IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Калфин предлага плавно покачване на възрастта и вноската за пенсия

Целта е да се стабилизира пенсионната система и тя да стане автономна от републиканския бюджет, посочи вицепремиерът

15:38 | 20.01.15 г. 30
<p>
	Ивайло Калфин даде брифинг след първата от серията периодични срещи по обсъждане на параметрите на предстоящата пенсионна реформа. <em>Снимка: БТА</em></p>

Ивайло Калфин даде брифинг след първата от серията периодични срещи по обсъждане на параметрите на предстоящата пенсионна реформа. Снимка: БТА

Плавно покачване на възрастта за пенсиониране в следващите 30 години и повишаване на вноската за пенсия предложи вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин на днешната първа от поредица планирани срещи със социални партньори и политици за обсъждане на предстоящата пенсионна реформа.

Калфин предлага плавно покачване на възрастта за пенсиониране и за трите категории труд.

За най-масовата трета категория се запазва постепенното изравняване на възрастта между двата пола до достигане на 65 години, след което ще се включи автоматичен механизъм на нарастване в зависимост от продължителността на живота.

Повишаването на възрастта и стажа за мъжете от трета категория труд ще бъде с по два месеца през 2016 г. и 2017 г., а след това с по един месец годишно до достигане на 65 години през 2029 г. При жените се залага увеличение с по 2 месеца на година до 2037 г. 

Достигането на пенсионна възраст за втора категория труд се предвижда да бъде три години преди трета, а за първа – осем години преди трета.

При първа и втора категория труд се запаазва точковата система за повишаване на възрастта, уточни Калфин.

Той коментира, че това е възможно най-плавното покачване на пенсионната възраст. Работодателите са поискали по-стръмна скала, а представителите на политическите партии са били на позиция, че е необходимо покачване на възрастта.

Според Калфин предложението ще стабилизира пенсионната система и тя ще стане автономна от републиканския бюджет. Освен това ще се даде възможност за по-адекватен коефициент на заместване, посочи той.

В обсъждания пакет е записано, че ще има и възможност за предсрочно пенсиониране с по-ниска пенсия.

Увеличение на пенсионните вноски

За следващите 12 години се предлага осигурителните вноски да нараснат с общо 4,5 процентни пункта, като от тях 3,5 процентни пункта е повишението на вноската за пенсия и 1 п. п. на фонд „Безработица“. Те ще нарастват през година с по 0,5 пункта и 0,2 пункта съответно.

Това ще освободи до 2027 година 200 млн. лв. годишно, а с натрупване над 1 млрд. лв. в НОИ, каза Калфин.

Работодателите не са били съгласни с това предложение, синдикатите са го подкрепили, а депутатите са имали смесена позиция.

Вицепремиерът коментира, че няма да се търси съгласие по отделните въпроси, а по общата реформа.

По отношение на максималния осигурителен доход на първата консултация със социалните партньори и политиците е предложено повишаване през годините, но в крайна сметка не е постигнато единно съгласие.

Калфин разясни още, че относно осигуровките за земеделските производители, които в Бюджет 2015 бяха вдигнати от 240 на 300 лв., е имало идея бюджетът да подпомогне земеделците или осигуровката да се обвърже с минималната пенсия.

Обсъжданият днес документ е публикуван в Twitter профила на Министерството на труда.

Планира се срещите в социалното министерство да се провеждат всеки вторник до постигане на съгласие за пенсионната реформа. Днес не беше постигнато абсолютно единодушие по нито една от разискваните теми.

Допълнително ще бъдат разисквани останалите параметри на реформата, свързани с три теми: универсалните пенсионни фондове, ТЕЛК-овете и въвеждането на пенсионна възраст за специалните ведомства.

Темата за пенсионната реформа може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 44 rate down comment 1
2012
преди 9 години
вярваш ли на това което си написал, че 1985 г. тристайна панелка е струва $ 40 хил. ............... ................ .............. на черно долара беше 4 лв., а не си спомням панелки по 160 000 лв. ;) ............. ти да не си купувал такава панелка :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 39 rate down comment 8
studioaa
преди 9 години
Ако погледем 30 години назад в историята сам ще се убедиш, че дълбоко грешиш. Около 1985г една тристайна панелка в столицата струваше 40 хил $, а 15 години по-късно цената беше... 8 хил $, независимо от инфлацията на $ за периода, а реално $ се е обезценил около 3 пъти. Когато икономиката в една страна рязко се влоши цените на недвижимостите се сриват РЯЗКО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 34 rate down comment 4
Ricco
преди 9 години
Докато от страна на търсенето има щедри доживотни кредити, а предлагането на парцели е силно ограничено или просто блокирано от (не)заинтересовани общински съветници, не само апокалипсис, но и сериозен спад няма да има на имотния пазар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 34 rate down comment 4
studioaa
преди 9 години
Отдавна беше ясно, че осигуровките и данъците у нас могат единствено да растат. Не мисля, че вдигането на огигуровките за пенсия ще увеличи тежестта върху бюджета на домакинствата значително, защото секторите на икономиката са като скачени съдове и промяна в един веднага повлиява на останалите. Високият налог ще стимулира имиграцията на високо платените кадри в рамките на ЕС и извън него. Тази имиграция ще доведе до инстински апокалипсис на имотния пазар у нас, защото платежоспособните купувачи практически ще изчезнат на пазара и наемите и цените на ипотеките ще се сринат. Този срив ще да даде възможност на останалите у дома макар и с повече за пенсия ще плащат много по-малко за наем/ипотека и няма да усетят голяма разлика в данъчното бреме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 46 rate down comment 3
Ricco
преди 9 години
Аз си мисля, че някои, може би дори повечето хора, все още живеят с убеждението, че основното противоречие е между труда и капитала. Да, това е било така няколко века, но вече не е. Вече основното противоречие е между работещи и неработещи (независимо по какви причини). и типични в това отношение са синдикатите - по отношение на това противоречие те са в позиция на конфликт на интереси - не могат едновременно да защитават интересите и на работещите и на пенсионерите, не могат едновременно да дърпат чергата и в двете посоки. И затова те дърпат само в едната - към пенсионерите. Без да забелязват, че така оставят работещите без защита и в резултат на това се влиза в порочната спирала надолу.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 44 rate down comment 1
redcretin
преди 9 години
Отговора е очевиден - лесна манипулация на неграмотна маса избиратели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 50 rate down comment 4
toto
преди 9 години
Когато тези, които правят реформата са ***, умните винаги ще измислят как да прецакат системата! С *** поправки нищо не се постига!Като вдигат осигурителния праг например става все по-изгодно да ислезеш в боличен вместо да ходиш на работа болен например - ама то Калфин няма как да го знае. Или тези които работят на ниска заплата да вземат де се пенсионират например, щото имат години. Сметиките са ви криви за това не стигат парите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 61 rate down comment 1
Ricco
преди 9 години
Не мога да разбера защо винаги е по-лесно да се каже на работещите "ще вземем още от вас", вместо на неработещите "ами това е положението, няма пари, ще трябва да се задоволите с колкото има"? Да не би работещите да не са избиратели? Или просто се разчита, че няма да забележат, разчита се да им се внуши, че така е нормално и така трябва да бъде, че трябва да дават все повече и повече просто защото могат. Да, но така, се стига до ситуация на когнитивен дисонанс - авторитетите от телевизора говорят едно, а действителността като че ли е друга. Невъзможна ситуация и дилема за обикновен човек (несвикнал да вниква и анализира). И какво се получава - чувство за абсолютна обърканост, безтегловност и безизходица. ...Докато един ден не се намери лесния изход - "Терминал 2". И територията остане с още един работещ по-малко. И така, ден след ден - по спиралата надолу - ние товарим все повече работещите, а те стават все по-малко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 36 rate down comment 29
Лъско
преди 9 години
Пенсионното осигуряване у нас почива на солидарния модел, така че реално никакви пари не са ти изчезнали. Като стане и капиталово, тогава ще се събират парите ти, но засега е добре да сме солидарни.Както има една приказка: Не питай какво държавата може да направи за теб, а ти какво можеш да направиш за държавата и за политиците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 56 rate down comment 3
Stone_Kold
преди 9 години
не се осигурявайте нека да банкрутира бг и да стане хаос осигуровките дето плащаме отиват и за ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още