Последната за тази седмица борсова сесия в азиатско-тихоокеанския регион донесе спад на индексите на фона на борсовия песимизъм в САЩ вчера, предизвикан от нарастването на първоначалната безработица в страната до най-високите й нива за последните три месеца.
Поевтиняването на петрола и металите доведе до разпродажби в енергийния и минния сектор, след като тези компании се представиха най-силно по време на предишните две сесии.
Регионалният индекс MSCI Asia Pacific се понижава с 0,2% до 139,3 пункта, ограничавайки преднината си за тази седмица до 1%. Вчера индексът, който обединява около 1000 компании от десет азиатски страни, плюс Австралия и Нова Зеландия, отбеляза най-високата си стойност от юни 2008 г., пише Bloomberg.
На борсата в Токио Nikkei 225 се понижи с 0,9% до 10 499 пункта и завърши седмицата с 0,4% спад. В Хонконг обаче Hang Seng добави 0,2% до 24 283,20 пункта и приключи седмицата с повишение от 2,5%.
Широкият китайски индекс Shanghai Composite се понижи силно с 1,3% до 2 791,34 пункта, въпреки че китайското правителство вчера даде за първи път възможност на местните компании да инвестират навън и да купуват компании в чужбина с китайски юани. Shanghai Composite е изгубил 1,7% спрямо нивото си на затваряне миналия петък.
Икономическите данни за Китай днес показаха, че индексът на водещите индикатори в страната, който предсказва посоката на икономиката през идните месеци, се е повишил с 0,5% на месечна база през ноември. Икономическият барометър обаче понижава темповете си на растеж спрямо предишните четири месеца, за което допринасят увеличението на лихвените проценти в страната и скокът в инфлацията, която влошава потребителското доверие.
На борсата в Австралия S&P/ASX 200 се повиши за втори пореден ден, като добави 0,1% до 4 801,50, а в Нова Зеландия NZX 50 загуби 0,1% до 3 369,89 пункта. През тази седмица S&P/ASX 200 добави 2,1%, след като тежките наводнения в австралийския щат Куинсланд и щетите, които нанесоха на икономиката, засилиха очакванията, че централната банка ще отложи повишението на лихвените си проценти.
Междувременно обаче се засилиха очакванията, че в Китай се задава скорошно ново увеличение на лихвените проценти и задължителните резерви на банките заради високата инфлация и поскъпването на имотите в страната. Китайската централна банка увеличи на два пъти основните си лихвени проценти през 2010 г. и на шест пъти - изискуемите банкови резерви.
Сингапур стана поредната страна в региона, която взе мерки за ограничаване инвестициите в жилища, след като цените на имотите скочиха до рекордни нива. За да ограничи спекулациите с имоти и поскъпването им, правителството увеличи до 40% от цената на имота сумата, с която купувача на второ жилище трябва да разполага. Удължен бе и срокът, в рамките на който продажбата на жилище не се облага с данък.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина