IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Планът "Орешарски" залага на борба с монополите за по-конкурентна среда

Бизнес климатът ще се подобрява с мерки за пресичане на контрабандата, според програмата на кабинета

12:58 | 20.09.13 г. 28
Планът "Орешарски" залага на борба с монополите за по-конкурентна среда

Подобряване на инвестиционната и бизнес среда, социална отговорност и мерки за укрепване на държавността. Това обещава премиерът Пламен Орешарски, който представи в парламента програмата си „Държавност, развитие, справедливост“, както и екшън план за действие с хоризонт до края на годината.

„Пред вас е една разширена, но не всеобхватна управленска програма“, заяви министър-председателят. От нея отсъстват описания на завареното наследство. За да не повтаря правителството на Борисов, което упорито е обяснявало злополучията си с предишните 60 години" - подход, който Орешарски сравни с опит да се съживи приказката за лъжливото овчарче.

Управленската програма стъпва на приемственост по отношение на валутния борд, на задълбочаване на европейската и евроатлантическата интеграция, както и обновяване на инфраструктурата.

Като новост в програмата Орешарски определи по-активна роля на държавата като регулатор, гарант за конкуренция и социални права, както и ограничаване на тежестта върху бизнеса, антимонополна политика, активна защита на потребителите, повече мерки срещу бедността.

„Ще следваме няколко основни правила – откритост и прозрачност, периодична отчетност пред НС и обществото, диалогична политика за повече обществено съгласи по ключови за страната дейности“, каза премиерът.

Програмата акцентира още върху създаване на предпоставки за икономическо развитие. „Ще насочим усилия към противодействия на монополите за по-конкурента среда“, обеща Орешарски.

„Възнамеряване да смекчим над 100 лицензионни режима за развити на стопанска дейност“, каза още той. Премиерът пое ангажимент за подобряване на административната среда.

Орешарски обясни, че за да се подобри бизнесклиматът и инвестиционната среда, правителството ще предприеме сериозна мерки за пресичане на контрабандни цигари и ДДС измами. „След няколко месеца ще възстановим регулярното връщане на ДДС“, каза още Орешарски. Той обеща да засили подкрепата за малките предприятия и за стартирането на бизнес.

Кабинетът ще въведе механизми за по-отговорно управление на държавните предприятия. Ще се търси и подобряване на системата на енергетиката, насърчаване на инвеститорите на местно ниво, както и подкрепа за експортно насочения бизнес. Еврофондовете също ще бъдат програмирани така, че да са в помощ на конкурентоспособността.

Премиерът обеща да се инвестира в човешкия капитал, като затова ще се предприеме набор от мерки за качеството образование и професионална подготовка, както и квалификации и преквалификация.

Социалната политика ще е насочена към справедливост и намаляване на бедността. Орешарски акцентира върху увеличаване на заетостта, но беше категоричен, че трябва да се подпомагат и групите, които остават извън пазара на труда – пенсионери, хора с увреждания и ученици. Орешарски обеща от догодина да се вдигнат детските и да се индексират пенсиите.
В третия раздел – възстановяване на държавността, премиерът акцентира върху възстановяване на върховенството на закона. По негови думи трябва да се работи за стабилизиране на системата за сигурност, надеждна отбрана, активна външна политика.

Върховенството на закона означава еднакви правила и ефективни механизми за прилагането им за всички, заяви Орешарски. Според него без отстояване на върховенството на закона не може да се изпълнят и предходните ангажименти за подобряване на бизнесклимата и социалната среда.

„Решени сме да изпълним всички препоръки на ЕК в рамките на механизма за сътрудничество и оценка“, каза Орешарски, който се ангажира и със съдебна реформа. Ще разширим подхода, каза той и обеща диалог с професионалните кръгове и гражданското общество.

Нашата страна е поставена пред огромни предизвикателства. Необходимо е съставяне на предпоставки за връщане на икономиката на пътя на растежа и смекчаване на основните социални асиметрии, заяви Орешарски. Той обеща да се бори и с корупцията. Направи обаче важно уточнение.

„Борба с корупцията - такъв термин в програмата отсъства, при това съзнателно. Корупцията е следствие, ние сме решени да се борим с предпоставките“, каза министър-председателят. Той обясни, че ще се инвестира и в електронно правителство, именно за да се намали корупцията.

Още новини за България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:44 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 1 rate down comment 0
Jay Gould
преди 10 години
От 3 до 6 месеца работим ангария за монополите и над 4-5 месеца за държавата и общината http://borsi.blog.bg/politika/2013/09/23/ot-3-do-6-meseca-rabotim-angariia-za-monopolite-i-nad-4-5-me.1151393
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 2
deant
преди 10 години
Аз незнам как е организирана тяхната система. Ако е (дез)организирана като нашата сигурно е така. Аз да питам с какво частните ЕРП-та са доказали, че са по-ефективни? Освен със събирането на парите де. Но не и с реинвестирането им за по-добра инфраструктура (по-малки загуби, оптимизарн персонал и обслужване). За включване към мрежата на фабриката ни чаках 2 (две) години, при положение, че просто се връзваме от един трансформатор на друг. Това и при държавна фирма щеше да стане по бързо, някак между другото докато си поспиват на работа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 2
needtoknowmore
преди 10 години
И като станат държавни да не би да станат по ефективни? Свалиха тока с10% и до месец се очаква пак с10% го свалят - това до такива големи дефицити в системата им ще води но няма проблем нали ще са държавни ще си ги субсидират до края после да не се чудят що нещата не се получват в Унгария
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 2
deant
преди 10 години
ЕВАЛА НА ОРБАН, много им здраве на ЕРП-тата, МВФ и тъпия Брюксел!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 5
v_tin
преди 10 години
http://***.blitz.bg/news/article/223368, не знам какво мислите вие но аз съм за, най-малкото защото печалбата ще остане в Бг
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 12 rate down comment 2
vstoykov
преди 10 години
Шок и ужас: "Данъчни с униформа спират на пътя" - катаджиите вече ще имат конкуренция!"При спиране на камиона, ако в него има някоя от рисковите стоки, превозното средство ще се запечатва с надпис "Висок фискален риск", ще се слага пломба с GPS и ще се посочва дали стоката е за доставка в страната, за износ, или влиза в България. Стоката ще може да се разтовари само в присъствие на данъчен в предварително определен ден и час или да напусне страната през определен граничен пункт."Предварително определен ден и час? Чудесен инструмент за рекет. Плати си или ще определим ден и час през следващия месец (когато стоката вече ще бъде с изтекъл срок на годност и клиентът ще е осъдил доставчика за нарушение на срока на доставка).Това ли е "подкрепата" за малките предприятия? Това ли е "ограничаване на тежестта върху бизнеса"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 0
vstoykov
преди 10 години
"Той обеща да засили подкрепата за малките предприятия и за стартирането на бизнес."От отказа да премахне 100 лицензионни режима стана ясно, че няма воля за подкрепа на малките предприятия и стартирането на бизнес."Орешарски акцентира върху увеличаване на заетостта"Как точно непремахването на стоте лицензионни режима ще увеличи заетостта?Обърнете внимание, че никой не ви общава, че няма да бъдат въведени нови лицензионни режими (само 100 от съществуващите ще бъдат "смекчени" вместо да бъдат премахнати)!Липсва и обещание, че няма да се гласуват още закони. Даже напротив - този текст намеква, че ще се пишат нови закони:"Като новост в програмата Орешарски определи по-активна роля на държавата като регулатор, гарант за конкуренция и социални права, както и ограничаване на тежестта върху бизнеса, антимонополна политика, активна защита на потребителите, повече мерки срещу бедността."За съжаление мнозинството от гражданите не разбират вредния ефект на голямото законодателство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 1
vstoykov
преди 10 години
Възнамеряване да смекчим над 100 лицензионни режима за развити на стопанска дейностА защо ще бъдат "смекчавани" тези лицензионни режими? Защо не се ликвидират всички закони, които ги въвеждат вместо да се "смекчават"?"Премиерът пое ангажимент за подобряване на административната среда."След признанието, че цели 100 лицензионни режима няма да бъдат премахнати как очаква да му повярваме? Може би административните пречки също ще бъдат "смекчени" вместо премахнати? Да не излезе после, че "смекчаване" в същност не означава това, което си мислим - може би Орешарски има особено мнение по въпроса какво значи "смекчаване"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 2
vstoykov
преди 10 години
"Като новост в програмата Орешарски определи по-активна роля на държавата като регулатор, гарант за конкуренция и социални права, както и ограничаване на тежестта върху бизнеса, антимонополна политика, активна защита на потребителите, повече мерки срещу бедността."Как така хем държавата ще регулира (знаем до какво води регулацията в общия случай - до повече бедност), хем ще ограничава тежестта върху бизнеса (която самата държава създава)?Как така държавата хем ще регулира, хем ще провежда антимонополна политика? Нали точно регулациите, които държавата налага спомагат да се създават монополи (или съществуващите монополи да не могат да бъдат съборени от по-малки конкуренти)?До сега КЗК в много случаи прави точно обратното - вместо да защитава конкуренцията (нали за това се нарича "Комисия за ЗАЩИТА на конкуренцията"), тази комисия всъщност пречи на конкуренцията. Работещите там имат особено мнение какво значи да се "защитава" конкуренцията...Сещам се за случая с Генсофт (вж.в Google).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 0
vstoykov
преди 10 години
"Имам чувството, че политиците най-накрая са започнали да стоплят, че само с крадене и протекции за наши хора не може."Може би са осъзнали, че и при краденето (или рекета), както и при данъците, има крива на Лафер. Тоест ако прекалиш с гласуването на лоши закони (например купища излишно усложнени лицензионни/разрешителни режими) и крадеш твърде грубо, това ще намали постъпленията от кражби. Интелигентният крадец (или рекетьор) ще остави възможност на жертвите си да продължат да си гледат бизнеса за да има какво после да се открадне от тях. Например ако един глупав престъпник обере цялата реколта на някой селянин, последния може да се откаже да сее следващата година или даже да умре от глад. Интелигентния престъпник (доста е спорно дали един престъпник може да бъде интелигентен!) краде умерено - хем да е доволен от откраднатото, хем и жертвата на кражбата да не се откаже и следващата година да посее пак. Даже може да пази реколтата от други крадци за да има възможност да краде пак.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още