Депутатите от икономическата комисия в парламента са гласували изваждането от забранителния списък за приватизация "Агенция дипломатически имоти в страната" ЕООД (АДИС).
Освен АДИС е одобрено изваждането от забранителния списък на „Аудиовидео Орфей“ и Военното издателство.
От пресцентъра на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол обясниха за Investor.bg, че за момента нямат поглед върху дружеството. Едва след като Народното събрание окончателно гласува изваждането му от забранителния списък за приватизация, агенцията ще може да направи оценка на активите и евентуално на приходите, които би донесла приватизацията.
Предстои изваждането на АДИС от забранителния списък за приватизация да бъде гласувано на първо четене в Народното събрание.
Рано е да се каже и дали дружеството ще бъде приватизирано цялото или „на парче“, коментираха още от ведомството.
Агенцията, която управлява апетитни дипломатически имоти, е приключила 2010 г. с печалба в размер на близо 3,4 млн. лева, докато през 2009 г. печалбата е била малко над 2,2 млн. лева, показват данните от финансовия отчет.
Миналата година дружеството значително е свило разходите – с над 60% до 6,872 млн. лева. Данните от финансовия отчет обаче показват, че значително са се свили и приходите. Докато през 2009 г. те са възлизали на почти 20,8 млн. лева, през 2010 г. те са спаднали с повече от 50 на сто до 9,8 млн. лева.
Балансовата стойност на дълготрайните материални активи на дружеството възлиза на 10,6 млн. лева в края на 2010 г., като земите и сградите са на стойност близо 9 млн. лева.
Към 31 декември 2010 г. АДИС има предоставени инвестиционни имоти по експлоатационни лизингови договори с балансова стойност 38,4 млн. лева.
Правителството на ГЕРБ е третото, което ще направи опит да приватизира дружеството, въпреки съпротивата на принципала на агенцията - Министерството на външните работи (МВнР) и на опозицията. Преди няколко месеца депутатите от БСП Петър Мутафчиев и Захари Георгиев обвиниха управляващите, че зад опитите да се приватизира агенцията за дипломатическите имоти се крият частни интереси и се готвят далавери с недвижимости.


Омбудсманът: Варненци сигнализират за високи цени и за проблеми с ТЕЛК-овете
Мъж е задържан, след като е ударил Ивайло Мирчев при спор за паркиране
Виктор Колая преди SENSHI 31: „Бойните умения са като оръжие, трябва самоконтрол“
Варненецът Иван Иванов отпадна на 1/4-финал в Испания
Два района във Варненско остават без вода
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 1
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 2
Новините в развитие
Искрен Иванов: САЩ и Китай са партньори, а не стратегически опоненти
Турция повиши прогнозата си за инфлацията заради войната с Иран
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Огромна рокля от българска дантела твори дизайнера Иван Донев
Един семеен ден на Day Off: Family Time на 16 май
Украински робот взриви сграда, контролирана от руснаците
Вижте къде в София няма да има вода на 18 май, понеделник
Арестуван е шефът на белградската полиция Веселин Милич