През първото тримесечие на годината безработицата е 10,6%, или с 2,4 процентни пункта по-ниска в сравнение със същия период на миналата година, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ)
Показателят достига 11,4% за мъжете и 9,7% за жените. От общия брой на безработните през първото тримесечие 57,4% са мъже и 42,6% - жени.
От всички безработни 13,7% са с висше образование, 51,8% - със средно, и 34,5% - с основно и по-ниско образование.
През първото тримесечие продължително безработни (от една или повече години) са 59,2% от всички без работа. Коефициентът на продължителна безработица е 6,3%, като за една година намалява с 1,4 процентни пункта, сочи статистиката.
Безработицата сред младите на възраст 15-29 години също намалява - до 16,9%. Намалението е с 3,9 процентни пункта.
На тримесечна база относителният дял на заетите се увеличава с 1,2 процентни пункта, отчита още националната статистика. За първите три месеца на годината общият брой на заетите на 15 и повече навършени години е 2,9 милиона души, или 47,7% дял от населението. В сектора на услугите работят 64,0% от всички заети лица, в индустрията – 29,8%, а в селското, горското и рибното стопанство – 6,3%.
От всички заети 3,8% са работодатели, 7,7% - самостоятелно заети (без наети лица), 87,9% - наети, и 0,6% - неплатени семейни работници. От наетите (72,6%) работят в частния сектор, а 27,4%- в обществения. От всички наети 3,7%, са с временна работа.
Заетостта сред населението на възраст 20-64 навършени години е 65,0% - отбелязва слаб ръст с 2,0 процентни пункта спрямо същото тримесечие на миналата година. Слаб ръст има и при заетостта на лицата на възраст 55 - 64 навършени години - с 2,3 процентни пункта в сравнение с първото тримесечие на 2014 г.
Коефициентът на заетост във възрастовата група 15-64 навършени години е 61,0%, като в сравнение със съответното тримесечие на 2014 г. се е увеличил с 2,0 процентни пункта.
Коефициентът на икономическа активност в групата 15 - 64 навършени години е 68,3%, или с 0,3 процентни пункта по-висок в сравнение с първото тримесечие на 2014 година.


Родители протестираха във Варна
Освободиха Кристиан Димитров след повече от 10 години начело на спорта във Варна
Официално: Лудогорец се раздели с Пер-Матиас Хьогмо
Утре ограничават за 1 час движението по едното платно на Аспарухов мост
Черно море Тича стартира с гостуване на Левски в новия сезон на НБЛ
Тайланд сменя туристическия модел - по-малко хора, повече разходи
Френските елити се изправят пред свой собствен „момент на Мамдани“
Nike се нуждае от нещо повече от отстъпки, за да си върне позициите в Китай
Облачните услуги в България растат с до 20% на година благодарение на AI
Кои са задължителните книги за Алън Грийнспан
Lamborghini представи най-мощния SUV в историята си
Toyota влиза в бизнеса с летящи коли
Audi A4 получава нова платформа и физически бутони
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
BMW M4 CSL се превърна в суперкола с 922 коня
Украински дронове поразиха хангари за изтребители във военновъздушна база в Крим
Няма данни за замърсяване на въздуха след големия пожар в София, затворен е пътят към Банкя
Лекар за ваксинацията срещу варицела: Много проблеми ще отпаднат
Батерии и флакони сред отпадъците – основна версия за пожара в "Екобулпак"
Полицията в Загреб разкри измама с фалшиви лекари, задържана е българка