IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търсенето на бижута и златни накити с най-силен годишен старт от 2005 г. насам

През първото тримесечие търсенето на жълтия метал в качеството му на инвестиция се е понижило минимално, показва анализ на World Gold Council

11:17 | 20.05.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Централните банки са нетни купувачи на благородния метал за 13-о поредно тримесечие. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Централните банки са нетни купувачи на благородния метал за 13-о поредно тримесечие. Снимка: Ройтерс

През първите три месеца на 2014 г. дългосрочните тенденции, наблюдавани при търсенето на злато през последните пет години, се завръщат. Преживявайки една колеблива 2013 г., търсенето на благородния метал през първото тримесечие на новата година е било 1 074 тона – почти без промяна в сравнение със същия период на 2013 г.

Това твърди Световният съвет по златото (World Gold Council) в своя традиционен доклад за Тенденциите при търсенето на злато (Gold Demand Trends Rreport). Според организацията наблюдаваните тенденции са доказателство, че фундаментите на пазара на злато остават стабилни.

Търсенето на бижута и накити, което заема най-голям дял от глобалното търсене, е било за 571 т през първите три месеца на новата година. Това е ръст от 3% на годишна база, а според World Gold Council е и най-силният годишен старт за сегмента от 2005 г. насам. По-забележим ръст е бил отчетен в Китай – 10%. Именно Поднебесната империя бе най-големият производител и потребител на злато през 2013 г.

Централните банки продължиха да бъдат силни купувачи, придобивайки 122 т през тримесечието. Въпреки че в относително изражение търсенето на финансовите институции е спаднало с 6% на годишна база, това е 13-ото поредно тримесечие, в което банките са нетни купувачи на злато. Според  World Gold Council това е индикатор, че централните банки се придържат към ангажимента си да диверсифицират своите активи. За сравнение – през първото тримесечие на 2013 г. нетните покупки са били за 122 т, което е с 6% по-малко от същия период на 2012 г.

Вчера централните банки на еврозоната, заедно с тези на Швейцария и Швеция, обявиха, че няма да продават значителни количества злато в следващите пет години. Те се ангажираха да съгласуват своите бъдещите действия на пазара на ценния метал с цел да бъдат избегнати пазарни смущения. Факт, който може да затвърди позицията на банките като нетни купувачи в следващите тримесечия, а и години. Именно през първото тримесечие сделките на централните банки превишиха отново 100 т.

Като цяло през първото тримесечие търсенето на жълтия метал в качеството му на инвестиция се е понижило минимално до 282 т в сравнение с 288 т година по-рано. Търсенето на кюлчета и монети е за 283 т през първите три месеца, което е спад с 39% на годишна база. Това съвпадна с първото средно тримесечно повишение в цената на златото от последното тримесечие на 2012 г.

Понижението бе усетено по-осезаемо в Индия, където търсенето на кюлчета и монети се сви с 54% до 54 т. Фактори, измежду които мита и забрана за внос на злато, съвпаднали с ограниченията за свободно движение на парични средства и други активи в навечерието на изборите, потиснаха покупките на физическо злато срещу пари в брой.

Ниското потребителско търсене за 853 т злато не бе изненадващо на фона на цифрите, наблюдавани през по-голямата част от 2013 г., когато купувачите се възползваха от по-ниската цена на златото и увеличиха потребителското търсене до рекордни нива. Данните на World Gold Council за първото тримесечие на 2014 г. свидетелстват за завръщане на средното търсене в дългосрочен план, което е в унисон с 5-годишната тримесечна средна от 850 т.

Що се отнася до паричното изражение – търсенето на злато за периода януари-март бе за 45 млрд. щатски долара, което е с 21% повече спрямо същия период на миналата година. Средната цена на златото за първите месеци на 2014 г. от 1 293 долара за тройунция е с 21% по-ниска от средната, отчетена година по-рано.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още