IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Източна Европа е изправена пред недостиг на работна ръка

Изходът е внос на служители или рязко увеличаване на заплатите и отдалечаване от модела на растеж

08:46 | 14.02.16 г. 27
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Докато двуцифрената безработица създава сериозни проблеми на Испания и Гърция, бизнесът в Централна и Източна Европа има други проблеми. Чешкият предприемач Збинек Фролик произвежда специални болнични легла и търсенето е толкова голямо, че вече има необходимост от втора фабрика. И макар че останалите сфери на икономиката в Чехия просперират, той не може да намери нужните служители, разказва Bloomberg.

„Просто има огромен недостиг на работна ръка“, казва Фролик, който е превърнал компанията си Linet в глобален лидер с годишен оборот от 240 милиона долара. „На този етап просто искам трудоспособни хора, които искат да работят“, казва той. 

Този сценарий се разиграва в целия регион от балтийските държави до Балканите, където евтината работна ръка и недокоснатите пазари привлякоха десетки милиарди евро инвестиции след падането на Желязната завеса. Това предизвика бърз растеж и повишаване на жизнения стандарт, особено след разширяването на Европейския съюз през 2004 г. Днес понижаващата се безработица и трудовата емиграция изваждат наяве ограниченията пред т.нар. low cost, или нискобюджетен модел на растеж.

Политиците предупреждаваха за надвиснал недостиг на работна ръка, но причините във всяка държава са различни. В Чехия например третият най-бърз растеж в ЕС и ниската безработица доведоха до голям недостиг на служители.

В Словакия – най-големият производител на автомобили на глава от населението – компаниите се затрудняват да намерят специалисти в индустрията, дори когато Jaguar Land Rover Automotive Plc се готви да строи четвърта фабрика.

В Унгария и Полша проблемът се задълбочава заради младежите, които емигрират към Великобритания и Германия, където заплатите са по-високи.

Сътресенията на глобалните пазари доведоха до поевтиняване на полската злота с 5,2%, а на унгарския форинт – с 0,8% спрямо еврото през последните 12 месеца. Въпреки че поевтиняването помага на износителите да останат конкурентоспособни, икономистите посочват, че зависимостта от слабата валута не е добра дългосрочна стратегия за растеж.

Има два начина за справяне с проблема в кракросрочен план, смята Радомир Яц, главен икономист на чешкото звено за управление на активи на Assicurazioni Generali. Единият е внос на работна ръка или рязко увеличаване на заплатите и отдалечаване от модела на растеж, генериран от производствения сектор. По-ясна картина за представянето на региона ще има в петък, когато Полша, Унгария, Словакия и Румъния ще публикуват данни за ръста на БВП през четвъртото тримесечие. 

„Централна Европа има нужда от нов икономически модел, който да не зависи толкова много от износа и автомобилната индустрия“, казва Яц. „Тези икономики трябва да се диверсифицират и да започнат да произвеждат продукти с добавена стойност“, посочва той.

Полша, най-голямата икономика в региона, която нарасна до 545 млрд. долара в края на 2014 г. от 65 млрд. през 1990 г., се опитва да постигне и двете. Безработицата падна до 7,1% през декември, което е най-ниското ниво от 2008 г. и под 20-те процента преди да се присъедини към ЕС, сочат данни на Евростат.

Вакантните работни места скочиха до 73 200 през третото тримесечие, което е 22% повече в сравнение с година по-рано. Компаниите увеличават заплатите, като възнагражденията са се увеличили повече от двойно от 2004 г. досега и достигат средна годишна стойност от 32 446 злоти (8 222 долара). Това кара някои инвеститори да се насочват към по-евтини държави на изток. Други фирми внасят работна ръка от Украйна.

В Чехия ситуацията е сходна, като там икономиката нарасна с 4,7% през третото тримесечие, а през декември безработицата е 4,5% - най-ниската в ЕС заедно с Германия.

След като Асоциацията на чешката индустрия призова властите да помогнат за намирането на 150 000 служители, които ще бъдат необходими тази година, управляващата коалиция се съгласи да опрости процеса по издаване на трудови визи.

Липсата на работна ръка извън столиците Варшава, Прага и Будапеща трансформира градовете, които страдаха по време на прехода от централизирана към пазарна икономика. Пример е унгарският Татабаня със 70 000 души население на около 60 км западно от Будапеща. През 90-те години градът преживя скок в безработицата след като неконкурентните мини и фабрики фалираха. Днес компанията за подови настилки Graboplast установява производството си там.

Премиерът Виктор Орбан отхвърли препоръките да насочи икономиката към сектора на услугите. Властите възнамеряват да ограничат приема в университетите и да насочат учениците към търговски училища, за да стабилизират позицията на Унгария като една от „най-индустриализираните европейски държави“.

И все пак това ще е трудно, след като стотици хиляди хора са емигрирали на Запад. Има около 50 000 вакантни работни места в автомобилостроенето, посочва Ласло Далани, директор на компанията за подбор на персонал Manpower. Дори най-големият индустриален конгломерат Videoton трябва да вдигне заплатите, да стимулира служителите да работят повече и да стане по-ефективен.

Системата е разтеглена“, казва главеният съизпълнителен директор на Videoton Ото Синко. „На практика всеки, който иска да работи, вече има работа“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 9 rate down comment 7
ing5rov
преди 8 години
marandi marandi е онлайн в момента Аватара на marandiЗаслужилинвеститорМнения: 19,526Днес, 12:36Начално"Патриарх Кирил ( ченгенцето на манголската фрафуславна църква )Той е известен с разточителния си начин на живот, с омразата си към хомосексуалните и с близките си отношения с Путин. Главата на руската православна църква патриарх Кирил е силно оспорвана личност в родината си, се казва в коментар на Дойче веле.Гласът му е също толкова забележителен, колкото и бисерите, които ражда: хомосексуалните бракове вещаели края на света, а руските бомби в Сирия носели мир и щастие на хората "Маранде ти ***.де.ра.ст ли си ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Понякога си задавам въпроса дали и колко от политиците и по-точно банкерите осъзнават как се хванаха в мрежите си и сами доказаха ,че системата е грешна и кризата е системна - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/Подробно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441При 320% обща задлъжнялост - http://***.dw.com/bg/европа-тъне-в-дългове/a-17583328 единственото лекарство е лихви до нулата а растежа ще дойде от разпределение в смисъл достойно заплащане на труда съобразно инфлацията и производителността на труда а не ''Изходът е внос на служители или рязко увеличаване на заплатите и отдалечаване от модела на растеж''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 20 rate down comment 1
Vesko94
преди 8 години
Напълно! Прав си, става въпрос за хора с друг манталитет, друга култура и разбирания. И очевидно не дотам настроени да бачкат. От бялата раса не са много хората, които ще дойдат да работят на 450$ месечна заплата. Плащаме прескъпо за модел на low cost growth
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 2
Vesko94
преди 8 години
Много е просто! Източна Европа е изправена пред процес, сходен с този в Китай. Да обърне тренда от експортно ориентирана икономика, към такава, движена от потребление, а за да има потребление, трябва да има нарастващо население. Страхувам се, че демографската картина в Европа като цяло, ще се измени сериозно в бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 11 rate down comment 9
STRAHO
преди 8 години
"Как да накараш изнежени и модерни граждани да работят"==Това с НАКАРВАНЕТО някой да работи все по малко ще работи. ПРИНУДАТА никога не дава желаните резултати. Единствено СПОДЕЛЕНИЯ интерес би могъл да бъде база за просперитет. На какво основание се очаква някой да бъде "НАКАРАН" да работи на някого!? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 33 rate down comment 4
Hahoto
преди 8 години
А у нас асфалтен социализъм. По светлите пътища, към светлото бъдеще. Социалистическата олигархия в едно със нейния сенчест бизнес и "безпристрастни" медии, с марионетно правителство от ден да ден ни доближава към развитото Капиталистическо общество. Режат се ленти, ритат се бакърчета с вода. Вдига се пара, димят комините, а край тях щастливи работници по потници. Ние нямаме проблемите на предприемача Збинек, по простата причина, че при нас предприемачеството е в конфликт на интереси с местната олигархия и не вирее!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 10
Атанасио
преди 8 години
продълж.на коментар 7Няма как да вкарат работници за да работят за по-малко пари защото местните са задлъжнели към банките и ако останат без работа или им намалят заплатите не остава пари за крайно търсене от където идва растежа и отделно фалити което завлича банките и държавата(данъкоплатците) - това е омагьосан кръг от който може да се излезе ако има синхрон и планиране включително и сериозна преоценка на концепцията за либерализация на световната търговияРадвам се как се хванаха в собствените си мрежи и сами доказаха ,че системата е грешна ,че кризата е системна - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 7
Атанасио
преди 8 години
''Изходът е внос на служители или рязко увеличаване на заплатите и отдалечаване от модела на растеж''''Според икономистите на МВФ увеличение с 1% при доходите на най-бедните 20% в тези икономики води до 0,38% увеличение на растежа'' - http://***.investor.bg/drugi/338/a/mvf-povishavaneto-na-neravenstvoto-zabavia-ikonomicheskiia-rastej-196827/Темата е голяма защото трябва да се види производителността на труда и т.н. Мен ме интересува България и проф.д.ик.н.Иван Ангелов го каза - ''Разликата във по БВП на човек от населението (т.е. по обществена производителност на труда) и по средна заплата на заето лице с тези в ЕС е огромна (съответно 45% и 22-23%) Повече - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713491132262447
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 7
bgMan
преди 8 години
"Изходът е внос на служители или рязко увеличаване на заплатите и отдалечаване от модела на растеж"--Ето заради това политиците правят всички глупости свързани с миграцията на мюсюлманите. Тук е разковничето. И не само Източна Европа ами почти целият развит свят е пред подобна дилема. Как да накараш изнежени и модерни граждани да работят, след като са се усетили, че имат достатъчно социални привилегии да живеят само като отбиват номера 6 месеца в годината.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 20
michaelis12
преди 8 години
Източна Европа нали си има НАТОвски войски, айде да си мобилизира да бачкат, може и на Боката и Пеевския да им внесат малко бежанци те ше бачкат да им плащат американския ток. Хората да напуснат Българията да видиме как ше се опраат Плевнята & Co
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още