За законодателните промени в сферата на строителството, децентрализацията на общините и развитието на регионите разговаряме с Найден Зеленогорски, председател на парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.
Найден Зеленогорски е съпредседател на Парламентарната група на Реформатоския блок и заместник-председател на "Движение България на гражданите". Завършил е икономика в Университета по национално и световно стопанство в София. Специализирал е „Мениджмънт и маркетинг" в Ротердам, Холандия.
В периода между 1992 и 1997 г. е генерален директор на "Български пощи" – Плевен. Народен представител в 39 Народно събрание и член на постоянните комисии по “Икономическа политика” и “Бюджет, финанси и финансов контрол”.
Кмет на община Плевен от 1999 до 2011 г. В периода от 2001 до 2011 г. е член на българските делегации в Съвета на Европа в Страсбург и Комитета на регионите в Брюксел. Председател е на Асоциацията на българските градове и региони.
Учредител и заместник-председател на Политическа партия „Движение България на гражданите“ от Реформаторския блок. Ръководител на групата "Регионална политика, местна власт и местни структури" и член на Изпълнителния съвет.
Г-н Зеленогорски, още по времето на министър Иван Данов се дискутираха мащабни промени в Закона за устройството на територията (ЗУТ), които така и не се реализираха. Докъде стигнаха дискусиите и какво се планира в тази посока?
Проведохме много важна среща с колегите от Камарата на строителите в България, на която говорихме за концептуални неща. Част от тях бяха и техните идеи за разделяне на ЗУТ и те внесоха проектите си, които все още се обсъждат неофициално от колегите от комисията.
Както знаете, има идея за разделянето на ЗУТ на три. Аз не бих могъл да дам в този момент конкретно становище дали това ще се случи, или не. Не бих могъл да кажа чисто концептуално какви ще бъдат важните промени, които ще бъдат направени в големия ЗУТ или в евентуално разделеният на три закон. На този етап с колегите в комисията и от експертния екип се опитваме да си начертаем стратегия, по която да се движим. Целта е да направим процесът по строителство и инвестиране доста по-прост, по-лесен и да намалим времето от идеята до осъществяването на конкретен проект.
Вече минаха някои законови промени, които целяха да решим проблемите с част от пътните проекти, които бяха стигнали до “мъртва точка”. Необходимо е по-сериозно обаче да се активизират не само представителите на строителите, но и лобито на строителните инженери в инвестиционното проектиране, на архитектите. Искаме да чуем всички становища, преди да сме изградили концепцията си за по-сериозни промени в законодателството. Обсъждаме и с министъра на регионалното развитие и благоустройството какво е важното, за да можем не само да облекчим процеса, а и да направим безпроблемно осъществяването на мащабни проекти с европейско финансиране.


От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме
преди 11 години Айде още двеста-триста софийски хрантутника! Не се наядохте бе! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Пулевенският *** сака само да нареди свой свинчуги на държавната копаня.Къде си ги избираме само такива *** не знам ?!?!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Варна вече не е в тоя списък. Сега в по-малките градове запустяват готови детски градини и училища, в София няма места и се строят нови. Това не е ли загуба на ресурси. Трябва да се направи така, че провинцията да е интересна за инвеститорите. А защо да не направят като германците - да върнат столицата във Велико Търново например, горе долу на централно място, летище Горна Оряховица е близо, ще го разширят, има голяма гара, скоро може би и магистрала. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Кои са изостаналите райони - всички с изключение на следните - София, Пловдив, Ст. Загора, Бургас, Варна. Има поне 4 отчетливи скорости на развитие в страната. 1. София. 2. Следващите от горния списък. 3..... 4... Не искам никого да обидя и няма да ги напиша. На областен или общински принцип ще се работи. Имаме си планови райони. За мен те трябва да са водещи. София цоцаше проекти с минимално доплащане поради крайно лошите показатели на провинцията и така какво - фалира провинцията. Нищо лично - идеята може да е била София да тегли страната. Реално тегли само младите и квалифицираните, което вече не може да се поправи. При демографските катастрофическо параметри на почти всички области от застаряване и около 1 процент спад на населението годишно правенето на икономически растеж е НЕВЪЗМОЖНО за сегашната управленска ялова класа. Успех все пак. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Айдеееееееее, още една паразитна държавна структура на хралнилка.Ще храним още няколко хиляди търтея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Така са сторили след 19 май 1934 г.В резултат - 5 години на невиждан напредък и просперитет. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Така са сторили след 19 май 1934 г.В резултат - 5 години на невиждан напредък и просперитет. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години След агенцията за изоставащите райони ще има такава и за напредничавите райони.Смешници, палячовци, гладници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години След агенцията за изоставащите райони ще има такава и за напредничавите райони.Смешници, палячовци, гладници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Още агенции, още чиновници, още бюрокрация... Хайде стига вече! отговор Сигнализирай за неуместен коментар