IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изводът от петролната конференция в Лондон: нещата може никога да не се оправят

Най-големите производители, рафинерии и търговци имат твърде малко поводи за оптимизъм

12:35 | 14.02.16 г. 32
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Хилядите присъстващи, търсещи повод за оптимизъм, не успяха да намерят такъв по време на международната петролна конференция International Petroleum Week в Лондон. Вместо това те бяха посрещнати от какофония от гласове на някои от най-големите петролни производители, рафинерии и търговци, които отправиха едно и също послание: има твърде малко поводи за оптимизъм. Светът е залят от петрол. Пазарът е поразително мечи.

Производителите се подготвят за трудна година, коментира Bloomberg. Цените ще останат ниски за още максимум десетилетие заради забавянето на китайския икономически растеж и американската шистова петролна индустрия, която действа като таван на всяко рали, твърди Иън Тайлър, главен изпълнителен директор на Vitol Group, най-големият независим търговец на петрол в света. Дори рафинериите, чиито печалби успяват да се задържат на по-високо ниво от очакваното, предвиждат влошаващи се перспективи.

„Петролната индустрия е изправена пред криза“, каза Патрик Пуян, главен изпълнителен директор на Total, най-голямата рафинираща компания в Европа. Шевът на ВР Боб Дъдли пък заяви, че е „изключително песимистично настроен“ и се пошегува, че излишъкът е толкова екстремен, че хората скоро ще пълнят плувни басейни със суров петрол.

Докато светът привършва съоръженията, където може да складира петрол, Джеф Къри, ръководител на проучванията за суровините в Goldman Sachs Group Inc., заяви: „не бих се изненадал, ако цените на пазара потънат до 13-19 долара“.

Цените на петрола се вдигнаха за кратко миналия месец заради спекулациите, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) ще си сътрудничи с Русия, за да намалят производството. Ръководителят на най-голямата петролна компания в страната обаче има друго мнение по въпроса.

„Кажете ми кой би трябвало да намали производството?“, попита главният изпълнителен директор на Роснефт Игор Сечин. „Саудитска Арабия ли ще намали добива? Иран ли ще намали добива? Или Мексико? Или Бразилия? Кой ще го намали“, попита той. 

Предлагането надминава търсенето с до 1,7 млн. барела на ден, така че съкращаването на производството с 1 млн. барела на теория ще направи цените „по-разумни“, каза Сечин. Въпреки това фокусът на Роснефт е да опази традиционните си пазари от ръцете на конкуренцията.

Намаляване в мащаб, нужен за балансиране на пазара, просто няма да се случи. Макар че някои петролни полета започнаха да падат в жертва на ниските цени, глобалното производство е намаляло само с 0,1% заради нерентабилност, сочат оценки на консултантската компания Wood Mackenzie.

Трейдърите са единствените, които се наслаждават на срива, тъй като печелят от рекордно високата волатилност и пазарната структура, наречена „контанго“ - цените в бъдеще са по-високи от сегашните, което означава, че те могат да правят пари просто като съхраняват петрол.

След като цената на американския бенчмарк West Texas Intermediate се срина близо до 12-годишно дъно тази седмица, се появи още една възможност: супер-контанго. Складовете за съхранение на петрол на сушата се изчерпват на някои места, а контангото става толкова стръмно, че идеята за наемане на супертанкери, които да бъдат напълнени със суров петрол и закотвени, се превръща във все по-печеливша.

Ако времената за индустрията обаче наистина са трудни, това не си пролича по време на коктейлите. Kuwait Petroleum Corp. посрещна гостите си в балната зала на хотел Четири сезона в Лондон и то с такава гостоприемност, сякаш нищо не се е променило от 2014 г., когато цената на петрола бе над 100 долара за барел. Масите бяха отрупани с шашлици, стриди и дори цяло агне, транширано от главния готвач. В стаята с десертите шоколадов фонтан бълбукаше до купи с ягоди.

 

A photo posted by PH (@phachuel) on

State Oil Co. на Азербайджан – където валутната криза провокира улични протести, предложи четири цели печени агнета, суши бар и шоколадови трюфели на хилядите гости в Grosvenor House Hotel на Park Lane.

“Не се скъпихме“, каза Елшад Насиров, вицепрезидент на маркетинга и инвестициите в компанията, „за да не разваляме настроението“.

Всичко за цената на петрола следете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 15 rate down comment 13
Pyramid
преди 8 години
Скоро си падал на глава, ясно. Поне тротоарът остана ли цял или отидо'а плочките зян, а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 13
abdul
преди 8 години
Смятай колко си *** щом вадиш заключения от моята религия без да знаеш изобщо коя е тя :-D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 12
abdul
преди 8 години
Важното е агнета да има ... За да не си разваляме настроението :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 25
Pyramid
преди 8 години
А какво стана с теорията за нефтения пик? Бидейки изчерпаем ресурс, конвенционалните залежи, все едно, ще ги опапаме. Любопитно ми е, тогава, дали няма да се радваме потребителите и на по $300/барел...ако още е останал нейде?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 3
SOFIX
преди 8 години
Най-добре ще е петрола да пада още.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 18
ing5rov
преди 8 години
Ми трябва да има справедливост в тоя ши.бан свят най накрая ! Да се задавят в собствената си лакомия !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още