Възстановяването на активността при жилищното строителство в Австралия е направило крачка назад през тримесечието, завършило през декември 2013 г. Това показват данни на Housing Industry Association (HIA), цитирани от онлайн изданието Property Wire.
Оценката бе направена, след като Австралийското статистическо бюро публикува официални данни, според които общите строителни дейности по нови жилища през последното тримесечие на миналата година са намалели с 2,5%.
"Има положителни признаци на базата на няколко от водещите показатели, но тези данни потвърждават мнението ни, че скоростта и силата на възстановяването в жилищното строителство са надценени в някои форуми", заяви икономистът от HIA Джорджан Мърей.
Данните показват, че в стойностно изражение дейностите по строителство на нови самостоятелни жилища са се свили с 0,9% спрямо предходното тримесечие и с 5,1% на годишна база. При строителството на жилищни блокове и кооперации спадът е съответно с 4,9%, въпреки че остава с 5,9% над нивата, отчетени през последното тримесечие на 2012 г.
"В положителен план е окуражаващо, че има известно подобрение в ремонтния сектор. Дейността в тази част на пазара в средата на 2012 г. бе на най-ниското си равнище от десет години насам. Изглежда, че ниските лихви и растящите цени на имотите осигуряват така необходимия стимул за търсенето в този сегмент", отбеляза Мърей.
Стойността на ремонтните дейности през четвъртото тримесечие на 2013 г. се е увеличила с 3,2% но остава с 0,4% под нивата отпреди година, сочат още данните.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Пазарът на труда у нас: Туризмът и търговията водят, производството се събужда
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния