Финландският производител на мобилни телефони Nokia търси кандидати за мястото на главния изпълнителен директор Оли-Пека Каласвуо, който среща затруднения в успешното съревнование с конкуренти като Apple и Google, съобщава Wall Street Journal.
Каласвуо може да бъде освободен още в края на юли, пише изданието, като се позовава на информация от източник, запознат с въпроса. Говорител на компанията, базиран в САЩ, е отказал коментар, опирайки се на политиката на компанията относно пазарни слухове.
„Те са сериозни относно смяната“, казва анонимният източник.
Според информацията на изданието главният изпълнителен директор на една от големите високотехнологични американски компании е отхвърлил предложението на Nokia след среща с председателя Йорма Олила, защото не е искал да се премести във Финландия.
Nokia е направила опит за контакт с поне още един базиран в САЩ шеф на компания, допълва източникът.
Каласвуо беше атакуван от акционери на компанията тази година заради спада на цената на акциите. В сряда от Nokia предупредиха, че продажбите и печалбата за второто тримесечие на ключовото подразделение за телефони ще се окажат по-слаби от очакванията, като това е второто предупреждение във връзка с финансовия резултат на компанията за по-малко от два месеца.
Според анализатори тя е твърде бавна в иновациите на фона на бум на мултимедийни устройства като iPhone на Apple или базирани на операционната система на Google Android.
Акциите на Nokia паднаха до най-ниското си ниво от повече от година миналата седмица. Пазарната й позиция може допълнително да отслабне в идните месеци, смятат анализатори.


Огромно количество цигари откриха митничари от Варна
Транспортираха две деца за лечение в Германия със "Спартан“-а
ЕК представи данни за движението на пет наказателни процедури срещу България
Тежък инцидент: Камион се качи на тротоара, помете коли и хора
Мъж изби зъбите на ученик след скандал на плажа
Ж. Петкова: Българските компании все още се лутат как да използват AI
Акциите падат, тъй като примирието между САЩ и Иран е под риск
Robinhood установи огромен интерес към Сметките на Тръмп
Тръмп за примирието: Смятам, че приключихме
Могат ли Micron, SK Hynix да избегнат цикличността в сектора
Дилъри подготвят „анти-китайски“ план
Каква температура издържат автомобилните гуми?
Ford изтегля над 100 000 Mustang и Mach-E
В Европа се появи нов пътен знак
Peugeot отлага новото 208 с година
Васил Божков заведе дело в САЩ за изваждане от "Магнитски"
ГДБОП ще може да блокира терористично съдържание в интернет