IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Етичната комисия на ВСС ще търси допълнително информация по казуса "Белведере“

Съдия Румяна Ченалова защити действията си

18:29 | 08.12.14 г.
Етичната комисия на ВСС ще търси допълнително информация по казуса  "Белведере“

Гнили ябълки има в съдебната система, както във всяка друга обществена сфера и те трябва да се чистят. Това каза председателят на Етичната комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС) Ясен Тодоров след днешното заседание на кадровия орган.

На него беше изслушана и съдия Румяна Ченалова, която беше директно обвинена от френския посланик Ксавие дьо Кабан в съучастие при кражбата на фирма, съобщи bTV. При магистрата попаднаха и ред дела на Делян Пеевски и Цветан Василев. 

Въпросният казус е свързан с френската фирма за търговия с вина и водка у нас - "Белведере Дистрибуция". Открита е процедура по несъстоятелност срещу дъщерните дружества на "Белведере". Делото се падна на съдия Румяна Ченалова, която избира за синдик Панайот Велков. Въпреки че фирмите плащат дълговете си, Ченалова лишава дъщерните компании на "Белведере" от правото да управляват имуществото си и го предоставя на синдика.

Този скандал, както и съмненията около случайното разпределение на съдията по делото за несъстоятелността на КТБ, даде повод на някои критици на Висшия съдебен съвет да поискат радикални промени. Лидерът на ДСБ Радан Кънев даже поиска оставката на ВСС.

Ченалова отрича да е извършвала нарушения. Днес тя се обяви за жертва на опитите за реформиране на съдебната система.

„Ние ще вземем решение на базата на фактите, които установим, независимо дали това удовлетворява френския посланик или не, но пък борбата с гнилите ябълки е нещо, което перманентно трябва да се върши”, заяви Ясен Тодоров.

До 17 декември трябва да има становище, решиха кадровиците на заседанието на ВСС по-рано днес. От етичната комисия дотогава ще събират информация от 4 източника.

ИТ специалистите на съвета ще проверят архива за случайното разпределение. И ВСС също прави проверка. От етичната комисия ще изискат максимално бързо да получат информация от прокуратурата, тъй като там, според Тодоров би трябвало да се извършват проверки в две насоки – едната е по сигнал на синдика, а другата да се проверява дейността на съдията и синдика.

Отделна насока на проверка са действията на синдика. Тук компетентен е Инспекторатът към правосъдното министерство, а той е сезиран още на 2 декември - ще се иска и информация от ведомството за начина, по който се съставя списъкът със синдиците и на какви критерии трябва да отговарят.

"Трябва да има по-строг контрол и някакъв работещ механизъм с точни критерии, по които да се съставя този списък със синдици и да се определи начинът унифицирано как да се избират от този списък, ще се назначават ли, ще се избират ли на случаен принцип", каза Тодоров.

Той допълни още, че първо този списък трябва да се редуцира и там да са наистина хора, които притежават качества да бъдат синдици и когато те имат сходни качества, не би имало никакво значение кой от тях ще бъде избран.

Етичната комисия на ВСС ще събира и информация дали същият синдик е бил назначаван по други дела на съдия Румяна Ченалова. Самата тя при изслушването си днес заяви, че няма никакъв досег с производството, свързано с TV7 и не е била съдия по него.

Ченалова каза, че не е работила преди това със синдика Панайот Велков. Него обаче го познава от това, което гледала по случващото се с TV7 и от разговори с колегите й, които са работили с този синдик.

От впечатленията си от октомври досега не съжалявам, че съм назначила този синдик, каза съдия Ченалова. "Може да е агресивен, може да не е толкова прецизен в изказа си, но си е свършил работата", категорична бе тя пред членовете на етичната комисия. Заяви, че нещата, които съдът е направил в конкретния случай, наистина пазят дружествата, а не ги рушат.

Ченалова говори пред членовете на етичната комисия за изключително тежкото положение, в което се намират двете дружества, средствата се въртели основно между тях, за това, че натрупват задължения, които после ги плаща фирмата майка.

Тя заяви, че синдикът е сезирал прокуратурата за установени от него нарушения. Съдията бе категорична, че съдът е длъжен да вземе мерки при наличието на доказателства, че те са необходими. "Целта е да се съхрани колкото има от това имущество, а то няма особено много", обясни тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още