Молбите за помощи за безработни през последната седмица в САЩ неочаквано се увеличиха - знак, че компаниите все още са предпазливи при наемането на нови служители поради забавянето на икономическия растеж, пише Bloomberg.
През седмицата до 18-ти септември подалите за първи път молба за помощи за безработица са се увеличили с 12 хил. до 465 хил. Общият брой на получаващите помощи за безработни е намалял, докато тези, които са получили удължаване на срока на помощта, е нараснал.
Работодателите уволняват хора с по-бавни темпове, след като рецесията приключи през юни 2009 г., и новите работни места се оказаха достатъчно, за да свалят безработицата от 26-годишния връх, достигнат през лятото. Липсата на растеж при създаването на нови работни места обаче означава, че потреблението през втората половина на годината ще бъде ограничено, прогнозират икономисти.
„Пазарът на труда в САЩ е в доста нестабилно положение“, казва Пол Дейлс, икономист на Capital Economics Ltd. в Торонто. „Работните места в частния сектор все още нарастват, но не и в такава степен, че да могат да се отразят чувствително на безработицата“.
Според икономисти, интервюирани от Bloomberg, за изминалата седмица броят на подалите за първи път молби за помощи за безработни трябваше да се задържи на 450 хил. души.
Частните компании през август наеха 67 хил. нови служители и уволнените са 54 хил. Безработицата за същия месец е достигнала 9,6% и според анализаторите ще остане на тези нива до края на годината. Някои компании все още уволняват хора, докато други са започнали да наемат служители.
По-рано този месец американският президент Барак Обама предложи нов пакет за стимулиране на икономиката в размер на 180 млрд. долара. Тази сума ще бъде в допълнение към гласуваните миналата година 814 млрд. долара, чрез които администрацията твърди, че е спасила или е помогнала да бъдат създадени 3,5 млн. работни места.


Няколко района във Варна са без вода днес
Без ток във Варна на 6 юли 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (2 юли)
Виц на деня - 6 юли
Неймар обяви края
JPMorgan срещу Goldman Sachs в спора за капиталовите правила
Революцията с децентрализация на Бърнам е изпълнена с опасности
Тъмната търговия с акции нанася много щети в Европа
Акциите в Азия падат заради чиповете, доларът леко се покачва
EasyJet се съгласи с последната оферта на Castlelake, надхвърляща 5 млрд. паунда
Автомобилна революция в Китай – 8 марки останаха без лиценз
Нов лидер по продажби в САЩ шокира Ford и Toyota
Близо половината шофьори не харесват мултимедийните системи
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
Ейса за Григор: Той е маниак, глади си даже чорапите и бельото
Шофьор предложил по 500 евро подкуп на полицаи на „Тракия“, за да избегне дрегер
Татуировките - доживотно излагане на химикали, как влияят на имунната система
Пламна автобус на АМ „Тракия“, пътниците останаха блокирани на пътя