Икономическото доверие в еврозоната през юни се е понижило до най-ниското ниво за последните близо три години през юни. Това показват данните за индекса на доверието, който се изготвя от Европейската комисия чрез анкети с бизнеса и потребителите.
Нивото на показателя през юни се е свило до 89,9 пункта, след като месец по-рано стойността му бе 90,5 пункта. Регистрираната стойност е най-ниската от октомври 2009 година насам.
Предварителните очаквания на анализаторите бяха за стойност на показателя от 89,6 пункта, пише Bloomberg.
Индексът, който следи настроенията сред производителите е паднал от -11,4 пунта през май до -12,7 пункта през юни. При услугите спадът е от -5,2 до -7,4 пункта, а при нагласите на потребителите – от -19,3 до -19,8 пункта.
Опасения буди фактът, че се засилва несигурността спрямо водещите икономики Германия и Франция. Индексът на икономическото доверие за Германия се е понижил с 1,4 пункта, а за Франция - с 1,5 пункта.
Индексите за Испания и Италия, които сега са в центъра на опасенията около дълговата криза, обаче са се повишили през юни.
За Испания индексът на икономическото доверие е нараснал с 1 пункт, а за Италия - с 0,9 пункта.


Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Благотворителен кулинарен фестивал за Никулден се провежда във Варна
Авария остави район на Варна без вода днес в събота
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Над 12 000 именици във Варна празнуват на Никулден
Империята на китайските пристанища, част 3
Fitch понижи перспективата за Унгария до „негативна“ заради предизборния бюджет
Новата стратегия за сигурност на Тръмп атакува съюзниците, а не враговете на САЩ
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Путин и неговите роли: Какво са знаели германските тайни служби?
Генерациите в сблъсък: защо днешните различия са толкова остри
БСП включи задна скорост, остава в управлението
Земетресение разлюля Румъния тази сутрин
"Арапя" отново наводнен, много вода и по пътищата в района на Царево ВИДЕО