Правителството на Италия започна борба страната да не изпадне в ситуацията на Гърция и Португалия. Управляващите в Рим се опитват да успокоят пазарите след масовата разпродажба на италиански акции и облигации заради опасения, че икономическият министър Джулио Тремонти може да бъде отстранен, пише Ройтерс.
„От утре ние имаме за задача да покажем, че сме обединени и да блокираме всякакви спекулации“, заяви правителственият помощник-секретар Паоло Бонаюти в неделя. Той допълни, че в следващите месеци Италия трябва да пласира дългови книжа за 120 – 130 милиарда евро, затова кабинетът трябва да покаже, че пазарите преувеличават ситуацията в страната.
Медиите в Италия заговориха за „черен петък“ на пазарите. Заради опасенията, че „гръцката „зараза“ ще обхване и Ботуша, доходността по италианските дългови книжа скочи до 5,3%, много близо до прага от 5,5%, който инвеститорите наричат „болезнен“.
Междувременно, в петък индексът на сините чипове на италианската борса се срина с 3,5% заради разпродажби на акции. Книжата на най-голямата италианска банка Unicredit паднаха със 7,9 на сто в петъчната търговия.
Италия страда от политическа нестабилност заради делата срещу премиера Силвио Берлускони, който губи популярността си и подкрепата от електората. В допълнение, компанията му Fininvest беше осъдена да плати обезщетение на конкурент в размер на 800 милиона долара заради съмнителна сделка през 90-те години на миналия век.
Министър Джулио Тремонти беше изолиран от италианското правителство заради твърдата си бюджетна политика и ограничаването на разходите. Допълнителен натиск върху него оказа и корупционният скандал около негов бивш съветник.
Европейският фонд в подкрепа на единната валута не е достатъчно голям, за да предпази Италия от фалит, коментира пред германския вестник Die Welt анонимен източник от Европейската централна банка (ЕЦБ). Изданието отбелязва, че вероятно фондът трябва да бъде удвоен до 1,5 трилиона евро, но не посочва дали това е мнението на източника му от ЕЦБ.
Правителствата на държавите от еврозоната достатъчно трудно постигат единодушно съгласие за спасяване на малки държави като Гърция, отбелязва Ройтерс. Италия обаче е третата най-голяма икономика в европейската валутна общност и последствията от евентуални фискални проблеми са непредвидими.


Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Учениците в Германия скочиха срещу закона за военната служба
Варна отбеляза Никулден с молебен за здраве и рибен курбан (СНИМКИ)
ИАМА: Дипломатите да уточнят как танкерът Kairos е докаран в български води
300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Затвориха Прохода на Републиката заради румънски камион
Времето утре: Валежите постепенно ще спират
Задействаха BG-АLERT в Бургаско, две реки преливат
Мелони иска закон, който "да се справи с джендър идеологията"
Почина Франк Гери, най-известният архитект на своето време