Два гръцки приватизационни проекта носят най-обещаващите перспективи за местния пазар на имоти, твърдят експертите от компанията за недвижими имоти Danos, поделение на BNP Paribas Real Estate, цитирани от онлайн изданието Property Investor Magazine.
Те прогнозират също, че потенциалната голяма находка на природен газ в Кипър би могла да съживи сектора на имотите на острова.
Като част от първата приватизационна сделка в Гърция търговският център IBC бе отдаден на концесия за 90 години на местната листвана компания Lamda, която предложи 81 млн. евро. Тя трябва да построи частта от IBC, която все още не е завършена.
Втората сделка предвижда Kassiopi Land в Корфу да бъде построен от базираната в Ню Йорк компания NCH Capital.
Пазарът очаква и още сделки, особено тази за бившото международно летище край Атина, които ще предоставят възможност за съживяване на имотния сектор в Гърция, посочват от Danos.
Международните инвеститори демонстрират сериозен интерес към туристически активи в Гърция, особено инвеститорите от Русия и Арабския полуостров. Очаква се секторът на хотелите и туризма да се съживи през 2013 г., когато страната ще бъде посетена от рекордните 17 млн. туристи, допълват от компанията.
Според експертите активността при предоговарянето на офис наемите се е засилила през втората половина на миналата година, като някои са намалени с цели 40% на фона на стремежа на фирмите, включително държавните, да намалят разходите си. Търсенето на нови офис площи също е нараснало.
В момента нетната доходност от първокласни офиси в Атина е около 8,5%, като делът на незаетите площи в най-предпочитаните райони достига 20%.
Най-тежко засегнат от кризата е секторът на търговските имоти на фона на спадащото потребление. Цените на търговските имоти са намалели с до 42%, а редица проекти за търговски центрове са замразени.
При жилищните имоти офертните цени се очаква да се стабилизират през тази година, след като намаляха с около 30% от началото на финансовата криза в страната. При индустриалните и логистични имоти икономическата обстановка също оказва влияние, като доходността там е нараснала до 11%.
В отделен доклад експертите от Danos отбелязват, че неотдавнашното откритие на едно от най-големите находища на природен газ в света край южните брегове на Кипър ще преобърне икономиката на страната, която пострада тежко от гръцката криза. Това на свой ред в крайна сметка ще съживи и имотния пазар.
Доверието в пазара на ваканционни имоти в Кипър вече се съживява благодарение на интереса от чуждестранни купувачи, особено от Китай, Северна Африка и Близкия изток. Граждани от държави извън ЕС, които инвестират най-малко 300 хил. евро в имот на острова, могат да получат постоянно жителство, посочват от компанията.


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Дакота Джонсън, Нина Добрев и Ана де Армас демонстрираха супер фигури в чернo
Как да преодолеем усещането, че не сме достатъчно добри?
Джеймс Камерън все още е лудо влюбен в звездата си от „Титаник“ Сузи Еймис
Кейт Уинслет дойде с красив млад кавалер на червения килим
Бърнаут или липса на витамини?