Прогнозата на японската централна банка за край на дефлацията през 2011 г. и влетите в икономиката 35 трлн. йени (417 млрд. евро) не успяха да променят нагласата на облигационния пазар, където инвеститорите очакват още осем години на понижаващи се цени, пише Bloomberg.
Движението на застрахованите от инфлация облигации на японския пазар показва, че инвеститорите очакват цените да се понижават средно с 0,6% на година през следващите 5 години и средно с 0,4% годишно от 2015 г. до 2018 г. Япония е единствената страна в света, където облигациите, обвързани с промяната на цените, разкриват очаквания за почти гарантирана дефлация.
„Не изглежда японската централна банка и правителството да предвиждат агресивна инфлационна политика, така че най-вероятно дефлацията в страната ще продължи“, казва Томоя Масанао, инвестиционен директор за Япония на Pacific Investment Management Co., най-големият облигационен фонд в света. Плановете на японската централна банка са „доста козметични“, казва Масанао.
Японският премиер Наото Кан призова управителя на централната банка Масаки Ширакава да елиминира дефлацията, която спира растежа на икономиката. Тази година Китай успя да задмине Япония като втората по големина икономика в света. За 20-те години до 2009 г. японският брутен вътрешен продукт е нараснал с едва 15%, докато този на САЩ се е увеличил със 158%, а на Китай - с 2000%.
През този период цените на продуктите в Япония, с изключение на цените на пресните храни, са се повишавали средно с 0,3% на година, докато доходността по 10-годишните японски ДЦК е била средно 2,4%. В същото време цените в САЩ, с изключение на тези на храните и горивата, са се повишавали средно с 2,7%, а доходността на 10-годишните щатски облигации е била 5,53%.
През октомври цените в Япония са се понижили с 0,6% на годишна база, отбелязвайки 20-ти пореден месец на понижение. Дефлацията повишава цената на фиксираните плащания по облигациите и отслабва икономическия растеж, задушавайки инвестициите, потреблението и наемането на нова работна ръка.
Усилията на централната банка да съживи икономиката, подкрепени през октомври от фонд за 5 трлн. йени за покупка на активи, донякъде успокоиха дефлационните очаквания, измерени чрез спреда между доходността на инфлационно застрахованите облигации и тези, които не са обвързани с потребителските цени.
На 5 октомври централната банка понижи основния лихвен процент на практика до нулата и обеща да го задържи на тези нива, докато не бъдат постигнати стабилни цени, които банката определя като инфлация от 2%. През декември 2009 г. банката създаде инвестиционна програма за 10 трлн. йени, която впоследствие увеличи до 30 трлн. йени.


В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Г. Ангелов: Световното първенство по футбол беше идеален момент за тежки реформи
Жегата размеква обществената реакция срещу климатичните промени
ЕС оценява риска за банките от екстремните горещини
На фона на скандалите ФИФА излиза с рекордни приходи от Световното
Застрахователите на "Северен поток" избегнаха иск за €580 млн. за взривовете
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Румен Петков: Замразяването на договора с "Боташ" е шанс за България
Хората, които винаги виждат най-доброто в някого, избират грешна любов
11 неща, които мъжът прави, ако се чуди дали да не ви зареже заради друга
преди 15 години Хе-хе - ами много е просто - ако толкова искат инфлация, вместо да печатат пари (което явно в Япония не върши работа), японците требе да спрат да произвеждат. И тогава всичко ше се опраи от раз... :D :D :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар