IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Въпросите за АЕЦ „Белене“, които останаха без отговор

Колко струва, има ли пазари и колко работни места ще отвори втората ядрена централа у нас? Истината е някъде там

10:40 | 24.01.13 г. 87
<p>
	Въпросите без ясен отговор са повече от безспорните моменти за този проект. Снимка: Investor.bg</p>

Въпросите без ясен отговор са повече от безспорните моменти за този проект. Снимка: Investor.bg

След броени дни ще трябва да отговорим с „да“ или „не“ на въпроса: „Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?“ Въпросите, които обаче останаха без отговор по този проект, съвсем не могат да получат толкова лесен и еднозначен отговор.

Ядрена централа – от 3,99 до 10,3 млрд. евро

В последните дни в публичното пространство летят милиарди и се размахват документи и всеки има теория относно каква е цената на този проект. Подписаният договор за изграждане на втората ядрена централа у нас е на стойност 3,997 млрд. евро. Тази цена обаче подлежи на индексация, а и в нея са записани само доставката и монтажа на двата реактора на АЕЦ „Белене“.

Преговарящите по този проект – и от страна на тройната коалиция, и от ГЕРБ, признават, че именно процентът на индексация е бил спорен момент до самия край на преговорите. Исканията на руснаците са оскъпяването на проекта да бъде с годишната руска инфлация, тъй като строителните работи ще се извършват от руска компания и руски специалисти.

Руската инфлация обаче се движи в далеч по-свободни граници от европейската, например – през 2012 година се движи в границите около 5-6%, докато в ЕС е в размер на 2 на сто.

По думите на бившия министър на икономиката в кабинета „Станишев“ Петър Димитров работеща към 1 януари 2013 година ядрена централа би била с цена от 5,13 млрд. евро. Само седмица по-рано неговият колега Румен Овчаров обаче направи друга сметка и цената тогава излезе „максимум 6 млрд. евро“.

Руската компания, която беше натоварена с изграждането на блоковете - „Атомстройекспорт“, заяви, че фиксираната цена, тоест без индексация, е 6,3 млрд. евро. Управляващите пък показват писма от стратегическия инвеститор – германската RWE, според които българският дял в централата е 5,4 млрд. евро, тоест за цялата централа цената е 10,4 млрд. евро.

Къде е истината? Вероятно еднозначен отговор на въпроса колко ще ни струва АЕЦ „Белене“ никога няма да получим. Ако се върнем няколко години назад, когато заради спор с Украйна Русия врътна газовото кранче на Европа, се оказа, че няма еднозначен отговор и на въпроса колко и на кого точно плащаме за природния газ и предвидени ли са компенсации при спиране на доставките.

Всичко е записано, но не с дребния шрифт накрая, а в анексите, които не виждаме и в случая с проекта „Белене“.

Освен това тази ядрена централа и нейното построяване вече е далеч от икономическата обосновка и логика и е изцяло в полето на политиката.

Последна актуализация: 02:50 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 6 rate down comment 4
ale1
преди 11 години
Знаеш ли смисъла на понятието "Сигурна информация в България"за да твърдиш подобно ....... , или си на хранилка при референдумаджиите , или си като останалите 99 % ...знаеш ли цената на КВТЧ на Лондонската борса, знаеш ли експортната цена на АЕЦ Козлодуй.............потърси в Нета инфо.........има , опитай да осмислиш .........и ако пак твърдиш нещо Положително за този антипроект ..............да знаеш че е късно за терапия ........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 4
rumen221
преди 11 години
В икономическия анализ на HSBC,Са заложени примерни параметри и за това... Целия анализ се гради на хипотези и предположения, на базата на човешки опит в "миналото"...- Единствената АБСОЛЮТНО СИГУРНА ИНФОРМАЦИЯ Е, че договорената цена на АЕЦ-Белене е " ...до 3,997 милиарда евро" и до сега СА ПЛАТЕНИ 1,39 МИЛИАРДА ЕВРО...НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА КАЖЕ КАКВА Е ИНФЛАЦИЯТА ЗА СЛЕДВАЩИТЕ 60 г., - ЗАТОВА...- Можем да смятаме ВЯРНО само за "минало време"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Благодаря, ти ми даде Жокера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 2
ale1
преди 11 години
колега , навсякъде медиите са "шир потреба" - тяхното основно призвание е да произвеждат ширпотреба за матРяла ........а форумът е МЕДИЯ технологията за производство на новини навсякъде и винаги е една и съща;)ето ти я - ако можеш я проумей , ако не можеш , търси Жокер........Прегледах ти мненията набързо,защото първосигналните тук са 99 % а твоето мнение ме заинтригува........Тук си се питал - ЗАЩО.........(http://***.investor.bg/***/261/a/amd-prodyljava-da-zatyva-v-zagubi,145773/ )Защото всичко е ирационално , в т.ч. и т.н референдум ...........тайната е в Телевизора , не в хладилника ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 4
deant
преди 11 години
Румене, ще ме принудиш да наруша добрия тон. НИКОЙ не може да сметне дори ориентировъчно колко ще ти струва горивото и ремонта за 60!!! години напред!!! Това което го пишеш не е вярно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 3
deant
преди 11 години
Така е! И *** е че ще се изхарчат една камара пари бадева, а ние изобщо не сме толкова богати да можем да си го позволим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 8
rumen221
преди 11 години
ЦЕНА НА АЕЦ-БЕЛЕНЕ!ЗАДАЧКА ЗА БОКО,. СЛЕД ТЪРГ - НЕК ЕАД (Доклад ДИ1СФ 0014/11.04.2012 г.).: - Класира на -во място Атомстойекспорт с вариант А92 (2 х1000 MW V-466) при цена не по-висока от 3 997 260 000 евро. - Цената е 3,997 милиарда + 0,535 оскъпяване (удар на 400т. самолет и 9-та степен по Рихтер)- ОБЩО 4.532 милиарда евро, но вече са платени 1,39 и остават 3,142 - КОЛКО Е 3,142 с ИНФЛАЦИЯ от 36% = ?????? (отговор 4,273 милиарда)От ГЕРБ трябва да са пълни бездарници, ако не могат да осигурят парите- ЗА ОЩЕ 4 ГОДИНИ СТРОЕЖ, ОСТАВАТ ЗА ДОПЛАЩАНЕ САМО 3,14 милиарда ЕВРО.(Ако 50% от парите са заем за 18г., с лихвите по заем 5,75 (НАЛИ И БАНКИТЕ ТРЯБВА ДА ПЕЧЕЛЯТ) а с прогнозната инфлация около 6,3 милиарда евро) МАКСИМАЛНА ЦЕНА на АЕЦ - Белене - 6,3 милиарда евро!!! - Според HSBC, средни експл. Разходи (Eurocents/kWh) 1,210 = 2,42 стотинки (при налева печалба)!!!(стр 11 от доклада) Каква е Стойността на ПРОЕКТА БЕЛЕНЕ?HSBC - Проекта Белене за 60 г. е 10,3 милиарда, като се включат:- Цена на на централата - 4.532 милиарда евро.- Цената на ремонтите за 60 години, - Горивото за 60 години,- Неутрализацията на горивото за 60 години - Банковите лихви за 26 години (заложени бомбастични 8,3% в доклада)...- Строителството около централата - заложени фантастичните 2 милиарда ???- Банкова гаранция от 225 милиона- Цената за ИЗВЕЖДАНЕ ОТ ЕКСПЛОАТАЦИЯ... (до зелена поляна)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 1
deant
преди 11 години
какво да ти кажа... тука според мен е малко по-добре от шир потреба медиите. И искам да кажа, че уважавам всички тук пишещи. Това, че имаме различни мнения по много въпроси всички знаем, че е по-скоро конструктивно. Важното е да пазим добрия тон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 3
Hahoto
преди 11 години
Според мен референдумът е една малка измама.Поначало решението да има или не нов блок на АЕЦ у нас в момента е преждевременно. Темата ще е актуална след 10 години.Тогава трябва да се реши има ли нужда или не. В момента наличните мощности осигуряват предостатъчно количества, че има и в огромен излишък ток. ВЕИ-та ТЕЦове, АЕЦ Козлодуй в момента са напълно достатъчно. А след 10 години технологиите може да се далеч по различни от днес. За това този референдум е преждевременен и обслужва само определени икономически и политически интереси. Ще гласувам с НЕ на ядрената енергетика на този референдум. Малцина знаят, че според закона за референдумите, ако се гласува с НЕ сега , следващия референдум по същата тема, може да бъде осъществен след 3 години. А това не е много време, нито ще е фатално за бъдещата ядрена мощност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 2
ale1
преди 11 години
матряла мрази да мисли - нека Друг мисли вместо него ;)-------за правописните грешки...............споко , и аз съм с трето отделение , незавършено ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още