Собственикът на ски съоръженията на Витоша „Витоша ски“ настоява за нормативни промени, за да отвори ски зоната на Витоша за зимния сезон.
Това стана ясно след срещата на представители на фирмата с представители на Министерството на земеделието, агенцията по горите, екоминистерството и председателите на парламентарните комисии по земеделие и регионално развитие.
Представителите на държавните институции бяха категорични, че пречки за началото на зимния сезон на ски зоната на Витоша няма.
Изпълнителната агенция по горите е поела ангажимента да почисти просеките на лифтовете, каквито са предписанията на държавния технически надзор. Надзорът се е произнесъл, че съоръженията са годни за експлоатация, но "Витоша ски" няма учреден сервитут върху териториите под лифтовете, тъй като все още няма одобрен подробен устройствен план.
Председателят на земеделската комисия Десислава Танева каза още, че на "Витоша ски" могат да бъдат отдадени под наем за срок от минимум една година всички територии, които досега са ползвани като ски писти, но нямат статут на такива. Танева и председателят на комисията по регионално развитие Любен Татарски допълниха, че ще бъдат инициирани и нормативни промени, максималният срок за приемането на които е около месец и половина.
Зам.-изпълнителният директор на Агенцията по горите инж. Красимир Каменов съобщи, че за изграждането на нови съоръжения (лифтове, влекове и ски писти) ще се учредява право на строеж. Това право обаче отново ще се дава срещу одобрен подробен устройствен план и положителна екооценка. Татарски допълни, че предстои да са се уточни дали правото на строеж да се дава само за стъпките, върху които ще се полагат стълбове за лифтове, или за цялото трасе.
Държавата обаче при всички случаи ще си запази правото на собственост върху териториите.
Все пак ски сезонът на Витоша остава под въпрос въпреки готовността на държавната администрация да направи законови изменения и отстъпки в полза на „Витоша ски“.
От думите на Петър Петров от съвета на директорите на фирмата стана ясно, че съгласно приватизационния договор „Витоша ски“ има ангажимент да не променя основната дейност на ски зоната, да не премахва съоръжения и да поддържа персонал, но не и да работи.


Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
ГЕРБ внесе предложението за закриване на комисията "Сорос" в парламента
След Пеевски и Коцев: Максим Генчев проси пари за "Карадажата" и от Мирчев
Два месеца преди игрите: Олимпийският огън беше запален в Рим
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
преди 13 години Цялата драма на тези мошеници е, че не могат да дерат всичко наред и за пистите. Ако им ги дадат под наем, ще прогонят всички скиучилища от района на Алеко, за да остане само тяхното. Те миналата година отсекоха главите на скиучителите от Мотен и другите със сезонните карти за лифтовете, сега искат да ги довършат и с наеми за пистите!Запален скиор съм от дете, но това безобразие по Витоша никога не е било! Готов съм да не карам ски тази зима, но Витоша да си остане на софиянци във вида, в който е! отговор Сигнализирай за неуместен коментар