Прехвърлянето на парите от личните сметки в професионалните пенсионни фондове към НОИ ще влоши бизнес средата и ще даде лош знак на чуждестранните инвеститори. Около това мнение се обединиха представители на шест работодателски организации на пресконференция в БТА.
Работодателите се обявиха против "национализацията" на професионалните фондове и ранното пенсиониране у нас.
Председателят на БСК Божидар Данев посочи, че намерението за прехвърляне на средствата противоречи на конституцията, заради посегателство върху частна собственост. Данев постави въпроса дали прехвърлянето на средства от девет фонда в един социален фонд не представлява отчуждаване за държавни нужди и засегнатите не трябва ли да бъдат обезщетени.
Нарушава се и правото на наследяване, тъй като наследниците на работниците, които са имали лични партиди, няма да могат да получат събраните вноски, обясни Васил Велев от Асоциацията за индустриален капитал. По думите му, професионалните пенсионни фондове не са ангажирани със събираемостта на вноските, а вината за ниската сабираемост е на НАП.
Велев отрече и данните, че у нас хората се пенсионират най-рано в Европа. Вече има срив на капиталовите пазари, след като беше обявена идеята за закриване не професионалните пенсионни фондове, каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал.
Около 230 хил. работещи са сключили договори с професионални фондове и има опасност те да потърсят нарушените си права, посочи Данев. Това дори не е национализация, а е кражба, защотото няма обезщетение за засегнатите, каза Теодор Дечев от Съюза за стопанска инициатива.
Мислехме си, че ще се превърнем в страна, която прилича на нещо средно на Швейцария и Сингапур, но се приближаваме до нещо средно между Венецуела и Северна Корея, каза още Васил Велев.


Съдът на ЕС опровергава информация за допусната жалба срещу влизането ни в Еврозоната
Ограничават движението на автомобили във Варна през почивните дни заради два мача
Фратрия завърши годината с победа
Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Излезе на бял свят бижуто с форма на яйце на Фаберже, глътнато от крадец
Удареният от Украйна кораб KAIROS е заседнал край Ахтопол
Сиярто: Въпреки отричанията, в Украйна се извършва принудителна военна служба
Европрокуратурата разследва измама за 13 млн. евро у нас, извършени са над 80 обиска
Интензивни дъждове утре, на места и с гръмотевици
преди 15 години Това е кощунство и грубо посегателство върху парите на хората.Тези пари се унаследяват как така ще ги взимат без да ме питат.Да не говорим какво ще се случи когато фондовете разпродадат.Досто големи простотии взеха да измислят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Въпросът е вече кой кого дали Б.Б. или Лукашенко в Европа, или Б.Б. У.Чавес, Ким чен ир, и А.Лукашенко в световен мащаб, ще се борят за приза наследник и продължител на делото на И.В. Сталин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години По-висока пенсия? Няма лошо...Да де, ама с цената на 2.5 милиарда дефицит в НОИ, който ще бъде покрит с заеми. И сегашните по-високи пенсии ще ги плащат децата ни с лихвите. БЕЗПЛАТЕН ОБЯД НЯМА !!! Парите като ги "преместят" няма да станат повече. Просто правителството ще може да се разпорежда с тях по свое усмотрение. Ще плаща по-високи пенсии, като изхарчи за 1-2 години събраното за 10. Ще си изкара мандата, а след тях и потоп. Да закърпят положението максимум до следващите избори... Щото тогава фондовете вече ще бъдат изядени... Тогава на какво идва ред да се национализира - на влоговете в банките ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар