България е най-добрата дестинация в Европа за развитие на аутсорсинг според класация на консултантската компания Cushman&Wakefield за 2015 г., представена от стратегическия ù партньор в България и Македония Forton.
В световен план страната ни е на трето място, като в сравнение с предходната година се е изкачила повече от всеки друг пазар - с 11 позиции напред.
Проучването на консултантската компания обхваща 36 пазара в света, които привличат компании в сферата на аутсорсинга на бизнес процеси (BPO) и центровете за изнесени услуги. Оценката на участниците се формира на базата на три типа критерии, сред които най-голяма тежест имат разходите, следвани от условията за бизнес и рисковете.
Първата позиция в класацията на Cushman&Wakefield тази година заема Виетнам, докато миналогодишният първенец – Румъния, остава на четвърто място. Второто място е за Филипините, където приходите на компаниите в BPO сектора миналата година са достигнали рекордните 15 млрд. долара.
„Виетнам не е най-евтината дестинация за аутсорсинг, но е силен конкурент в световен план. За утвърждаването му като водещ пазар допринесе и нарастващата цена на труда в Китай и Индия“, обобщава Ричард Мидълтън, който отговаря за клиентските услуги в Азия, Тихоокеанския регон, Европа, Африка и Близкия изток в Cushman&Wakefield.
В европейски мащаб България впечатлява не само заради излизането си на челна позиция, но и заради бързото си придвижване нагоре в класацията. Като ключови фактори консултантите посочват ниските данъци, както и наличието на достъпна и квалифицирана работна ръка за нуждите на BPO компаниите. Висок е и делът на добре владеещите чужди езици, което е ключово умение за този бизнес.
„Възходящото развитие на аутсорсинг бизнеса в България е факт и то може да бъде проследено и през впечатляващия ръст на офис пазара в София. През миналата година бяха подписани наемни договори за 154 хил. кв. м площи, което е резултат, съизмерим само с нивата от предкризисната 2008 г.", коментира Михаела Лашова, изпълнителен директор на Forton.
В основата на засиленото търсене на офис площи е разрастването на компаниите от BPO и IT сектора, които през 2014 г. са били страна в 49% от сделките за наем на този пазар в столицата. „Нашата прогноза е, че ръстът ще продължи и същевременно ще се пренесе и извън София. През последните месеци наблюдаваме засилено търсене на офис площи от страна на BPO и IT компании в големи градове като Пловдив, Варна и Бургас“, отбелязва Станимира Пашова, мениджър „Офис площи“ във Forton.
Въпреки изоставането си в класацията на Cushman&Wakefield Румъния също остава интересна за аутсорсинг индустрията. Основната причина са достъпните цени на офис площите, които водят до по-ниски разходи за бизнес. Високата инфлация миналата година обаче оказа негативно влияние и страната загуби челната си позиция.
За първи път в аутсорсинг индекса на Cushman&Wakefield е включена Литва, която влиза директно на 11-та позиция – най-високата за нов участник до момента. Според Ричард Мидълтън балтийската страна е добре позиционирана като дестинация за BPO услуги, конкурентна е като ниво на разходи, квалифицирана работна ръка и владеене на чужди езици.
Като цяло заради стагниращите икономики и пазари на труда в Европа все повече се стопява разликата между нея и Азия/Америка като дестинации за аутсорсинг. В същото време за някои растящи азиатски пазари, като Индия и Китай, вече има опасения от прегряване и висока цена на труда.
Въпреки тези констатации в световен мащаб най-големият пазар на аутсорсинг услуги остава Индия, която тази година се изкачва с едно място до 20-та позиция в класацията на Cushman&Wakefield.


ИАМА: Дипломатите да уточнят как танкерът Kairos е докаран в български води
300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Костадинов зове за бойкот на Евровизия
Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Империята на китайските пристанища, част 4
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
HR експерт: Бонусите са ключов инструмент за мотивация на служителите
Фермерският протест: Отново спряха движението през ГКПП "Кулата" на ТИР-ове
Мицкоски работи за "Сръбски свят", а не за независима РСМ
В кадър: Никулден във Варна с военен ритуал, молебен и курбан
Здравко от "Ритон" е в болница, дуетът отлага участия и концерт