В циментовата промишленост назрява създаването на гигантски алианс. Двамата производители Lafarge и Holcim коват своето сливане.
Очаква се това да бъде партньорство на равнопоставени компании. Но и сега двете компанни са сред най-големите в циментовата промишленост: Според Statista те са постигнали най-много продажби през миналата година.
Ако се стигне до сливане, новата компания би имала годишни приходи от 32 млрд. евро и оперативна печалба (EBITDA) от около 6,5 млрд. евро. Според анализатори с една такава сделка двата производителя ще "циментират" господстващото си положение в обезпокоения от свръхкапацитети пазар на строителни материали.
През последните години Holcim и Lafarge бяха принудени да въведат програми за намаляване на разходите в опит да възстановят рентабилността си. Holcim реализира продажби за близо 20 млрд. швейцарски франка (16,39 млрд. евро) през миналата година и си постави за цел да повиши печалбата си с 1,5 млрд. франка до 2015 г. Lafarge реализира продажби за 15,2 млрд. евро и преструктурира операциите си, за да намали дълговете си, които надвишават 10 млрд. евро.
Handelsblatt Online изброява финансовите резултати на двете компании и на основните конкуренти на бъдещата голяма корпорация. Вижте кои са те в галерията.


Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Панчугов пита: Какви щети ще нанесе двойнствената политика на Радев?
Ботев Вр спечели срещу Монтана в дербито на Северозапада
Община Велинград доброволно пресуши Клептуза: Кой е наредил строителни дейности?