IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

А. Ангелов: Банките ще се самоунищожат, ако изхвърлят рязко активите си на пазара

Доброто управление на имоти носи само приходи на банките, смята председателят на асоциацията на ощетените собственици на имоти

08:07 | 03.02.12 г. 15
<p>
	Ангел Ангелов. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Ангел Ангелов. Снимка: Личен архив

- Заплашени ли са банките в България да се превърнат в най-големите държатели на активи, както преди време коментира един мениджър на холдинг за имоти?

Те не са заплашени, а вече са най-големите държатели на активи. Не бих искал да коментирам поведението на банките в периода 2006-2009 г. Това надпреварване в „бързата писта“ за раздаване на все повече кредити и привличане на все повече депозити на някои банки им изигра много сериозна шега. Те сами се подиграха със себе си. Ако сега разгледате продажбите на съдебните изпълнители, има невероятни предложения. Преди няколко месеца се предлагаше магазин във Варна, осемдесет и няколко квадрата ако не се лъжа, за над милион евро. Кой е този, който е дал подобен кредит, как би могло изобщо подобно нещо да се изплаща и имал ли е някой намерението да го изплаща?

Без да съм специалист в банковото дело, но май се получи нещо подобно с кредитните милионери. Едно време банките бяха държавно-частни и бяха източени. Сега се получи нещо подобно, макар и не в толкова голям размер. Оттук насетне проблемът на нас, обикновените хора, движещи се между институциите, е че не знаем кой ще понесе отрицателните ефекти. Забелязва се, че банките се опитват да прехвърлят част от тези отрицателни ефекти към вложителите и кредитополучателите. Едно търговско дружество обаче трябва да има възможността да понесе част от търговския риск, затова то формира печалба.

Има няколко схеми, които в момента банките използват, за да придобиват активи. За някои от тях се говореше в публичното пространство – за дъщерни дружества за изкупуване на имоти през търгове, тъй като има достатъчно варианти тази собственост да носи доход чрез добро управление. Проблемът е когато тази собственост не може да бъде управлявана, защото тогава тя се руши. Не знам дали сте виждали отнет от частен съдебен изпълнител имот. Вътре има остатъци от строителни материали, изтръгнато е всичко, каквото може, защото собственикът, който е отстранен, много често доброзорно от имота си, се опитва да си го върне чрез унищожение. Подобен имот ще донесе загуби на банката, защото трябва да бъде охраняван, пазен и управляван.

Една група хора очакваше, че банките ще пуснат на пазара активите, които притежават. Това също не се случи. Банките са си направили сметката. Те притежават активи, които ако изхвърлят на пазара рязко, то те ще се самоунищожат. Така че управлението на тези активи е най-добрият вариант за банките. В България има достатъчно добри специалисти, които могат да го правят добре. Това е начинът един актив да носи приход.

- Има банки, които признаха, че официално работят със съдебни изпълнители и кредитират сделки с проблемни имоти, когато се появи платежоспособен клиент. Как оценявате един подобен съюз?

Комбинацията банка, частен съдебен изпълнител и колекторска агенция в момента е по-силна и от държавата. Държавата има механизми, по които се опитва да определя правилата. Когато правилата не се спазват, има правосъдие и ти получаваш съответната присъда. Това за съжаление не важи за този порочен съюз. Под сурдинка се говори за огромни злоупотреби в подобни неформални обединения. Предполагам, че или някой журналист трябва да влезе в един такъв съюз, или да продадат на президента или на Бойко Борисов един подобен имот, за да може прокуратурата да си отвори поне едното око и да надникне в кантори, в които се вършат ужасяващи неща и се източват големи масиви от имоти.

- Как става източването на имотите?

Схемата на това една банка да обяви кредита за предсрочно изискуем е много ясна. Има твърдения, че схемата понякога е и предварително заложена. Не искам да обвинявам нито банките, нито съдебните изпълнители, нито колекторските фирми. Градските легенди обаче разказват невероятни неща и само 5% от тях да са верни – това е ужасяващо, а аз имам подозрения, че 50% са верни.

Информацията за това, че един кредит не се обслужва, е незащитима. Тя циркулира напълно свободно в една стая с 4-5-6 бюра. Тази информация може да бъде продадена, подарена или използвана от всеки един от тези служители. Да припомня как една банка си беше разхвърляла нотариалните актове на собствениците по улиците. По подобен начин се „пази“ личната информация. Банковата тайна е изключително лесно разбиваема. Достатъчно е тази информация да стигне в ясна посока при „оправни хора“. Оттам нататък нещата са ясни – колекторска фирма, съдебен изпълнител, търг. Естествено може да не се стигне до търг, има различни варианти, но собственикът е разпънат на кръст.

Крайно време е частният фалит да влезе в България, но това едва ли ще стане, защото банковото лоби е много силно. Фалитът на физическите лица ще извади от един порочен кръг много хора – някои надценили се по време на кредитния бум, други притиснати от обстоятелствата.

Отново искам да кажа, че не искам да нападам банките. На тях това им е работата – да дават пари срещу лихва. Не искам да нападам колекторските фирми, защото на тях работата им е да събират закъснели вземания. Част от съдебните изпълнители пък раздвижиха изключително много пазара на собствеността и „отпушиха“ една тапа. Лошото е, че когато има огромно количество вода, около бреговете се натрупва пяна и първо тя се вижда. Ако можем да отделим пяната от потока ще бъде чудесно.

- За частния фалит се борят доста неправителствени организации. Смятате ли, че чрез подобен натиск в крайна сметка ще се стигне до това?

Гражданските организации се опитват да осъществяват натиск, но и от другата страна също знаят за какво става въпрос. Става въпрос за много пари. Гражданският натиск сигурно в някакъв момент ще помогне, но само това няма да свърши работа. Трябва да има законодателна инициатива, да има положително виждане, но нещата трябва да се помислят, така че да се случат. Българите имаме едно вътрешно умение да използваме закона само и единствено за собствена полза. Само се опитвам да си представя какво би се случило, ако подобен закон влезе в сила. И сега има една схема, която работи срещу банките – обявяването на фалит на фирма със задна дата. Ако това се допусне и за физическите лица?

Последна актуализация: 13:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 2
stefi
преди 12 години
щом си се набедил за Форекс майстор - трябва да знаеш отговора.........ако не го знаеш........а то е очевидно - потърси аналогия със селскостопанската работа!-------дълъг е процеса на подготовка (дълбока оран,брануване,сеитба,торене,поливане,плевене) - кратък е процеса на жътвата !---------------------ти познаваш ли земеделец-който след като ожъне зарязва всичко и ляга да спи.......а като свършат парите???-----------------------------------така работят и банките и няма банка която да е агенция за недвижими имоти - АКО от това НЕ Печели , за печалба може дори публичен дом да отворятБанка/публичен дом е застрашена от фалит най-добре-------основно правило на пазара е: докато има овце-ще има и вълции си намери някой по-адекватен ник , примерно : форекс аджамия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 0
Ricco
преди 12 години
"Отново искам да кажа, че не искам да нападам банките. На тях това им е работата да дават пари срещу лихва."Тцъ! Не им е (само) това работата на банките. Работата им е да следят парите дадени срущу лихва да се влагат ефективно. Не за друго, а за да могат да бъдат върнати. Някои хора му викат на това оценка на риска, но не е. Оценката на ефективността е няколко нива над оценката на риска. Но какво да се прави - банките научиха на хляба мекото и на работата лекото и станаха най-обикновени лихвари. За съжаление!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 0
Forex Master
преди 12 години
Явно новата стратегия която аврамчо предлага, очевидно и г-н Ангелов, е банките да станат агенции за недвижими имоти... Ясно е че БНБ ще стои отстрани и ще подсмърча с рефрена "криза е", но дали вложителите в тези банки дълго ще стоят и ще гледат как парите им безнадеждно потъват в тухли и бетон? Ако банките ще са банки, те не трябва да са агенции за недвижимости!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
Данни
преди 12 години
Итервюто ми стана много интересно и благодаря на г-н Ангелов и Инвестора за него.avramcho,като "абориген" да попитам,какво следва да направят банките,което са направили в Стара Европа ?Не се заяждам,интересно ми е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
avramcho
преди 12 години
Банките ще се самоунищожат, ако изхвърлят рязко активите си на пазара-------------------------------------------------Банките никога не се самоунищожават (независимо,че понякога правят подобни внушения)Когато се появи риск за Системата - Банките просто сменят стратегията - в Стара Европа отдавна го направиха а тук , понеже сме аборигеноси ще го направят когато им свършат парите за "старата стратегия"--------Щом се появяват подобни новини-значи времето за новата стратегия е дошло
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още