С 4,1% се е понижил тиражът на вестниците у нас за 2009 спрямо 2008 до общо 355,6 млн., а броят на издаваните заглавия е намалял с два до 436 вестника. Това показват обявени днес данни на Националния статистически институт (НСИ).
На човек от населението годишно се падат 47 вестника, или с около 2 вестника по-малко в сравнение с 2008 г.
Издаваните всекидневници през миналата година са били общо 67, с три по-малко спрямо предходната година. Годишният им тираж пада с 6,6 на сто. Делът на всекидневниците от всички издавани вестници е 57,6%.
Седмичниците у нас са цели 183 броя, което е с 2,7 на сто по-малко спрямо 2008. Делът на тиража на седмичните вестници през 2009 г. е 37,8% от годишния тираж на всички вестници, като в сравнение с предходната година този дял се увеличава с 3,1 процентни пункта.
През 2009 г. са издадени и 5 вестника за деца и юноши с тираж 877 хил. В сравнение с 2008 г. броят им намалява с 4, а тиражът – 1,3 пъти.
Броят на хумористичните вестници, издавани у нас през 2008 и 2009 г., е един и същ (7 броя), а тиражът им намалява с 30 хил.
По брой на издаваните вестници през 2009 г. водеща административна област е София (столица) - 216 (с 3 повече спрямо 2008 г.), като относителният им дял е 49,5% от всички издадени вестници в страната.
В сравнение с 2008 г. този дял се увеличава с 0,9 процентни пункта. Делът на тиража на издаваните в столицата вестници за 2009 г. е 88% от общия тираж на вестниците и в сравнение с 2008 г. се увеличава с 0,3 процентни пункта.
Относителният дял на вестниците, издавани на български език през 2009 г., е 96,1% и остава непроменен в сравнение с 2008 г. На чужди езици през 2009 г. са издадени 17 вестника: по 2 - на руски и английски език, по един на немски и турски и 11 заглавия на два и повече езика.

Източник: НСИ


Цената на дизела може да надскочи 1,80 евро за литър, има и недостиг на бензин
Кметове на малки родопски общини с по-високи заплати от кмета на Варна
Две жени изпотрошиха вратата на хотел и кола на Златните, буйстваха и срещу полицаи
Очаква се Гюров да обяви президентската си кандидатура до дни?
Василев: Оглушително мълчание от върховния главнокомандващ на България след новината за "Безмер"
Unitree: Хуманоидните роботи ще станат масов продукт до 10 години
Технологичният подем в Китай превръща Star 50 във водещ борсов индекс
Протоколите от Фед показаха, че може да има нужда от повишение
Основателят на China Evergrande получи доживотен затвор за финансови измами
Българските олимпийци по природни науки изграждат бъдещия глобален елит
Renault ще запази физическите бутони, дори и да струват повече
SUV-та и комбита крият тайно място в багажника
Porsche 911 остава безспорният крал на спортните автомобили
Какви коли карат звездите от "Одисея"
Genesis предизвиква премиум сегмента с най-големия електромобил в Европа
Няма Джаро, няма Маро! Кои са любимите реплики на звездите от "Под прикритие"? (ВИДЕО)
Не е логично заплахата към България да е от самия Иран, по-скоро от проксита
18-годишният, обвинен в нападение над непалци, остава окончателно на свобода
Двама туристи починаха в планината, смъртта им не е свързана с инциденти
Министър Шишков разкри далавери, довели до 2,5 млн. евро загуби във ВиК сектора