от ЕС опитват да намалят зависимостта си от руските енергийни ресурси и търсят алтернативи.
Говорител на компанията, която оперира съоръжението в Тексас, обясни, че терминалът ще остане затворен за поне три седмици. През него преминава около 1/5 от целия износ на втечнен газ от САЩ.
От началото на годината Европа е основен пазар за американския втечнен газ. Заради проблемите с руските доставки ЕС е купувал около 3/4 от износа на американските производители. В момента около половината от доставките на газ в Европа идват от САЩ, допълва Bloomberg.
Очакванията са, че при това положение цените на природния газ в Европа и Азия ще тръгнат нагоре, още повече и на фона на увеличеното вътрешно потребление в САЩ заради по-високите от обичайното температури в части от страната.
Цената на природния газ на най-големия европейски хъб - TTF в Нидерландия, вече тръгна рязко нагоре. В последните дни търговията беше спокойна именно заради очакванията за доставки на втечнен газ от САЩ. Цената на суровината с доставка през юли се движеше на ниво около и дори под 80 евро за мегаватчас - най-ниското ниво за последните три месеца.
Тази сутрин обаче търговията се извършва при почти 86 евро за мегаватчас, което е повишение от почти 8 на сто.
Търговците очакват тенденцията да се задържи още известно време, защото основните купувачи на втечнен газ ще влязат в конкуренция в търсене на суровина, оказвайки натиск на пазара.
От началото на годината САЩ са лидер по отношение на износа на втечнен природен газ, следвани от Катар и Австралия.
газ
Източник: Bloomberg
В последните месеци ЕС търси алтернативи на доставките от "Газпром", разчитайки не само на САЩ и другите водещи производители на втечнен газ. Водени са преговори с Египет и с африкански държави, в които европейски компании вече имат присъствие - например Ангола.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 4 години Няма страшно ние си караме на диверсифициран. Руски газ през Гръцки посредник + 25 % надценка. Да живее ЕС солидарността ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ужас! Саботаж, диверсия! Путиневиновен - нови санкции веднага! :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Демокрацията иска жертви. Често и буквално. Най-демократичните молекули се оказали много нетърпеливи да стоплят старата колония, бабуля Еуропа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Само попитах дали всичко е наред с нашия, евтиния газ, и гладките промити мозъчета получиха гърчове от напрежение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години То циклопчето в толкова елементарно горкото, че даже не разбра какво му казваш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Опа, нов *** копейник, регистриран на 1 юни :))) ей, слугинажа на москалите умора нямате бе, как не си намерихте нормална работа?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Dutch gas infrastructure firm Gasunie says preparations for an LNG import terminal at Eemshaven are progressing rapidly and expects the FSRU S188 to arrive in August. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Какъв късмет само изкарахме. Един треминал да си харесаме и баш той да гръмне ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Като каваш, че Зеленски е джудже, трябва да се засегна ли :D Напиши ми сега, че САЩ са лоши - може и да се разплача от яд :> отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Много хубави приказки си съчиняваш. Явно затова са те наели да съчиняваш приказки за пропагандата на джуджето Зеленски, лидерът-патриот. отговор Сигнализирай за неуместен коментар