Испания не разполага с необходимите ресурси, за да се справи с нарастващия брой бежанци, които се опитват да стигнат до страната по море, посочва Агенцията по миграцията към Организацията на обединените нации (ООН), цитирана от онлайн изданието Politico.eu.
Мария Хесус Вега, говорител на Агенцията в Испания, коментира пред британския в. Guardian, че полицията не е подготвена да се справи с нарастващия брой мигранти, които се насочват към страната от Мароко.
Има и недостиг на преводачи, както и места за настаняване.
Констатацията идва след като испанската брегова охрана съобщи, че е спасила почти 600 души в един ден, които са се опитвали да пресекат Гибралтарския проток.
Около 9 300 души са пристигнали в страната по море от началото на годината – рекорден брой досега.
"Държавата не е подготвена и дори няма ресурси и средства за справяне с обичайния поток от хора, пристигащи по море", казва Вега.
Сред новопристигналите жените и децата за значителен брой, допълва тя.
Според данните на Международната организация по миграция малко над 8 100 души са пристигнали в Европа от януари до юли през западния Средиземноморски път. Смъртните случаи са 120.
Най-предпочитан от мигрантите остава маршрутът през централното Средиземноморие до Италия – пристиганията за периода са над 95 200 при над 2 200 смъртни случаи. По източния Средиземноморски маршрут в Европа са пристигнали почти 11 700 души.


Капитанът на националите по водна топка: Дадохме 110 % от себе си на европейското във Варна
Предстои 51-ото издание на Националната купа по шахмат „Морско конче“
Министрите на туризма и регионалното развитие започнаха съвместна работа по реформата, свързана с курортната инфраструктура
4499 фиша и 410 акта написа КАТ за ден
Турция издаде международна заповед за арест на Нетаняху
Продажбите на луксозни стоки в Китай се сриват заради данъчния натиск
Хонконг осъди организатори на бденията за Тянанмън за подривна дейност
Манли: Трудно ми е да си представя проблем с инфлацията
Манли: Намесата на Бесент е капка в морето
Персонализираната ваксина на Moderna отваря нова глава в лечението на рака
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Разцепена на две Tesla Model X е изложена на търг
Съд постанови принц Хари, Елтън Джон и още звезди да платят 9,5 млн. паунда на "Дейли Мейл"
Морето и планината ще са спасение от жегата утре
Мъж атакува шведско училище с меч, има ранени
За първи път: efbet е Официален партньор за България на CEV EuroVolley 2026
МВнР предприема мерки за защита на Ива Михаилова и за лечението ѝ