Пазарът на жилища в Канада е балон, който е на път да се спука, а цените могат да паднат с цели 25%, предупреждава водещата независима изследователска компания Capital Economics в последните си икономически прогнози за Канада.
"Поскъпването на имотите е загубило всякаква връзка с основните принципи на пазара, а дългът на домакинствата е рекордно висок", твърдят икономисти от консултантската компания, цитирани от CBC News. "Страхуваме се, че с наближаващото спукване на балона на жилищния пазар и спада на цените на суровините Канада ще се превърне от лидер в изоставаща страна", допълват те.
Докладът прогнозира спад от цели 25% на цените на жилищата през следващите три години.
Бумът на жилищния пазар в Канада, съчетан с високите цени на суровините в световен мащаб, пощадиха икономиката на страната от жестоката рецесия, изпитана от други развити държави. Икономическият успех на Канада обаче може да се превърне в недостатък на фона на засилващата се заплаха от спад в жилищния сектор, предупреждава докладът.
Според анализаторите спукването на балона на жилищния пазар ще намали инвестициите в недвижими имоти и ще засегне потреблението - две неща, които могат значително да забавят икономическия растеж. Спадът в потреблението ще предизвика и бавно покачване на безработицата.
Компанията твърди, че жилищата в Канада са надценени с приблизително 25%, което е близо до нивата на американския пазар по време на пика през 2006 г. Свръхзастрояването вече е видимо; броят на незаетите жилища и апартаменти е рекордно висок. Ситуацията наподобява силно срива на пазара на жилища от 1994-95 г., когато строителният сектор претърпя жестока криза.
Докладът прогнозира падащи цени на жилищата и по-малки инвестиции. В момента недвижимите имоти представляват 6,8% от БВП на Канада. По-ниските цени биха ударили нетното богатство на домакинствата, тъй като в момента имотите са средно една трета от общите активи на всяко семейство, твърди документът.


Цените на горивата у нас растат лавинообразно
Инвестират над 200 млн. евро в Шумен
На косъм от трагедия: Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на в София
Овъглено тяло на бизнесмен е открито в дома му в Банкя
Mъж е с опасност за живота след катастрофа край Варна
От хартията до BookTok: Екологичният отпечатък на книгите
Д. Грозева: Продавачите на жилища изостават с шест месеца от пазарната реалност
Nvidia обсъжда гаранция за OpenAI по AI проект за 500 млрд. долара
Електропреносната мрежа на САЩ се задъхва заради жегите и центровете за данни
Саудитска Арабия търси нов обход за петрола след заплахата на хутите
60-годишен ЗАЗ се продава за 20 000 евро
JLR спира производството на базовия си модел
Осем неща в автомобила, без които може да минем
Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на „Цариградско шосе“
Луксозен SUV на Zeekr се заключи веднага щом напусна Китай
Инфлуенсърка бе убита дни след като обвини съпруга си в педофилия
Издирват 12-годишната Мери, родена с пълна загуба на слуха
САЩ се връщат към ракети от Студената война заради високата цена на новите Patriot
преди 15 години A, балона в Австралия кога го чакаме и него да спихне?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Мдааа... нищо старо не е забравено, нищо ново не е научено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар