Въвеждането на инициативи за устойчиво развитие в сектора на имотите по света продължава да набира скорост, сочи ново проучване.
Въпреки това все още има значителни различия в темповете на развитие за различните региони, видове наематели и сегменти от пазара на имоти.
Доклад на британския Кралски институт на лицензираните оценители на имоти (RICS) за третото тримесечие на 2010 г., с който Investor.bg разполага, сочи, че Централна и Източна Европа (ЦИЕ) се нарежда в средата на скалата с региони според интереса към „зелените“ практики в сектора за периода.
В това отношение най-голямо е търсенето от страна на офис наемателите – тенденция, валидна и за останалите региони, включени в доклада.
Участниците в проучването смятат, че фокусът на правителствата в региона на ЦИЕ върху проблемите с държавния дълг е малко вероятно да засегнат дейността в областта на устойчивото строителство през следващата година.
Според брокерите се наблюдава силен ръст на интереса от страна на хотелския сектор в региона през третото тримесечие в сравнение с предходното.
Общо 25% от анкетираните професионалисти в ЦИЕ смятат, че въпросът с устойчивото развитие е станал по-значим за сектора след негативната публичност, породена от нефтения разлив в Мексиканския залив.
Регионът е сред водещите според възприятието на сектора по отношение на възможностите на модерните строителни методи да удължават живота на сградите.
Това мнение споделят общо 66% от анкетираните спрямо едва 23% в Северна Америка.
Развиващите се пазари в Азия са водещи по отношение на въвеждане на решения за устойчиво развитие в сектора на имотите.
Според коментарите на анкетираните в региона устойчивите практики в региона са все по-разпространени, като правителствата въвеждат стимули за въвеждането на зелени технологии в строителния сектор и на нови строителни тенденции с фокус върху устойчивото проектиране и „зелените“ характеристики.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Акциите падат, доходността на облигациите се покачва заради инфлационни заплахи
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Днес слънце, но следобед по сценарий дъжд
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия