След най-големия полицейски синдикат и синдикатът на работещите в затворите се обяви срещу заявените от министъра на труда и социалната политика намерения, ограничаващи социални права на служителите в сектор "Сигурност", посочва се в позиция на синдиката.
Реакцията е във връзка с разпространената информация, че служебното правителство е одобрило предложение за въвеждане на минимална възраст за пенсиониране за военни, полицаи и служители в затворите.
От стенограмата на последното правителствено заседание стана ясно, че кабинетът е приел мерки в отговор на препоръките на Европейската комисия да се въведе минимална възраст за пенсиониране на всички български граждани, в това число и на работещите в специалните ведомства.
Припомняме, че възможността за ранно пенсиониране на военни и полицаи бе върната от кабинета „Орешарски“, а преди това бе отменена от кабинета „Борисов“. Орешарски отмени пенсионната реформа на ГЕРБ, влязла в сила от началото на 2013 година, с която беше въведено условието за възраст за пенсиониране на военни и полицаи.
Вчера социалният министър в служебното правителство Йордан Христосков обяви, че подкрепя предложението за въвеждане на възраст за пенсиониране за всички, тъй като сега се пенсионират млади хора и се разхищават знания и енергия за млади пенсионери, които иначе биха били много полезни на системата.
Работещите в затворите обаче заявяват, че не приемат предложение, което не е подкрепено с необходимите анализи, аргументи и обществена дискусия по темата.
„Принудени сме да поискаме оставката на министъра на труда и социалната политика и да започнем подготовка за протестни действия само месец след последния наш протест по друг повод“, заявяват от синдиката.
Работещите в затворите определят като напълно неприемлив и недопустим всеки опит за започване на "театрална реформа при липсата на ясно обявена и дискутирана в широк кръг конкретна стратегия за развитие на целия сектор".


Катастрофа, при която пострадаха деца, затвори пътя София-Варна
Хороскоп за 7 август 2026
Спад на сделки с имоти във Варна
Съдът отмени предварителното изпълнение на 12-те заповеди за премахване на сгради в Баба Алино
5 дни преди обявяването на нов президент в Унгария няма нито един официален кандидат
Руската военна икономика изстрелва заплатите до непосилни нива
Хибрид, ако може от Китай: Какво купуват европейците през последните 6 месеца
Въглеродните пазари ще са в центъра на тазгодишната климатична среща на ООН
Възможно ли е България да се върне към бюджетни излишъци? Попитахме експертите
Затегнете коланите в ракетата на Илон
Германци доработиха Ferrari 12Cilindri Spider
Дори малко мръсотия върху джанта води до загуба на контрол
Защо старт-стоп бутонът изчезва от новите коли
Графити по цял свят разкриха Smart #2 преди премиерата му
Собственик на Hyundai Ioniq сам увеличи пробега и... багажника
Италия глоби три компании за електрически скутери с 2,7 млн. евро
Русия вдигна във въздуха първия си изцяло местен авиолайнер – край на зависимостта от Boeing и Airbus?
Станислав Иванов поизтърка пейката в Лудогорец и се завърна в Арда
Астрономи получиха най-подробните досега изображения на повърхността на Слънцето
Няма опасност за населените места в периметъра на пожара на АМ "Тракия"