Слабият и без това икономически растеж на Испания спря през третото тримесечие, когато икономиката на страната отчете нулев растеж, показаха официални статистически данни, цитирани от BBC.
Испания излезе от рецесия, когато икономиката й нарасна с 0,1% между януари и март. През второто тримесечие брутният вътрешен продукт (БВП) се увеличи с 0,2 на сто.
Безработицата в страната е близо 20% и е най-високата сред страните в еврозоната, което действа като спирачка на икономическото възстановяване.
Испанската икономика отчита ръст от 0,2% на годишна база, което е първото увеличение на годишна база през последните две години.
Данните за третото тримесечие потвърдиха прогнозите на централна банка, направени по-рано през тази седмица. Силният износ е компенсирал слабото търсене на потребителите.
Икономическият растеж на страната бе засегнат от суровите мерки правителството, което има за цел да намали бюджетния си дефицит от 11% от БВП за тази година до 6% от БВП за следващата.
Държавните икономии доведоха до намаляване на заплатите на държавните служители с 5% или повече и до увеличение на ДДС от 16% на 18%. Правителството очаква БВП да се свие с 0,3% през 2010 г.
Редица европейски икономики обявиха големи съкращения на правителствените разходи в опитите да намалят нивата на задлъжнялост, начело с Гърция, Ирландия и Обединеното кралство.
По-подробни данни за БВП на Испания през миналото тримесечие ще се публикуват след седмица.


Димитър Стоянов: Дронът от Кардам е 100% украински
Привличат кръводарители във Варна с безплатни уроци по народни танци и фитнес карти
Пожар след взривовете в "ЕМКО", огънят се разраства към село Радоеви
Посланикът на Украйна: Не сме насочвали дронове към никоя страна партньор, Русия е виновна
Варна посреща чудотворната хавайски икона на Пресвета Богородица
Предстои демократите да тестват голямата теория за левицата
Новините в развитие
Липсата на единен пазар и на финансиране тласка европейските "еднорози" към САЩ
Кр. Йорданов: Ливъриджът на пазара напомня за финансовата криза от 2008 г.
България има само отделни системи, вместо цялостна защита срещу дронове
Porsche измисли как да спаси предната броня на колата ви
BMW направи електромобил, който генерира ток за 70 км на ден
Футболист предизвика катастрофа по време на мач
Peugeot връща GTi като хибрид
BMW намалява разходите, без да затваря заводи
Завишени стойности на манган във водата в Свиленград и две села
HUAWEI и FLICKA представят Movement – първата българска колекция бижута за серията HUAWEI FreeClip
Денчо Минев след взрива в ЕМКО: Горски пожар се разраства в района
Съд не разреши на бащата на двете българчета, загинали в Кипър, да пътува до България
Георги Кузев – жертва на садистично насилие или част от по-голяма схема?
преди 15 години Тея пак са объркали ръста на цените с икономическия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар