IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Време ли е европейското парти да свърши за Гърция?

Все повече икономисти и анализатори смятат, че и за самата страна връщането към плаващия курс на драхмата може да е правилното лечение

08:18 | 21.04.15 г. 37
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Докато седмиците, откакто СИРИЗА спечели изборите за парламент в Гърция през януари, се превърнаха в месеци, правителството, избрано през януари, не изглежда по-близо до решаването на „дихотомията“ между своите обещания и исканите от кредиторите реформи.

Новината от понеделник, че правителството на практика иззема паричните средства на местните власти в страната, позовавайки се на "изключително спешни и непредвидени нужди“, предполага, че парите в хазната наистина са на изчерпване. И нито един от възможните сценарии за това, което ще се случи по-късно, не изглежда съвместим с оставането на Гърция в еврозоната, пише Марк Гилбърт за Bloomberg. 

Трудната за приемане истина е, че Гърция изглежда нито желае, нито пък може да плаща вноската, която съпътства членството в еврозоната. Отпускайки контрола над валутата си, страната изключва девалвацията като възможност за насърчаване на икономиката си, за да излезе тя от своята дълбока дупка. Някои умни анализатори пък започват да твърдят, че за Гърция може би ще е по-добре да бъде сама за себе си (да напусне еврозоната и да остане със своя валута). 

Може би е уместно да се припомни как Гърция премина през цедката за прием в клуба на еврото - с измама. Страната не успя да постигне съотношение между дефицита към брутния вътрешен продукт от 3%, за да отговори на изискванията за членство. Ето защо тогавашният кабинет нае Goldman Sachs, за да сътвори тя модния тогава финансов инженеринг на пазара на деривати, за да може до 1999 г. Атина да се похвали с правилното финансово състояние. С помощта на Goldman Sachs през 2001 г. Атина успя да превърне част от своите дългове в долари и йени в задължения в евро с помощта на т. нар. валутни суапове. Такива сделки по принцип не са рядкост. Но договорът тогава е бил специално структуриран за Гърция. Атина е получила висока еднократна начална сума, за да намали дефицита си. За сметка на това страните по договора са се съгласили за високи лихвени плащания през следващите години.

И когато дефицитът упорито отказваше да спадне до необходимото равнище през следващите години, Гърция намери по-лесен начин за показване на данните: излъга, и пак излъга, и излъга отново, докато най-накрая през 2004 г. преразгледа своите дефицити за предходните три години. Така че има силен аргумент за това, че Гърция никога не е трябвало да бъде допускана в еврозоната на първо място, или вероятно би трябвало да бъде изхвърлена, веднага след като нейното престъпление бе разкрито.

Десетилетие по-късно все още не е ясно кога денят на разплатата може да дойде най-накрая.  Дейвид Пауъл от Bloomberg Intelligence смята, че е вероятно Гърция да не може да изплати дължимите на 12 май около 774 милиона евро (828 милиона долара) на Международния валутен фонд. На 20 юли страната трябва да плати 3,5 милиарда евро на Европейската централна банка, чиято щедрост чрез спешната ликвидна помощ в момента е единственото, което държи гръцките банки на повърхността. Ако Гърция изпадне в дефолт, нейните банки ще фалират, тъй като стойността на държавния дълг, който те държат, ще се срине, а правилата на ЕЦБ ѝ забраняват да подпомага неплатежоспособни институции.

Списъкът на нещата, които може да се случат с Гърция скоро, включва капиталов контрол, за да се спрат изходящите потоци, с които гръцките банкови депозити се сринаха с поне 15% през тази година, изпадане в просрочие към МВФ; плащане на работещите в публичния сектор с търговски ценни книжа (краткосрочни задължения от тип IOU); и изпадане в дефолт, защото страната наистина ще остане без пари.

Въпреки че помогна на Кипър да остане в еврозоната, когато страната се нуждаеше от въвеждане на контрол върху капитала, Германия може сега да заеме по-твърда линия по отношение на Гърция, особено след като рискът от зараза изглежда е намалял. Доходността по гръцките тригодишни облигации скочи до 28% в понеделник, но това почти не доведе до промени в разходите по заемите на други държави от еврозоната, включително Португалия, Испания и Италия. Междувременно идеята, че една страна може да изпадне в дефолт и все още да се третира като равна със своите европарньори, набира все повече доверие. А според различни анализатори именно изпадане в състояние на дефолт се счита за все по-вероятен изход.

Ричард Уулнъг, портфолио мениджър, който ръководи фонда за 24,5 милиарда лири M&G Optimal Income fund във Великобритания, пише в понеделник, че връщането към драхмата може да бъде решение за икономическите проблеми на Гърция. 



"Способността на Гърция да обслужва своите граждани е повредена като известната статуя на Венера Милоска. Може да се окаже, че политиците признават невидимата ръка на валутния курс за все още важен инструмент, а плаващият курс на драхмата може да е, макар и болезнен, най-доброто икономическо лекарство предвид мащаба на проблемите на Гърция".

И докато редица анкети показват категорично, че по-голямата част от гърците искат да останат в еврозоната, далеч по-ясно е, че те не биха гласували на референдум или на предсрочни избори за това да приемат икономическите критики на Европа - продажбата на активи, либерализацията на пазара на труда, както и ново орязване на броя на държавните служители, което е дефакто изискване за продължаване на членството в зоната. 

Умният гуляйджия знае кога е време да напусне партито, а умният барман знае кога е време да спре да налива на пияния в ъгъла и да потърси бияча за разплата. За Гърция европартито може да приключи скоро, независимо дали тя се препъне от само себе си, или бъде блъсната заради лошото си поведение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:16 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 1 rate down comment 6
d333
преди 9 години
А какво им пречи да обявят фалит, но без да излизат от еврозоната.... :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 8
Атанасио
преди 9 години
Истината е ,че френски и немски бани дадоха около 170 милиарда евро на Гърция за да купува техни стоки предимно оръжие и затова 2002год. си затвориха очите за държ.дълг ,че минава 85% Естествено Гърция също има вина с техните 13 и 14 заплати и пенсии Какво може да се направи - ако излезат от еврозоната означава хипер инфлация тоест няма да излезат а и в Лисабонският договор няма клауза да бъдат изпъдени Остава ''затягане на коланите'' на приходите и разходите и те го знаят прекрасно - финан.министър е професор по икономика и финанси.Цялата работа е за лихвите искат д аса под 0,5% и са прави според мен Описал съм всичко за ционизма и лихварството - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1552051295073099За мен въпроса е дали е ционизъм или просто сребролюбие плюс психопатии или от всичко по-малко но така не може да се продължава тоест трябва радикална промяна и се радвам ,че проф.Джефри Сакс го казва - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 7 rate down comment 8
abdul
преди 9 години
Геополитика :-). Това е единствената причина поради която България, Гърция и Румъния са в Евросъюза. Всички ЕС политици много добре го знаят и затова не ги натискат много много, затова Гърция изобщо е възможно да има 300+100 млрд. евро държавен дълг. Това е и причината, поради която пак ще я спасят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 13 rate down comment 18
Mavi Goz
преди 9 години
То не е ли време изобщо европейското парти да свърши... ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 25 rate down comment 3
pinoccio
преди 9 години
Големият цирк е, че в пространството витае мантрата - "Аууу, колко са зле гурците". Истината е - "Аууу, колко е зле Европа". Защо? Защото досега никой не повдигаше резонния въпрос за това, че гърците не са в състояние да генерират и едно евро, откакто са влезли в ЕИО през 1981 година. Европа ги хранеше като африканска страна 34 години, че и отпреди това, нали е страната на Платон. В страната на Платон, обаче, не се работи, там се водят философски диспути, а ако остане време - се поиграе и малко сиртаки. Така че, проблемите изобщо не са гръцки, те са европейски - корабът потъва, всеки да се оправя. И на гърците не им остава нищо, освен друго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 20 rate down comment 16
крас
преди 9 години
Случващото се в Гърция ми напомня за годините 1996-97 в България.Колцина от вас помнят какво направи Ан Розенщайн Мак Гърк?Помнят ли нейния СПИСЪК с предприятията които трябваше да бъдат ЛИКВИДИРАНИ , други ПРИВАТИЗИРАНИ , а банковата ни система разпродадена.СПОМНЯТЕ ЛИ СИ КАКВО СЕ СЛУЧИ С БНБ?С въвеждането на паричния съвет НАЦИОНАЛНАТА НИ БАНКА бе лищена от възможността да ФИНАНСИРА БЪЛГАРСКОТО ПРАВИТЕЛСТВОВсички активи на БНБ отиваха в ЧУЖДИ БАНКИ, от които правителството теглеше КРЕДИТИ за да попълва бюджетните си дефицити. От въвеждането на борда ПАРИЧНАТА МАСА нарастна от 0,5 млрд.лв до 11 млрд.лв. като огромната част от нея бе ПРЕВАЛУТИЗИРАНИ ЗАЕМИ даваща възможност да се печатат левове.ПИТАМ ВИ - това увеличение на паричната маса с близо 20 пъти като как го приемате?КАК ПРИЕМАТЕ ИЗВЪРШЕНАТА ПРИВАТИЗАЦИЯ И ЛИКВИДАЦИЯ ?За мен те са криминални и плод на едно колониално управление.МИСЛИТЕ ЛИ, ЧЕ ГЪРЦИТЕ ЩЕ ГО ДОПУСНАТ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 18 rate down comment 2
pecan
преди 9 години
Първо се пише България ,за съжаление си неграмотен . Мразиш родината си/ ако си българин / . Икономически си също неграмотен възможноста за изплащане на дълг се смята като стойност на лихвите по дълга към БВП . Най вероятно си беден това личи от изказванията ти . Не са ти виновни другите , помисли защо е така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 32 rate down comment 5
phlex
преди 9 години
Янис Варуфакис преди няколко години още като професор в Атина казва пред BBC, че през 2005г. са писали писмо до Eurostat за това какво са вършили управляващите в Гърция, от там им отговорили да млъкнат. Сами си дойте сметка за какъв цирк става на въпрос :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 22 rate down comment 8
Jorkata
преди 9 години
Европа да не се прави на ощипана госпожица - някакси не ми се вярва, че не са знаели, че маляките са лъгали като *** на Женския, за да влязат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 22 rate down comment 4
dr.5rov
преди 9 години
Работата е там, че гърците има с какво да плащат задълженията, които са се съгласили да поемат а те твърдят, че не могат. Разбира се за да ги плащат трябва да си свалят жизнения стандарт (който са постигнали и благодатение на тези заеми), а те точно това не искат.Дали са прави да държат на това, което имат и да не искат да изпълнят поети задължения не знам.Ясно е, че ако бяха някоя страна като България или Македония, можеше да се говори за опрощаване и разсрочване в неопределеното бъдеще, но ТЕ НЕ СА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още