Турция планира да облекчи ограниченията при покупката на недвижими имоти от чужденци, съобщи местният вестник Sabah, цитиран от Bloomberg. Според изданието, което се позовава на изявление на министъра на околната среда и градското планиране Ердоган Байрактар, мярката може да увеличи преките чуждестранни инвестиции и да помогне за финансирането на дефицита по текущата сметка.
Вече е изготвено законодателство, което ще премахне принципа на реципрочност от регулациите за продажбите на недвижими имоти. Това означава, че чуждестранните граждани ще могат да купуват имоти в Турция, дори и техните родни страни да не предоставят подобни права на турците, според Байрактар.
Мярката ще позволи покупки от страна на граждани на Русия и богатите на петрол държави в Персийския залив и Централна Азия, посочва Sabah.
Водещите турски строителни компании посрещнаха радушно плана. Исък Гокая, директор на асоциацията на компаниите за инвестиции в имоти Gyoder, заяви, че той ще повиши преките инвестиции в имоти до около 5 млрд. долара годишно, или над 2,5-те млрд. долара за миналата година и средната стойност от 3 млрд. долара за периода между 2005 и 2008 г., съобщи изданието.


Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Панчугов пита: Какви щети ще нанесе двойнствената политика на Радев?
Ботев Вр спечели срещу Монтана в дербито на Северозапада
Община Велинград доброволно пресуши Клептуза: Кой е наредил строителни дейности?
А1 и MAX Sport излъчват Диамантената лига в Шанхай с Божидар Саръбоюков