Вече няма пречки пред късите продажби (сделки, при които не се притежават продаваните акции) на която и да е акция на БФБ-София, с публикуването в Държавен вестник (брой 1 от 4 януари 2013 г.) на Наредбата за условията и реда за извършване на маржин покупки, къси продажби и заем на финансови инструменти.
Преди промените, на късо можеше да се продават само акциите, отговарящи на определени критерии за ликвидност. Сега могат да бъдат продавани всички акции, като все пак те трябва да бъдат заети от някого, като за това ще се грижи инвестиционният посредник. Съответно продалият акции на късо дължи лихва, а заелият продадените книжа ще получава лихва.
Не на последно място, продаващият на късо трябва да осигури обезпечение, като това може да са пари или акции, отговарящи на критериите от чл. 8 от наредбата.
Критериите в наредбата вече са занижени и за обезпечение може да служат акции с поне 15 сделки средно на ден. Досега условието беше за поне 30 сделки среднодневно в последните 20 търговски сесии.
Другите критерии са с тях да има сделки в поне 15 от последните 20 сесии, също така капитализацията на компанията да е над 20 млн. лв. и среднодневният изтъргуван обем да е поне 5 000 акции.
Важно за реалния старт на късите продажби е и възможността да се сключват такива сделки без правилото за uptick, тоест досега можеше да се продава на късо, само ако последната цена е по-висока от предпоследната и от цената на отваряне за съответния ден.
В резултат на по-ниските критерии за брой сделки и на повишената борсова търговия в началото на 2013 г., вече има 3 емисии акции, които могат да служат като обезпечение по късите продажби и маржин сделките. Това са книжата на Химимпорт, ЦКБ и Софарма.
Ако сте дали за обезпечение акции от компания Х и ликвидността при нея спадне дотолкова, че да не покрива изискванията на Наредбата, то може да ползвате други акции, които покриват изискванията или ще трябва да погасите задължението си с пари.
Средствата за маржин покупките се осигуряват от инвестиционния посредник, на когото инвеститорът е клиент. БФБ-София публикува ежедневно обема на сключените маржин покупки и къси продажби, но от началото на 2013 г. такива сделки няма.
Свързани компании:


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас