IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как европейците се опитват да намалят зависимостта си от Русия

Най-ефективното оръжие на външната политика на Путин - износът на газ, е в опасност

13:47 | 18.01.15 г. 55
Автор - снимка
Създател
Как европейците се опитват да намалят зависимостта си от Русия

През последните дни лошите новини за руския президент Владимир Путин зачестяват. Спадът на цената на петрола и западните санкции затрудняват сериозно доставчика на суровини и енергия Русия. Икономически експерти намаляват прогнозите си за ръста на икономиката на страната, а рейтинговата агенция Fitch намали оценката си за кредитния рейтинг до BBB-.

Наскоро и руският заместник-министър на икономиката Алексей Ведев изказа една ужасяваща прогноза – предвид обезценяващата се рубла той очаква инфлацията през май или април да е в размер на 15% – 17% на годишна база.

Сега обаче в опасност е и най-ефективното оръжие на външната политика на Путин - износът на газ. Досега той можеше винаги при конфликтни ситуации да заплашва други страни с врътване на газовото кранче. Но сега сякаш и това време минава.

През миналата година Русия е доставила най-малко количество газ за последните десет години. Енергийният концерн „Газпром“ е изнесъл през 2014 г. Едва 195 млрд. кубически метра газ на Запад – с 10% по-малко, отколкото преди година, показват изчисления на германския портал Deutsche Wirtschafts Nachrichten на база на данни от руските митнически власти.  Между ноември 2014 г. и януари 2015 г. стойността на газовия износ е спаднала с 16% до 50,7 млрд. евро, показват още изчисленията.

Не само меката зима в Европа е причина за ниското търсене. Много по-важната причина е друга - „политиката на ЕС и Украйна за намаляване на зависимостта от руския газ дава своите плодове“, цитира информационната агенция Bloomberg Максим Мошков, анализатор по петролната и газовата индустрия на банка UBS в Москва.

По думите му Русия намира в Европа все по-малко и по-малко клиенти за своята газ. Досега Европа получаваше една трета от своята газ от Русия, половината от нея чрез тръбопроводи, които преминават през Украйна.

Ето защо Русия бе планирала да построи други тръбопроводи, като „Южен поток“, които да заобикалят Украйна. Но през декември руският президент Путин обяви, че проектът ще бъде изненадващо прекратен. В контекста на кризата в Украйна този милиарден проект се превърна в разменна монета между Русия и ЕС. Сега Москва възнамерява да реши украинския си транспортен проблем чрез новия газопровод „Турски поток“.

Междувременно страните от ЕС търсят алтернативни доставчици - и по този начин притискат руската икономика до стената. Европейските вносителки на газ се опитват да увеличат диверсификацията на доставките си. „Резултатът е, че 28-те държави на ЕС насърчават износа на газ помежду си и подобряват трансграничните си газопреносни мрежи“, казва Георги Славов от базираната в Лондон Marex Spectron Group.

През юни Русия спря доставките на газ за Украйна. В същото време Киев вече получава повече газ от страна на Запада. Литва, която навремето бе напълно зависима от руския газ, започнала да внася суровината от Норвегия, както пише Economist.

Така постепенно Русия губи позицията си на водещ енергиен доставчик на европейския пазар. А това е истински проблем за някога процъфтяващата икономика. Производството на петрол и газ съставляват все още 70 на сто от приходите от общия руски износ. А Путин ще трябва да потърси нови клиенти за руската газ. Така очевидно Путин много скоро ще трябва да намери нови клиенти за енергийните суровини на страната си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 17 rate down comment 10
Българофил
преди 9 години
Съгласен съм, че Европа трябва винаги да си гледа своя интерес, но не забравяй, че САЩ е млада интернационална държава основана от европейци и Европа винаги ще предпочита САЩ пред Русия, защото просто така е устроен света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 18 rate down comment 0
pecan
преди 9 години
Европа трябва да си гледа интереса когато е изгодно да търгува с Русия когато е изгодно с САЩ . За Европа е много по добре да присъедини към общноста Сърбия и Македония отколкото Украйна.За България също.Тръбите в Украйна не е добре да са американска собственост .те трябва да са европейски независимо дали на ЕС Русия или Украйна.да не забравяме че всички сме съседи и живеем на един континент а не през морета и океани .Да си гледаме нашите интереси
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 20 rate down comment 14
Българофил
преди 9 години
Специално нашата зависимост от Русия е много лесна за превъзмогване.Та ние консумираме едва 2млрд.кубически метра газ за около един милиард $ на година и то заради изкуствено завишените цени.Единствената причина да не сме се отървали от това *** на обувката си са корумпираните ни политици продажници на Москва за които спомена и главния секретар на САЩ.Иначе казано, една тръба за Гърция, една за Румъния и сме си много добре.Да сме ги направили хиляда пъти досега както впрочем и находищата ни в Черно Море за които се знае от половин век.Коя е причината да сме още зависими мислите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 16 rate down comment 3
Моабет да става
преди 9 години
"През юни Русия спря доставките на газ за Украйна. В същото време Киев вече получава повече газ от страна на Запада." Чудно ми е кой плаща газта която украйна получава от запада ?Щото те ако имат пари ще си я купят от Русия защото им е по-ефтино, а ако нямат до колко милярда кредит са готови да им отпуснат от Европа?Също така някой има ли информация колко плаща Литва за руската газ и колко за норвежката?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 25 rate down comment 12
Mavi Goz
преди 9 години
Мда.... И аз точно това си помислих, докато се насичвах да прочета тази боза! Начи спираме вноса от Русия и го заменяме с внос от къде? Украйна заместила вноса на газ от Русия с внос на газ от Словакия, Полша и Унгария. А те внасят от къде? От Русия.... Хахаха! Намалява вносът, зощото намалява консумацията, а тя намалява заради свиване на икономиката на ЕС! що никой от Блумбърг не отиде да ги пита собствениците на оранжериите, дето произвеждаха цяла зима хиляди тонове домати за Русия, какво правят с доматите си сега и къде отива газът, с който се отопляват оранжериите. Това касае и млекопроизводители и кой ли още не, ангажиран с цъфтящия до скоро биснес с производство и доставка на хранителни стоки от Европа за Русия.На разни тикви пред компютрите и в Блумбърг, и в Булгарбърг им е лесно да пишат некролози на Путин. Ще видим накрая кой ще плаща сметката. Разни много важни доскоро от рекламния бизнес около мен нещо зеха да свиват перките - почнали да им свиват рекламодателите бюджетите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 5
hex
преди 9 години
Ей, и тук налазихте!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 19 rate down comment 17
valentino29
преди 9 години
На мен статийката ми се струва малко тенденциозна,Европа може и да е намалила вноса на газ от Русия,но това е по скоро защото се забавя икономиката,а не защото са намерили друг по изгоден източник на газ.Освен това Русия е сигурен доставчик,а Путин си е намерили други клиенти на нефт и газ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 21 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 9 години
Всички нещо грешите. Ниските цени на енергоноелите са проблем, но не чак такъв че да срине рублата. Истинският проблем на Русия са спрените заеми от европейските и американски банки. Сега всички разбраха, че раздаваните от руски банки кредити са чужди пари взети назаем от "враговете".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 27 rate down comment 4
studioaa
преди 9 години
В Саудитска Арабия всички религии без исляма са забранени и изповядването им се наказва със смърт. Съдиите в страната са духовници и присъдата се определя от тяхната интерпретация на корана и шериата. В резултат на това поне 500 души на година предимно от Африка биват екзекутирани за "обида към исляма" и екзекуцията се изпълнява чрез публично обезглавяване с ятаган. Зверствата на саудитците са абсолютно нечувани и в сравнение с тях Хитлер, Сталин, Саддам, Асад и Милошевич са направо ангели. Но организациите за защита на човешките права мълчат и си затварят очите, което доказва двойния им стандарт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 24 rate down comment 2
studioaa
преди 9 години
Моето тълкуване е нещо, което се разпространява из западната преса в последните 10-на години. Журналистите у нас обаче не смеят да преведат подобни статии, за да не застрашат етническия мир и да не обидят ДПС, които почти постоянно са на власт. Например на 04.10.2014 във вестник Daily Telegraph изскача следното заглавие:Qatar and Saudi Arabia 'have ignited time bomb by funding global spread of radical Islam'General Jonathan Shaw, Britain's former Assistant Chief of the Defence Staff, says Qatar and Saudi Arabia responsible for spread of radical Islam.Високопоставен генерал на Обединеното Кралство открито заявява, че Катар и Саудитска Арабия спонсорират разпростанението на радикалния ислям. И САЩ вместо да удари икономиката на Саудитска Арабия те налагат санкции на Русия?? Саудитска Арабия няма собствена конституция нито писани закони, а корана е приет за конституция, шериата за закон и наказателен кодекс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още