Индийската централна банка повиши основната си лихва за втори пореден месец, изпращайки сигнал към пазарите, че към момента основен приоритет остава борбата с инфлацията, пише CNBC.
Централните банкери повишиха основния лихвен процент по репо операциите с 25 базисни пункта до 7,75%. Решението до голяма степен бе в съответствие с очакванията на повечето пазарни анализатори.
Институцията извърши сходна корекция на лихвените нива и през изминалия месец. Данните за инфлацията от третата най-голяма икономика в Азия предоставиха мрачни перспективи пред гуверньора на банката Рагурам Раджан, който пое кормилото в началото на септември.
Повечето анализатори отчитат, че Раджан е поставен пред трудно изпитание. От една страна централната банка иска да успокои пазарите, че ще направи всичко възможно да задържи инфлацията под контрол. От друга страна обаче съществува и опасението, че покачването на лихвени нива може да окаже допълнителен натиск върху забавящия се растеж на икономиката.
"Паричната и фискалната политика не могат едновременно да бъдат гъвкави и в същото време да имате контролирана инфлация. Следователно, Централната банка на Индия пое част от тежестта. Въпреки че растежът е толкова слаб, те ще затегнат монетарната политика, защото виждат отклонението от фискалната позиция като потенциален риск", заяви Радхика Рао, икономист в DBS.
Растежът на индийската икономика се забави рязко от около 8 на сто между 2002 г. и 2012 г. до около 5 на сто за 2012-2013 г.
Остават броени дни до втората конференция за валутна търговия в България Forex Forum Investor.BG! Записването за събитието продължава, местата са ограничени!


Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Илин Димитров: Подобряването на свързаността ще помогне за развитието на туризма
Системите за съхранение на енергия в Европа напредват, регулациите изостават
AI пробивът на Китай не се дължи само на една компания
Китайски 2-минутни микродрами станаха индустрия за 11 млрд. долара
Как неизвестен гигант се превърна в риск за пазара на желязна руда
Стратегията за растеж на Kendra Scott
Създателят на Juke поема глобалния дизайн на Nissan
Китай забранява сините светлини на автопилота
Коя е най-търсената екстра при покупка на нов автомобил
Защо производителите възродиха забравената електрическа турбина
Новите коли крият опасност, за която малцина знаят
Президентските избори без големите номинации: Какви са шансовете на Гюров срещу Йотова
БСП изчерпа потенциала си и трябва да скъса с русофилството
Когато правният проблем не чака – историята на Дилова и партньори