SEAT публикува първите снимки на първия в историята си кросовър. Той носи името Ateca и ще бъде на пазара още тази година.
По-рано се спекулираше, че името на модела ще бъде Aran, но вече е официално обявено, че кросовърът се нарича SEAT Ateca. Той се настанява в най-бързо разрастващия се пазарен сегмент на Европа, в който са разположени Kia Sportage, Renault Kadjar и Nissan Qashqai.
Моделът използва голяма част от техниката на Leon, включително платформата MQB на VW Group. Формите също са повлияни от хечбека на испанската марка, като залагат на отличителния дизайн, познат от останалите нови модели на SEAT.
Още по-сериозни са сходствата между двата модела в интериора. Leon и Ateca разчитат на аналогични табло, уреди и конзола. Кросовърът все пак демонстрира уникални кори на вратите, седалки и тапицерия. Освен това при Ateca е заложено на електрическа ръчна спирачка, нов бутон за стартиране на мотора и селектор за различните режими на автомобила.
За задвижването на Ateca е подбрана широка гама от бензинови и дизелови двигатели. Базов ще бъде 1,0-литров мотор с три цилиндъра и мощност 110 к.с., а над него ще се разположи 1,4-литров агрегат със 150 к.с. и система за деактивация на два от цилиндрите. Дизеловите опции ще включват 1.6 TDI със 110 к.с. и 2.0 TDI със 150 и 184 к.с.
Повечето агрегати ще се съчетават с ръчна трансмисия с 6 степени, като за по-мощните ще бъде наличен и автоматик с два съединителя. Базовото задвижване е към предните колела, но за част от моторите ще бъде достъпна и системата за задвижване на четирите колела 4Drive.
Публичната премиера на SEAT Ateca ще се състои в Женева през март, а стартът на продажбите е насрочен за втората половина на 2016 г.
Още снимки на SEAT Ateca вижте в Automedia.bg


Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Българин е обвинен, че пребил и заплашил с убийство приятелката си във Виена
Екоминистърът освободи шефа на РИОСВ - Бургас
Любов, която устоя на времето: Барак и Мишел Обама с откровени признания
Геодезистът от случая "Баба Алино" излиза от ареста, за да се грижи за болния си баща