Доскорошната втора по големина борса за обмен на биткойни в света – Mt Gox, e получилa призовка от федерални прокурори в Ню Йорк, съобщава WSJ, позовавайки се на запознат с въпроса източник.
Неочаквано за мнозина, базираната в японската столица Токио платформа престана да функционира в ранните часове във вторник. Освен че притесни всички пазарни участници, разполагащи с биткойн портфейли, новината понижи цялостното доверие в криптовалутата, която поевтиня рязко за пореден път.
В късните часове на търговията в сряда обаче активът възстанови част от стойността си, приближавайки се в близост до наблюдаваните в началото на седмицата нива. Средно претеглената кошница Bitcoin Price Index отчита равнище от 583,52 долара спрямо ниво от около 480 ден по-рано.
Графика: CoinDesk
Според мнозина проблемите с Mt Gox може да се окажат повратна точка за бъдещето на дигиталното парично средство. Подобни намеци отправи и главният изпълнителен директор на платформата Марк Карпелес, който неочаквано се оттегли от Борда на директорите на Bitcoin Foundation.
Според източниците на WSJ изпратената до платформата призовка от щатските власти включва и запитвания за начина на съхранение на някои документи.
Реакция след затварянето на Mt Gox имаше и от японските власти. Правителствен представител посочи в сряда, че органите ще разгледат сериозно случая с базираната в Токио компания.
"На този етап със случая се занимават съответните финансови органи, полицията, Министерството на финансите и други. Всички те събират информация по случая", заяви главният секретар на кабинета Йошихиде Суга по време на официална пресконференция по темата.
Повече за биткойните – в материала на Bloomberg!


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
преди 12 години Ще получат обезщетения, как няма да получат - всичко е гарантирано. Ще получат обезщетения точно толкова, колкото са получили германците през 30-те години, когато един кибрит е струвал 3 трилиона марки. И колкото ще получат хората в Зимбабве. То и при нас също имаше такива моменти. По времето на Луканов за една година заплатата ми се вдигна от 300 на 3 000 лева. Смятай колко е била инфлацията. Заплатата ми се вдигна, ама спестяванията си заминаха. А някои бяха събирали пари с десетилетия за кола и апартамент - смятай те какви компенсации са получили. За 97-а има ли нужда да споменавам какви "компенсации" получихме. Квадратни. Но това не е кражба, защото си е напълно законно. Нарича се хиперинфлация и толкова. Наскоро един познат ме попита ако си купи акции и курсът им падне ще му върнат ли парите?! Веселяк !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Голям въпрос е някой ще получи ли обезщетение и от кого, след като при биткойн никой и нищо не гарантира. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Пирамиди, фараони и балъци за милиони.....куче влачи рейс....:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Кражбата си е кражба... отговор Сигнализирай за неуместен коментар