IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия оповести антикризисния си план за 2015 г.

Предвижда се създаването на банка за лоши активи, за да се предотврати фалитът на големи предприятия

10:52 | 28.01.15 г. 17
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Според президента на Русия Владимир Путин реализацията на антикризисния план трябва да осигури социална стабилност. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Според президента на Русия Владимир Путин реализацията на антикризисния план трябва да осигури социална стабилност. Снимка: Ройтерс

В сряда правителството на Руската федерация публикува антикризисния си план за 2015 г., за който се заговори във вторник, пише ТАСС.

Документът включва седем ключови направления за борба с икономическата криза. Сред тях са поддръжка на заместителите на вноса и износa на стоки, които не са от първа необходимост, в това число високотехнологични стоки, съдействие за развитие на малкия и среден бизнес, създаване на възможности за привличане на финансиране във важните сектори на икономиката, в това число и изпълнение на държавната политика за отбраната, допълнителна компенсация за инфлацията за най-уязвимите категории граждани, намаляване на напрежението на пазара на труда, оптимизиране на бюджетните разходи и увеличаване на стабилността на банковата система.

Целият текст има 60 точки.

Правителството внесе в парламента законопроект за съкращение на голяма част от разходите на федералния бюджет за 2015 г. с 10%.

„На първо място, трябва да бъдат премахнати недостатъците [на бюджета]. При това изцяло ще бъдат обезпечени задълженията от социално естествено, за които ще са необходими допълнителни бюджетни средства. Накратко, няма да бъдат намалявани разходите за отбранителна способност, подкрепата за селското стопанство и изпълнението на международните задължения“, пояснява документът.

Бюджетните инвестиции ще бъдат насочени към завършването на проекти, които вече са започнали. Изпълнението на нови проекти ще бъде забавено.

Ще бъдат съкратени разходите за дейността на държавните органи, включително чрез намаляване на разходите за услугите за повишен комфорт на държавните служители, гласи планът за борба с кризата.

Планът също така поставя основата за нови предложения за последващо оптимизиране на структурата на федералния бюджет в средносрочен план. Най-вероятно става дума за намаление на разходната част на федералния бюджет с най-малко 5% през следващите три години до 2017 г.

Министерствата на финансите и на икономиката на Русия са длъжни да подготвят предложения за създаване на банка за обслужване на лошите дългове до 30 януари, гласи антикризисният план.

Създаването на банка за лошите активи в рамките на плана за борба с кризата е предвидено, за да се предотврати фалитът на големи предприятия, а не за капитализация на банките, коментира пред репортери заместник-министърът на финансите Алексей Мойсеев.

„Тази мярка не е създадена за капитализация на банките, тя е създадена за решение на проблема с нашите предприятия. Това не е класическа банка за лоши активи, с чиято помощ се капитализират банки. Това е мярка, свързана с предотвратяването на фалити на крупни предприятия, в които могат да възникнат проблеми“, заяви Мойсеев.

Той не поясни с какви средства ще бъде реализирано това предложение.

Антикризисният план на премиера Дмитрий Медведев бе представен за пръв път на 26 януари на президента Владимир Путин.

За изпълнението на плана ще е нужна подготовката на около 60 законопроекта, редица укази на президента, значителен брой актове на кабинета и голям брой ведомствени документи.

Коментирайки антикризисния план, Путин подчерта, че реализацията му е длъжна да подсигури социалната стабилност.

„Това може да стане само ако има приемливи параметри в икономиката – на първо място, това е свързано с бюджета, който е свързан с инфлацията, равнището на външния дълг, поддържането на запасите от валута и така нататък“, заяви той. „Това е всичко, с което ние основателно се гордеем през последните няколко години и то се нарича макроикономическа стабилност“.

Руската икономика понесе сериозен удар от западните санкции заради намесата на страната в конфликта в Украйна и от падащата цена на петрола, която е ключова за попълването на руския бюджет. Рублата загуби над 45% от стойността си през последните 6 месеца, а в понеделник рейтинговата агенция Standard & Poor's понижи суверенния рейтинг на Русия с едно ниво от BBB- до „спекулативното“ равнище ВВ+ с негативна перспектива. Припомняме, че на 16-и януари Moody's сви рейтинга на страната с една степен до най-ниския инвестиционен клас. Агенцията понижи рейтинга на страната от Baa2 на Baa3. След тази степен рейтингът би се считал за спекулативен, което би накарало много инвеститори да се откажат от вложения в руски дълг. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 6 rate down comment 2
michaelis
преди 9 години
добре е оставям те да дишаш .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 3
bgMan
преди 9 години
Ааааа, махнаха ми коментара...Ще напиша половината пак: дано Русия издържи така поне още 100-200 години.И все пак има връзка между завръщането на топлите и приятелски българо-руски чувства и арогантното налагане на хомосексуални виждания в българското общество и в българската образователна система. Така добре ли е г-да администратори?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 1
data
преди 9 години
Главната питанка : ша стигнат ли резервите докато рипнат петролните цени ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 9
Бате Пешо
преди 9 години
На Путин му дреме на самолетоносача за Западните ***.Дано продължават със санкциите за да се радваме на цените на бензина и дизела.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 9
Бате Пешо
преди 9 години
На Путин му дреме на самолетоносача за Западните ***.Дано продължават със санкциите за да се радваме на цените на бензина и дизела.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 15
michaelis
преди 9 години
Не трябват лоши банки за големите предприятия, просто изчистване на долара и еврото и да не се взима заем в тези валути и няма да има проблеми .... :)) То не може да ти дават пари на заем и после да ти забраняват да търгуваш, че и да си искат парите с лихвата ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още