IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Л. Хампарцумян: Това, че в България кредитите са по-скъпи, са градски легенди

Между банките няма картел за поддържане на високи лихви по кредитите, категоричен е банкерът

07:56 | 19.04.11 г. 75
Автор - снимка
Създател
<p>Левон Хампарцумян.<i> Снимка: Уникредит Булбанк</i></p>

Левон Хампарцумян. Снимка: Уникредит Булбанк

Левон Хампарцумян отхвърли спекулациите, че между банките в България има картел за поддържане на високи лихвени проценти по кредитите. „Картелно споразумение със сигурност няма, това беше проверявано от КЗК”, посочва председателят на Асоциацията на банките в България и председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк в интервю за БТА.

Банките имат различни акционери, различни търговски политики, различни възможности, а това, че лихвите у нас са по-високи в сравнение с други страни е градска легенда. Ние трябва да се сравняваме със страни като Румъния и Сърбия, където лихвите са по-високи, отколкото в България. Ако се сравняваме с Гърция, Гърция независимо че има икономически трудности, е 10 пъти по-голяма икономика от българската и е страна-член на еврозоната, обясни Хампарцумян.

Банките няма да се стремят да догонват инфлацията и да увеличават лихвите по депозитите, защото здравословното състояние за всяка икономика е доходността от депозити да е по-ниска от инфлацията.

Два конкурентни процеса в българската икономика ще покажат какво ще бъде движението на лихвените нива у нас през тази година, смята банкерът. От една страна подобряването на условията в българската икономика ще води до по-ниски лихви и увеличаване на конкуренцията между банките, а от друга страна се увеличава основната лихва в еврозоната и това може да доведе до леко поскъпване на кредита - с до половин - един процент.

Засега не е ясно кой от двата процеса ще надделее, но със сигурност за понижаването на лихвите по кредитите основен принос ще има съживяването на икономиката, коментира Левон Хампарцумян.

При икономически растеж веднага ще тръгне и процес по намаляване на лихвите. Колко бързо ще го усетим по джоба си и колко бързо ще тръгне този процес зависи от това, колко добре се развива българската икономика, посочи банкерът.

Ако се стремим изкуствено да поддържаме ниски цени, това ще означава, че относително обедняваме спрямо света. Усилията ни трябва да бъдат насочени към това да осигурим икономически растеж, който да догонва и надхвърля инфлацията, заяви Хампарцумян.

Това е по-добрият сценарий, отколкото да имаме изкуствено задържане на ниски цени и дори дефлация, намаляване на цените на фона на стагнираща икономика и инфлация в останалата част на света, отбеляза той.

Няма как да имаме лихви, които да дават положителна доходност спрямо инфлацията и евтини кредити, защото кой ще плати сметката по средата, коментира председателят на Асоциацията на банките в България.

Той каза, че банките имат интерес от относително ниски лихви по депозитите, стопанска активност, която през частично кредитиране и частично използване на капитала на предприемачите да доведе до нов продукт и благоденствие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

45
rate up comment 3 rate down comment 0
FINTA
преди 13 години
В кое не виждаш нещо лошо? В това че изтичат капитали от българския гражданин в посока Гърция и Австрия ли? Аз пък виждам. Защото ако преди изтичаха в умерени темпове, сега изтичат като река!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 0 rate down comment 0
Didkata
преди 13 години
Твърде елементарно гледаш на нещата. Не става въпрос за ливъридж или хазарт. Когато инфлацията е по-висока от банковите депозити, спестителите, вместо да спестяват в банки, харчат, което пък помпи инфлацията. Примерно купуват недвижими имоти, защото очакват цените да вървят нагоре с повече, отколкото е инфлацията. Така се създава и балона. Това обаче е спекулативен риск, а не риск от инвестиция в проект, който създава добавена стойност. Това да ти напомня нещо? Вместо да стимулира спестовността, за да се създава добавена стойност, изказвания като това на Хампо стимулират инфлацията, което не е в интерес на никого.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 0 rate down comment 0
Lazy
преди 13 години
Точно това са. Разликата между мен и повечето тук пишещи е,че аз съм наясно с това и не виждам нищо лошо в него, доколкото си е личен избор дали и какво да ползваш в тези банки.Ако си ПРИНУДЕН да ползваш кредити за жизнено необходими неща, тогава вече се обръщайте към Тотю Младенов с протестите не към Хампарцумян
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 4 rate down comment 0
FINTA
преди 13 години
Може да не е Тотю Младенов но какво са? Легализирани лихвари! Това е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 13 години
А когато става въпрос за риск, то не трябва да се забравя, че лихвите по кредитите оказват обратно влияние върху него. Т.е. колкото са по-големи тези лихви (което се оправдава с по-голям риск), толкова по-голям остава и се запазва и риска защото по-високи лихви води до по-трудно връщане на кредитите. Така, чрез високите лихви, банките поддържат и висок риск в системата. И изглежда, понеже това с нищо не им пречи на работата, то така си и остава. В края на краищата, какво ги интересува тях общото състояние на икономиката - важното е да има достатъчно печалби за тях. И те така те - добре дошли в ***!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 0 rate down comment 0
Ricco
преди 13 години
И пак казвам - не съм фен на тази система. Дори напротив - не я харесвам (и мисля как може да се подобри)! Но това е царуващата към момента кредитна и икономическа парадигма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 1 rate down comment 0
Lazy
преди 13 години
Булбанк никога не са се славели с големи лихви по депозити. Там бонуса е че банката е ОГРОМНА и е много стабилна.Като искаш лихви - ***, Сибанк, КТБ ама като плъзне слух и бегаш да теглиш. Всичко си има цена, не мога да разбера защо очаквате банките да работят без печалба за да ви правят кеф на вас. Тва е ТЪРГОВСКО ДРУЖЕСТВО и цели печалба, не е Тотю Младенов.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 13 години
За да се помпа инфлацията, като караш спестителите и банките да инвестират в рискови проекти, за да защитят стойността на богатството си ли???------Да опитам да те насоча малко: Как се разбира кой проект е рисков? Общо взето, според досегашната (!) логика, всички проекти са рискови. И идеята е, че които проекти оцелеят, то те ще се отплатят и за тези, които не оцелеят. Т.е. работи се повече или по-малко на хазартен принцип - хвърлят се едни пари и се разчита, че повечето неща ще проработят. Естествено, правят се опити да се управлява риска, вкл. чрез лична заинтересованост, но когато ливъриджа е много голям, този момент (с лична заинтересованост) се губи и системата се срутва (което се и случи де). Но дори и с по-малък ливъридж, пак има хазартен елемент. Идеята е, че повечето ще оцелеят, а които имат лошия късмет да не оцелеят просто отпадат от играта. Е, ако са се позапазили може да се включат в следващото "раздаване". Ако ли не... животът продължава - един умира, друг се ражда...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 0 rate down comment 0
Lazy
преди 13 години
ОК, до всички хейтъри ( да се направя и аз на умен)Да обобщим, Хампарцумян е АБСОЛЮНО ПРАВ за всичко което казва. Вместо да го плюете, чуйте го и си направете сметка къде си влагате парите, в какво, от къде вземате кредити, за да не се чувствате излъгани накрая и да съскате по форумите.Че сметката я плащаме ние е изначало ясно и така е и във Франция и в Гърция и в САЩ, така че няма място за възмущение. Всеки си пати от главата и от данъчните :) Сега, дали са ви резнали главите в пощенска.. сигурно, и мои познати изереваха. Аз съм с кредит към друга голяма гръцка банка, да не казвам имена но е ясно коя е и хората бяха съвсем коректни, а на колегата с таксите ще кажа че като ми сментаха месечната вноска, тя включваше всички такси, застраховки и прочие, без да плащам нищо веднъж годишно. Просто си избирах банка не по напористия агент срещу мен а по това дали нещата ми изглеждат реални или измислени и слава богу не сбърках.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 13 години
О, не, не я поддържам тази теория! Само я обяснявам защото виждам, че доста хора не са наясно с нея. Също така, и публикация не мога да ти дам (освен ако не седна сам да напиша :)) ), защото и аз не съм попадал на такава, която да казва тия неща в прав текст. Факт е обаче, че такава е практиката на всички централни банки. А щом всички поддържат тази практика, значи има и съответна теория. Само дето не е публично оповестена защото вероятно се приема, че или масата хора няма да могат да я разберат или няма да са съгласни с нея или поради друга причина, за която не се сещам в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още